Biznes i gospodarka

W kraju kryzys, a Statnett zarabia: rekordowe zyski ze sprzedaży prądu za granicę

Emil Bogumił

03 grudnia 2021 18:00

Udostępnij
na Facebooku
W kraju kryzys, a Statnett zarabia: rekordowe zyski ze sprzedaży prądu za granicę

Statnett uważa, że sprzedaż prądu za granicę pozwala obniżyć koszty energii w kraju. Fot. Pixabay

Statnett, operator norweskiego systemu przesyłu energii elektrycznej, odnotował w 2021 roku rekordowe zyski z przesyłu prądu do państw sąsiednich. Ma to związek z wyjątkowo wysokimi cenami w Norwegii oraz całej Europie.
Reklama
Do połowy listopada 2021 roku Statnett zarobił 2,9 mld NOK na sprzedaży energii elektrycznej za granicę. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zwracają uwagę, że takie wiadomości w okresie kryzysu pozytywnie wpływają na działalność operatora. – Dochód przyczyni się do inwestycji, które realizujemy, aby wesprzeć zieloną transformację w Norwegii. Pomaga nam to utrzymać udział Statnett w opłatach za prąd na poziomie niższym niż w 2020 roku – komentuje dyrektor generalna Hilde Tonne.

Jak 17 listopada poinformował Statnett, zyski pozwoliły obniżyć koszt energii elektrycznej o 0,5-1 øre/kWh w ciągu ostatnich dwóch lat. Przedsiębiorstwo wskazało, że każda zużyta kilowatogodzina będzie generowała użytkownikom koszt pięciu øre, które otrzymuje firma za obsługę sieci przesyłowej.

Sprzedaż za granicę a rynek norweski

Zgodnie z wyliczeniami Statnett, zysk uzyskany z transakcji międzynarodowych pozwala pokryć 40 proc. kosztów użytkowania krajowej sieci przesyłowej. – Dobrze wiedzieć, że przychody z naszych operacji zagranicznych są tak duże, a kable łączące nas z dwoma nowymi państwami okazały się rentowne. Przychody te są bardzo ważne, gdy mamy zainwestować 60-100 mld NOK na wsparcie zielonej transformacji w Norwegii – dodaje Hilde Tonne.
Rekordowe zyski Statnett w 2021 roku wynikają z dużej różnicy kosztów produkcji energii elektrycznej w Norwegii i państwach odbierających prąd.

Rekordowe zyski Statnett w 2021 roku wynikają z dużej różnicy kosztów produkcji energii elektrycznej w Norwegii i państwach odbierających prąd.Fot. Pixabay

W ostatnim czasie Statnett zainstalował dwa nowe kable umożliwiające przesył energii – NordLink do Niemiec i North Sea Link do Anglii. Przedsiębiorstwo odpowiada również za połączenia ze Szwecją, Finlandią, Rosją, Danią i Niderlandami. W kraju eksploatuje około 11 tys. kilometrów linii wysokiego napięcia. Nadzoruje również pracę 150 stacji przesyłowych w całym kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram