Biznes i gospodarka

Norwegia ograniczy zużycie jednorazówek? Zmusi ją do tego nowe unijne prawo

Emil Bogumił

18 stycznia 2023 16:40

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia ograniczy zużycie jednorazówek? Zmusi ją do tego nowe unijne prawo

Średnie zużycie tzw. jednorazówek na przeciętnego mieszkańca Norwegii jest ponad trzykrotnie większe niż normy proponowane przez UE. zdjęcie poglądowe; fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na mocy unijnego rozporządzenia w kraju fiordów obowiązywać będa nowe przepisy środowiskowe. Regulacje mają na celu ograniczenie zużycia opakowań i związanych z nimi odpadów. Jeśli zasady wejdą w życie, Mieszkańcy Norwegii będą zmuszeni do walki z popularnymi „reklamówkami”.
Projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych udostępniono 30 listopada 2022 roku. Zostanie rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę w trybie zwykłej procedury. Zakłada m.in. zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 15 proc. do 2040 roku, wprowadzenie pełnego recyklingu opakowań do 2030 roku oraz popularyzacji toreb wielorazowego użytku dla wybranych sektorów. 

Do największych zmian może doprowadzić wprowadzenie przepisów dotyczących ograniczenia stosowania reklamówek jednorazowych. Projekt Komisji Europejskiej wskazuje, że roczne zużycie toreb na zakupy jednorazowego użytku nie powinno przekroczyć 40 sztuk na osobę. Limit powinien wejść w życie do 31 grudnia 2025 roku. Odstępstwa obejmą jedynie lekkie torby z tworzywa sztucznego przeznaczone do celów higienicznych lub stosowane jako opakowanie sprzedaży żywności luzem, aby zapobiec marnowaniu żywności.

Rozporządzenie w miejsce dyrektywy

Procedowane przez organy UE przepisy mają zmienić obowiązujące dyrektywę. Ma ją zastąpić rozporządzenie. Oznacza to, że akt będzie wiążący dla wszystkich państw członkowskich. Na mocy porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przepisy wejdą w życie również w Norwegii. Kraj fiordów będzie zobowiązany do przyjęcia takich samych standardów i metod, co kraje Unii Europejskiej.
Regulacje mają sprawić, że do 2030 roku wszystkie opakowania znajdujące się na rynku UE będą nadawać się do recyklingu w opłacalny ekonomicznie sposób.

Regulacje mają sprawić, że do 2030 roku wszystkie opakowania znajdujące się na rynku UE będą nadawać się do recyklingu w opłacalny ekonomicznie sposób.Fot. Ivan Radic, Flickr.com (CC BY 2.0)

– Propozycja KE jest odpowiedzią na pilną potrzebę zaadresowania problemu nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych generowanych na terenie Unii Europejskiej. Regulacja ma przede wszystkim pomóc w zapobieganiu powstawania odpadów, zwiększeniu udziału opakowań nadających się do ponownego użycia oraz podniesieniu poziomu recyklingu – ocenia projekt rozporządzenia globalna sieć audytorska PwC.

Norweskie przywiązanie do plastiku

Według szacunków z 2022 roku Norwegowie zużywają średnio 135 toreb jednorazowych na osobę rocznie. W 2016 roku, kiedy wskaźnik zatrzymał się na 169 opakowaniach, wprowadzono przepisy mające ograniczyć korzystanie z tzw. reklamówek. Do 2025 roku korzystanie z nich ma zostać ograniczone średnio do 92 na osobę rocznie. Jak wynika z informacji Nettavisen, cel jest najtrudniejszy do realizacji w sieciach handlowych. Kiwi obniżyło zużycie o 24 proc., Rema 1000 o 18 proc., a Coop o 12 proc. Aktywiści proponują wprowadzenie opłat za jednorazówki np. w wysokości 10 NOK za sztukę. – Potrzebujemy więcej środków, takich jak podatek od tworzyw sztucznych – powiedziała w rozmowie z Nettavisen sekretarz generalna WWF World Wide Fund for Nature, Karoline Andaur.
Sieci handlowe w Norwegii oferują zniżki dla osób, które korzystają z własnych toreb wielokrotnego użytku.

Sieci handlowe w Norwegii oferują zniżki dla osób, które korzystają z własnych toreb wielokrotnego użytku.Fot. materiały prasowe Kiwi

W listopadzie 2017 roku w Norwegii powstał fundusz Handelens Miljøfond, który miał wspierać społeczeństwo we wdrażaniu zasad unijnej dyrektywy dot. zużycia opakowań i związanych z nimi odpadów. W ramach 500 projektów rozdystrybuowano 600 mln NOK. Większość środków trafiła na działania związane ze sprzątaniem plaż, recyklingiem i wykorzystywaniem toreb wielokrotnego użytku.

Źródła: Nettavisen, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok