Biznes i gospodarka

Kurs korony w stosunku do złotego z najgorszą passą od 10 lat. Problemy norweskiej waluty… doprowadzą do poprawy sytuacji?

Emil Bogumił

18 kwietnia 2023 19:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Kurs korony w stosunku do złotego z najgorszą passą od 10 lat. Problemy norweskiej waluty… doprowadzą do poprawy sytuacji?

Zdjęcie poglądowe/ Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Od kilku miesięcy korona znajduje się na ustach większości analityków walutowych. Norweska waluta w pierwszym kwartale 2023 roku była najsłabszym z głównych światowych środków płatniczych. Pod koniec września 2022 roku w podobnej zapaści znalazła się złotówka. Od tamtej pory zyskuje w stosunku do korony norweskiej. Jak długo potrwa taka sytuacja?
Jak zwraca uwagę Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl, pod koniec trzeciego kwartału 2022 roku frank i dolar kosztowały więcej niż 5 zł, a NOK/PLN rósł w kierunku 0,50, czyli poziomu, do którego zbliżył się bezpośrednio po napaści Rosji na Ukrainę. – Sytuacja w notowaniach korony do złotego jest w rezultacie nieco inna niż innych walut. Euro, dolar czy frank najbardziej dynamicznie taniały w końcówce ubiegłego roku. NOK/PLN przez minione 2 kwartały obniżał się natomiast właściwie nieustannie. Kwiecień może być szóstym miesiącem osłabienia norweskiej waluty z rzędu. Tak długa passa nie miała miejsca od 2013 roku – zauważa Bartosz Sawicki.

W połowie kwietnia kurs NOK/PLN osiągnął wartość 0,4033. To najniższy pułap od pierwszych miesięcy po wybuchu pandemii. W porównaniu do szczytu z 2022 roku, korona norweska potaniała o 20 procent.

Problemy norweskich importerów

Osłabienie waluty w stosunku do dolara amerykańskiego i euro przyczyniło się do problemów przedsiębiorstw sprowadzających towary z zagranicy. Przedstawiciele firm zwracają uwagę, że muszą pogodzić się z mniejszymi zyskami lub dostosować cenę produktów do kursu korony norweskiej. – Marże spadną, jeśli nie dostosuje się cen do kursu walut, a my tego nie zrobiliśmy. Wahania mogą pojawić się z tygodnia na tydzień. [...] To zawsze importerzy ponoszą ryzyko. Nasi klienci mają stale niskie ceny. Ostatnio przegraliśmy, ale taka jest już rola osób sprowadzających z zagranicy. To część gry – wyjaśnił na łamach E24 Lars-Erik Solvang, dyrektor generalny Bavaria Båt Norge z siedzibą niedaleko Asker. Firma zajmuje się sprowadzaniem łodzi z Niemiec.
W wielu przypadkach analitycy nie byli w stanie wskazań przyczyn nagłych spadków kursu korony norweskiej.

W wielu przypadkach analitycy nie byli w stanie wskazań przyczyn nagłych spadków kursu korony norweskiej. Fot. Fotolia.com/Royalty Free/cristapper

W wielu przypadkach konsumenci odczują także wyższe ceny elektroniki, a nawet ubrań. Wysoka wartość produktów importowanych może utrzymać się przez długi okres. – Inflacja artykułów pochodzących z importu może nie ujawniać się nawet przez sześć do dziewięciu miesięcy. Dewaluacja korony uderzy w nas jesienią i zimą – skomentował na łamach VG Nils Kristian Knudsen z Handelsbanken.

Siłą korony słabość korony?

17 kwietnia w rozmowie z Klassekampen dyrektor inwestycyjny banku Nordea Robert Næss zwrócił uwagę, że niski kurs korony to dobra wiadomość dla zdecydowanej większości norweskich firm. – Co najmniej dwie trzecie spółek notowanych na giełdzie w Norwegii odniesie korzyści ze słabej korony. Bardzo niewielu na tym traci – skomentował ostatnie kursy walut. Przyznał także, że tańsza waluta wspiera konkurencyjność norweskich przedsiębiorstwa oraz pozwala na tańsze zatrudnienie nowego personelu. 

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl zwrócił uwagę, że sytuacja norweskiej waluty może odmienić się w ciągu kilku następnych tygodni. – Paradoksalnie źródłem siły może być... jej słabość. Jest ona na tyle znaczna, że podbija ceny importowanych towarów i tym samym utrudnia bankowi centralnemu Norwegii zapanowanie nad inflacją. Silniejszy wzrost cen wymusi wyższe stopy procentowe, co powinno sprzyjać umocnieniu waluty – przyznał analityk.
Korona norweska należy do walut najbardziej uzależnionych od warunków zewnętrznych.

Korona norweska należy do walut najbardziej uzależnionych od warunków zewnętrznych. Fot. materiały prasowe Norges Bank

Norweska waluta ma korzystać także z wysokich i stabilnych cen ropy brent. Ostatnie decyzje OPEC+ sprawiły, że wartość baryłki nie powinna spaść poniżej 80 USD. Korona ma także zyskiwać w stosunku do dolara i euro przez zmianę nastrojów na giełdach światowych. 

Źródła: Cinkciarz.pl, E24, VG, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


janusz Sobisz

21-04-2023 06:06

totalne bzdury - miesiąc temu moja norwegia pisała że korona może tylko rosnąć i co spadła że końca nie widać

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok