Biznes i gospodarka

Norwegia ponad dwukrotnie droższa od Polski. Jak oba państwa wypadają na tle Europy?

Emil Bogumił

30 grudnia 2022 17:30

Udostępnij
na Facebooku
7
Norwegia ponad dwukrotnie droższa od Polski. Jak oba państwa wypadają na tle Europy?

Polska i Norwegia w rankingach średnich cen oraz siły nabywczej znajdują się w przeciwnych częściach zestawienia. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Ceny w Norwegii są o 45 proc. wyższe niż w pozostałych państwach Europy, wynika ze statystyk przygotowanych przez Eurostat oraz norweskie Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Polska znalazła się w dolnej części zestawienia.
W 2021 roku wskaźnik poziomu cen konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych w Norwegii wyniósł 145 i był o 45 proc. wyższy niż w pozostałych analizowanych państwach. Wartość 100 ustalana jest jako średnia państw unijnych. Kraj fiordów znalazł się wśród najdroższych rynków, wynika z analizy Eurostatu. Wyższe ceny odnotowano jedynie w Szwajcarii (167) oraz na Islandii (152). W czołówce znalazły się także pozostałe państwa nordyckie – Dania (143), Szwecja (130) oraz Finlandia (127). Wskaźnik powyżej średniej unijnej zaobserwowano także m.in. w Luksemburgu (136,4) oraz Irlandii (143,8).

Polska jak Albania i Serbia

W grupie państw, w których ceny znajdują się zdecydowanie poniżej średniej, znalazła się Polska. Wskaźnik oszacowano jako 60 proc. średniej unijnej. Podobne wartości odnotowały Węgry (68,3), Albania (60,3) oraz Serbia (59,6) i Czarnogóra (58,7). Niższe ceny zaobserwowano również w Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Macedonii Północnej oraz Turcji (40,9), która zamyka zestawienie.
Wskaźnik poziomu cen konsumpcyjnych w Europie.

Wskaźnik poziomu cen konsumpcyjnych w Europie.Il. Eurostat

Najbliżej średniej unijnej znalazły się wskaźniki Włoch (100,6), Hiszpanii (97,4) oraz Niemiec (107,8). Jak wynika z danych Eurostatu, ceny w państwach grupy Euro są średnio 5,9 proc. wyższe od ogólnej średniej unijnej.

Siła nabywcza ważniejsza od średnich cen?

Analitycy, przede wszystkim ekonomiści, zwracają uwagę, że dane o średnich cenach mogą nie być wystarczająco kompletną informacją opisującą państwo. Zestawiają je m.in. ze statystykami poświęconymi sile nabywczej.

Siła nabywcza – realna wartość pieniądza. Wskazuje, ile dóbr i usług mieszkaniec danego państwa może kupić za konkretną jednostkę monetarną.

Ranking siły nabywczej w 2022 roku przygotowała firma badawcza GfK. Z zestawienia „GfK Purchasing Power Europe 2022” wynika, że największym wskaźnikiem mogą pochwalić się mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Tuż za podium znalazła się Norwegia, która zepchnęła na piąte miejsce Islandię. Przeciętny mieszkaniec kraju fiordów może wydać przeciętnie 33 959 euro rocznie. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia europejska (16 344).
Mieszkańcy Liechtensteinu mogą wydać ponad czterokrotnie więcej niż przeciętny Europejczyk.

Mieszkańcy Liechtensteinu mogą wydać ponad czterokrotnie więcej niż przeciętny Europejczyk.Fot. Fotolia

W rankingu GfK Polska zajęła 29. lokatę. W ciągu roku spadła o jedną pozycję. Jak wynika z zestawienia, przeciętny mieszkaniec Polski może wydać na dobra i usługi 9 254 euro. To 56 proc. średniej wartości europejskiej. Polacy mogą wydać m.in. 500 euro więcej niż Węgrzy i 1200 euro więcej niż Rumuni. Osoby nad Wisłą dysponują jednocześnie kwotą przeciętnie 3,66 razy niższą od mieszkańców Norwegii.
GfK Purchasing Power Europe 2022

GfK Purchasing Power Europe 2022Il. GfK

Zarówno Norwegię, jak i Polskę, charakteryzują podobne elementy. W obu państwach widoczne są duże dysproporcje regionalne. W skali państwa, największą siłą nabywczą mogą pochwalić się mieszkańcy stolic oraz obszarów silnie zurbanizowanych. Mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości dysponują kwotami poniżej średniej krajowej.

Źródła: Eurostat, GfK, SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dik Dik

01-01-2023 22:13

Hm… A czemu akurat paliwo ma być wyznacznikiem, a nie np gorzała? To teraz policz sobie ile kupisz litrów piwa, wódki lub wina za godz pracy w No, a ile w Pl?

jacek lytaw

31-12-2022 15:04

To policz sobie ile litrów paliwa np masz za godzine twojej pracy w pl jak również mozesz policzyć ile kupisz innych asortymentow za godz polskiej godzinowki a ile kupisz za tutejszą godzinowke... Wyjdzie ci wlasciwy wynik

Mariusz Bergen

31-12-2022 13:23

Tomasz Sz tylko kto ma tu z nas emigrantów 180kr netto za godzinę? (Mi wychodzi za 180kr okolo 7 litrów diesla nie 10-12!!! więc naucz się matemtyki) Mniejsza z tym…tak paliwa kupimy więcej w norwegii ale nie wiele więcej bo średnio netto 110-130kr h wychodzi.
Policz jeszcze usługi zrób sobie np kanałowe u dentysty czy napraw samochód albo płytki w łazience to zobaczysz jaka to „tania” ta norwegia jest. Gdyby było tanio to norweg by nie latał do Polski robić zęby czy jeździł do Szwecji po mielonkę.

Tomasz Sz.

31-12-2022 11:32

Oczywiście ,że polska jest drogim i droższym krajem od Norwegii !!!! Policzcie sobie ile można kupić za godzinę pracy w no diesla stawka godzinowa 180 kr. netto czyli około 10\12 litrów za godzinę pracy !!!! A w pl ? Nie znam tych marnych stawek godzinowych ale szału nie będzie na 100% !!!! Stawiam na max 3\4 litry . Ha ha

Xx1

31-12-2022 08:52

Oczywiście, ale gdyby brano pod uwagę również dochody na czarno to siła nabywcza pieniądza w Europie wschodniej wyglądała by inaczej. Odchodzenie od gotówki to kręcenie sobie pętli na szyję. W Norwegi czy Szwecji jest wiele sklepów gdzie nie zapłaci się gotówką.

jacek lytaw

31-12-2022 00:10

W porownaniu z zarobkami w obu przypadkach to polska jest droższym krajem. Trzeba inaczej liczyc

Xx1

30-12-2022 22:14

W Polsce zazwyczaj ludzie dostają najniższa krajowa legalnie a resztę pod stołem, w Norwegi jak jest z gotówka każdy wie, wiec te statystyki nie mówią prawdy o Polsce. Później będą płakać ze emerytury są głodowe… Polacy miałczą ze obecnie jest strasznie drogo, tak marudzą jak by było najdrożej na świecie a okazuje się ze jest tanio w porównaniu do innych państw Europy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok