Biznes i gospodarka

Norwegia i kraje nordyckie rajem dla emerytów. Polska w jednym rzędzie z Chinami i Meksykiem

Emil Bogumił

11 listopada 2022 11:45

Udostępnij
na Facebooku
4
Norwegia i kraje nordyckie rajem dla emerytów. Polska w jednym rzędzie z Chinami i Meksykiem

Sytuacja emerytów w Norwegii minimalnie pogorszyła się, jednak i tak należy do jednych z najlepszych na świecie. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Grupa konsultingowa Mercer opublikowała coroczny Mercer CFA Institute Global Pension Index (MCGPI). Zestawienie wskazuje, które systemy emerytalne należą do najlepszych na świecie. Ranking zdominowały państwa nordyckie.
Podobnie jak w 2021 roku, na szczycie MCGPI 2022 znalazła się Islandia. Państwo doceniono m.in. za adekwatność wysokości świadczeń emerytalnych oraz dopasowanie systemu do zasad zrównoważonego rozwoju. Eksperci przyznali jej 84,7/100 punktów. Czołową trójkę uzupełniły Niderlandy (84,6) oraz Dania (82). Liderzy jako jedyni zakwalifikowali się do grupy A. Mercer opisuje ją jako wytrzymały system emerytalny, który charakteryzuje się wysokimi korzyściami dla seniorów, adekwatnością, uczciwością i dopasowaniem do zasad zrównoważonego rozwoju. 

W grupie B+, czyli państw, którym niewiele brakuje do liderów rankingu, znalazły się Izrael (79,8), Finlandia (77,2), Australia (76,8) oraz Norwegia (75,3). Na ósmym miejscu eksperci wskazali ostatnie z państw nordyckich – Szwecję (74,6).

Sytuacja emerytów w Norwegii pogorszyła się?

Eksperci Mercer docenili Norwegię za stworzenie stabilnego systemu emerytury państwowej, z możliwością czerpania korzyści z dodatkowych nieobowiązkowych rozwiązań. Kraj fiordów, tuż za Finlandią, charakteryzuje się najbardziej uczciwym sposobem dystrybucji świadczeń dla seniorów. W ciągu roku wynik państwa poprawił się o 0,1 punktu. W zestawieniu Norwegia spadła jednak o dwie lokaty. – Po reformie systemu Indywidualnego Konta Emerytalnego (Egen Pensjonskonto) w 2021 roku, [...] na pracowników nałożono większą kontrolę i odpowiedzialność. To w połączeniu z obecnymi wyzwaniami – ubezpieczeniami społecznymi, rosnącą inflacją i wyższymi kosztami życia sprawia, że na jednostkę nałożono duża presję, by zgromadzić taką ilość oszczędności, która wystarczy na przeżycie w wieku emerytalnym – szuka przyczyn spadku Tor Olsen, doradca w norweskim oddziale Mercer.
W czerwcu 2022 roku norweska Komisja Emerytalna opublikowała raport z analizy sytuacji w państwie. Specjalnie powołana grupa szukała odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć emerytury w dobie szybko starzejącego się społeczeństwa.

W czerwcu 2022 roku norweska Komisja Emerytalna opublikowała raport z analizy sytuacji w państwie. Specjalnie powołana grupa szukała odpowiedzi na pytanie, jak zabezpieczyć emerytury w dobie szybko starzejącego się społeczeństwa./zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Wynik Polski coraz gorszy

W zestawieniu Global Pension Index 2022 polski system emerytalny ulokowano na 28. miejscu. Oznacza to utrzymujący się spadek:

  • 2021 – 27. miejsce,
  • 2020 – 25. miejsce,
  • 2019 – 21. miejsce.

Eksperci Mercer zwracają uwagę, że zabezpieczenie społeczne seniorów w Polsce można poprawić, zwiększając udział pracowników w prywatnych systemach emerytalnych oraz podnosząc poziom minimalnego wsparcia dla najbiedniejszych emerytów. Wśród wskazówek pojawiła się także potrzeba lepszej aktywności seniorów na rynku pracy, dostosowana do wzrostu długości życia. Z raportu wynika także, że na niską pozycję Polski ma wpływ niski poziom oszczędności gospodarstw domowych.
Polska znalazła się w grupie państw C. Zaliczają się do niej systemy z przykładami dobrze funkcjonujących mechanizmów, ale zagrożone przez duże ryzyko i niedociągnięcia. Jak twierdzą eksperci Mercer, brak walki z problemami może doprowadzić do załamania wypłaty świadczeń i niewypłacalności. Państwo zestawiono z takimi krajami, jak Arabia Saudyjska, Meksyk, Peru, Brazylia, Włochy, Austria, RPA, Chiny, Japonia, Tajwan oraz Korea Południowa.

W Global Pension Index 2022 analizie poddano 44 systemy emerytalne z całego świata. Podlega pod nie 65 proc. globalnej populacji. Badanie uwzględnia 50 wskaźników, m.in. adekwatność, wypłacalność w długim terminie, bezpieczeństwo prawne systemu, uczciwość oraz dopasowanie do zasad zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Mercer, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sarpis

14-11-2022 08:04

shownomercy66 napisał:
U mnie we wsi emeryci latają na ferie jesienne do Hiszpanii, więc chyba nie tak źle z tą emeryturą ... ?

U mnie na wsi to kazdy emeryt pracuje w Biedronce i sie cieszy z zycia

Eldur Sevarsson

11-11-2022 18:16

Tez znam emeryta który dorabia. Ale on sam przyznaje ze jak był młody to mu się nie chciało za bardzo pracować i teraz na stare lata musi robić.

Magneto68

11-11-2022 14:44

Ruska propaganda ma wszędzie swoje onuceZnam Norwega który dorabia na emeryturze .Sam wynajmuje mieszkanie ,utrzymuje auto oto,więc przy emeryturze minimalnej jest jak jest ...A gdzie ranking emerytów opływającej w bogactwa mineralne Rosji,???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok