Biznes i gospodarka

Norweska gospodarka odbije się od dna. PKB ma być wyższy niż przed pandemią

Monika Pianowska

27 kwietnia 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweska gospodarka odbije się od dna. PKB ma być wyższy niż przed pandemią

Norwegia była jednym z pierwszych państw w Europie, które w zeszłym roku zdecydowały się na środki kontroli, po których nastąpiły gwałtowne obniżki stóp procentowych i wzrost wydatków z funduszu majątkowego. stock.adobe.com/licencja standardowa

Do końca roku Produkt Krajowy Brutto Norwegii wzrośnie o 3,2 proc. i będzie wyższy niż przed pandemią koronawirusa, przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie z 26 kwietnia. Prognoza MFW dla Norwegii opiera się na założeniu, że gdy  większość dorosłych zostanie zaszczepiona latem, zwiększy się aktywność gospodarcza i poziom zatrudnienia w kraju fiordów.
MFW spodziewa się solidnego ożywienia w norweskiej gospodarce w miarę złagodzenia środków kontroli zakażeń. Fundusz popiera politykę fiskalną rządu podczas pandemii, jednak uważa, że ​​wydatki publiczne muszą spaść, gdy społeczeństwo ponownie się otworzy. – MFW uważa, że ​​rząd dzięki swojej polityce odniósł sukces w ograniczeniu infekcji i spowolnienia gospodarczego – mówi minister finansów Jan Tore Sanner cytowany w rządowym komunikacie prasowym.

Czynniki ryzyka trzeba mieć z tyłu głowy

Zgodnie z przewidywaniami MFW PKB, czyli kluczowa miara wykluczająca zmienny wpływ wydobycia ropy i gazu w Norwegii, ma wzrosnąć do 3,2 proc. w 2021 r., po 2,5-procentowym spadku w zeszłym roku, co oznacza osiągnięcie poziomu produktu krajowego brutto większego niż przed wybuchem epidemii. Warunkiem jest jednak pomyślne zrealizowanie scenariusza o zaszczepieniu dorosłej części społeczeństwa latem.
– MFW uważa, że ​​rząd dzięki swojej polityce odniósł sukces w ograniczeniu infekcji i spowolnienia gospodarczego – mówi minister finansów Jan Tore Sanner .

– MFW uważa, że ​​rząd dzięki swojej polityce odniósł sukces w ograniczeniu infekcji i spowolnienia gospodarczego – mówi minister finansów Jan Tore Sanner . flickr.com/Høyre/fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Oczekuje się, że w perspektywie średnioterminowej poziom gospodarki będzie tylko nieznacznie niższy od tego, jaki obserwowano przed wybuchem pandemii covid-19. W miarę ożywienia gospodarki MFW zaleca Norwegii stopniowe ograniczanie środków polityki fiskalnej i  zwracanie uwagi na długofalowe wyzwania związane, ponieważ populacja się starzeje, a dochody z ropy naftowej będą się stopniowo zmniejszać. Władze muszą być jednocześnie gotowe do wdrożenia nowych środków kryzysowych w przypadku nasilenia się pandemii.
– Cieszę się, że MFW popiera nacisk rządu na włączanie grup szczególnie wrażliwych do życia zawodowego oraz znaczenie edukacji i programów rozwoju umiejętności. Zgadzam się również, że nie możemy tracić z oczu bardziej długoterminowych wyzwań strukturalnych. Te, przed którymi stanęliśmy przed pandemią – klimat, starzenie się i integracja –  nie zmniejszyły się – mówi minister finansów.

Poradzili sobie prawie najlepiej w Europie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił też zachowanie kraju fiordów w obliczu wybuchu epidemii. Norwegia była jednym z pierwszych państw w Europie, które w zeszłym roku zdecydowały się na środki kontroli, po których nastąpiły gwałtowne obniżki stóp procentowych i wzrost wydatków z funduszu majątkowego. „Zdecydowana reakcja polityczna pomogła krajowi doświadczyć jednego z najniższych wskaźników infekcji i jednego z najmniejszych skurczów gospodarczych w Europie”, pisze MFW w raporcie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok