Biznes i gospodarka
Norwegom zabraknie prądu? Statnett przygotował pięcioletnią prognozę
3

Wpływ kryzysu energetycznego na rynek ma zmniejszyć się w kolejnych latach. Fot. DutchColours, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Operator systemu energetycznego Statnett przygotował prognozę zużycia prądu na lata 2021-2026. Wynika z niej, że Norwegowie muszą zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Coraz większa konsumpcja związana jest m.in. z postępującą elektryfikacją kraju.
Do 2026 cena prądu w Norwegii spadnie, a nadwyżka produkcji energii stopnieje pięciokrotnie, wynika z analizy Statnett. Analitycy przedsiębiorstwa przewidują, że w ciągu pięciu lat cena za kWh spadnie do poziomu 20-30 øre na północy kraju i 50-60 øre na południu. – Spodziewamy się, że średnia cena będzie spadać zarówno w Norwegii, jak i Europie – skomentował Gunnar Løvås, wiceprezes wykonawczy ds. systemów zasilania i marketingu w Statnett.
Zużycie energii będzie wzrastać
Obniżenie cen prądu będzie możliwe po wyeliminowaniu problemów, z którymi Europa zmaga się w drugiej połowie 2021 roku. Przyczyn obecnego kryzysu Statnett doszukuje się w wysokich cenach gazu i węgla, małego wskaźnika opadów oraz pustych zbiornikach elektrowni wodnych. Tegoroczne kłopoty nie wpłyną jednak na długofalowe trendy. Konsumpcja prądu ma w dalszym ciągu wzrastać.

Produkcja prądu w państwach nordyckich wzrasta. W rozwój energetyki wiatrowej zainwestowała m.in. Szwecja./zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay
Statnett przewiduje, że do 2026 roku zużycie energii elektrycznej w Norwegii wzrośnie ze 139 TWh do 158 TWh. Będzie to najwyższy wzrost w Skandynawii. Jako przyczyny wskazuje się postępującą elektryfikację transportu, przemysłu wydobywczego i rozwój technologii. Roczna nadwyżka prądu ma zmniejszyć się z około 15 TWh w 2021 roku do około trzech TWh pięć lat później.– Oczywiste jest, że Norwegia potrzebuje zwiększenia produkcji energii, aby zrealizować cele elektryfikacji kraju. Należy również rozwinąć przemysł w tym sektorze – dodaje Gunnar Løvås.
Norweski rząd oraz przedsiębiorstwa posiadają m.in. plany rozwoju sektora energii odnawialnej do 2030 oraz 2050 roku. Projekty OZE mają być finansowane środkami uzyskanymi ze sprzedaży ropy. Największy rozwój czeka morską energetykę wiatrową, programy związane z przetwarzaniem ropy oraz amoniaku oraz firmy produkujące akumulatory.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
17-12-2021 22:05
0
0
Zgłoś
17-12-2021 16:41
0
0
Zgłoś
17-12-2021 08:11
0
-1
Zgłoś