Biznes i gospodarka

Norweski eksport ryb: słaba waluta i Polska pomogły w osiągnięciu historycznego wyniku

Monika Pianowska

05 grudnia 2023 16:24

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweski eksport ryb: słaba waluta i Polska pomogły w osiągnięciu historycznego wyniku

W listopadzie owoce morza wyeksportowano z Norwegii łącznie do 118 krajów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Jak dotąd w tym roku Norwegia wyeksportowała ryby i owoce morza o wartości 158,2 miliarda koron. Oznacza to wzrost wartości o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, informuje Norweska Rada ds. Owoców Morza (Norges sjømatråd) na podstawie danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB).
Już 13 listopada stało się oficjalne i pewne, że eksport owoców morza przekroczył łączną wartość z roku 2022 – który również był rekordowy. Do historycznego wyniku w dużej mierze przyczyniła się słaba korona norweska.

Nowy rekord

Podczas gdy rok temu łączna kwota, jaką kraj fiordów zarobił, sprzedając za granicę ryby i owoce morza, osiągnęła pułap 151,4 miliarda koron i spekuluje się, że w 2023 zakończy się ona na poziomie ponad 170 miliardów koron. Jak mówi dyrektor generalny Sjømatrådet, Christian Chramer, prawie dwie trzecie wzrostu wartości eksportu można przypisać temu, że drastycznie spadła wartość korony norweskiej.
– Euro, które jest naszą najważniejszą walutą handlową, umocniło się w zeszłym roku między innymi o 14 proc. w stosunku do korony norweskiej – wyjaśnia Chramer.

Polski wśród największych importerów

Tylko w listopadzie Norwegia wyeksportowała ryby o wartości 16,7 miliarda koron, a to wzrost o 2,4 miliarda – czyli o około 17 proc. – ​​w porównaniu z listopadem 2022. W listopadzie Norwegia wyeksportowała 274 200 ton morskich towarów. Największe rynki odbiorców to Polska, Dania i USA.
Pod względem wartości listopad był drugim najlepszym miesiącem w historii norweskiego eksportu owoców morza.

Pod względem wartości listopad był drugim najlepszym miesiącem w historii norweskiego eksportu owoców morza.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

W tym miesiącu właśnie Polska zaimportowała o  36 proc. więcej norweskich ryb i owoców morza w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Wolumen eksportu do Polski zakończył się na poziomie 31 629 ton, czyli o 3 proc. więcej niż w listopadzie 2022. Ogółem pod względem wartości listopad był drugim najlepszym miesiącem w historii norweskiego eksportu owoców morza. Tylko październik 2023 był pod tym względem bardziej owocny.

Król łosoś

W listopadzie owoce morza wyeksportowano z Norwegii łącznie do 118 krajów.  Rekordy popularności jak zwykle pobił łosoś, którego rynki zagraniczne nabyły łącznie 128 324 ton o wartości 11,7 miliarda koron. Rada ds. Owoców Morza tłumaczy ten stan zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, w czasie których ta ryba, szczególnie wędzona, cieszy się dużą popularnością. Warto podkreślić, że przetworzone w Polsce zaimportowane norweskie produkty trafiają dalej na kolejne rynki.
Jednocześnie istnieją gatunki ryb kupowanych od Norwegii z mniejszymi sukcesami na koncie. Na przykład eksport świeżego dorsza zmniejszył się o 18 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku. Spadek nastąpił także w eksporcie sztokfisza, krabów śnieżnych i krewetek.
Źródła: Norges sjømatråd, Børsen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jossi

07-12-2023 18:10

No to ile % z tego zysku przypada na słabą koronę? Pewnie, lepiej sprzedać za 1.euro, które jest warte 12 koron niż warte jest 10 koron. W ten sposób sa rekordowe dochody do budżetu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok