Biznes i gospodarka

Norwegia coraz tańsza dla zagranicznych turystów? Wszystko przez… wyjątkowo słabą koronę

Emil Bogumił

28 marca 2023 18:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia coraz tańsza dla zagranicznych turystów? Wszystko przez… wyjątkowo słabą koronę

Na zdjęciu: widok z góry Floyen w Bergen. zdjęcie poglądowe; Fot. Aapo Haapanen (Flickr.com, CC BY 2.0)

Kraj fiordów pozostaje państwem drogim dla turystów, jednak nie jest tak źle jak dawniej. Spadek kursu korony norweskiej sprawił, że zarabiający w innych walutach mogą pozwolić sobie na większe wydatki w Norwegii. Wybrane środki płatnicze zyskały względem norweskiego pieniądza ponad 10 procent.
Norwegia nie należy już do najdroższych turystycznych państw Europy, a Oslo wypadło z TOP20 najdroższych miast świata, wynika z badania przeprowadzonego przez Economist Intelligence Unit (EIU) dla portalu SchengenVisaInfo.com. Kraj fiordów staje się przystępny cenowo przez wzgląd na zdominowanie korony norweskiej przez pozostałe waluty. Do norweskiego pieniądza zyskały między innymi:

  • dolar amerykański – 18 procent,
  • euro – 15 procent,
  • korona duńska – 15 procent,
  • korona szwedzka – 10 procent,
  • funt brytyjski – 8 procent.

Podróżujący posługujący się jedną z walut mogli dzięki temu ograniczyć wydatki niezbędne do odwiedzenia kraju fiordów. Mogą w ten sposób niwelować m.in. rosnące w całej Europie ceny.

Turystyka dla Norwegii coraz ważniejsza

W 2022 roku liczba noclegów wynajętych w obiektach norweskiej branży hotelarskiej wzrosła o 33 proc. – z 27,1 mln do 36,1 mln. – Wzrosła chęć podróżowania wewnątrz kraju. Liczba przyjezdnych z zagranicy zwiększyła się trzykrotnie – opisuje Kristin Aasestad, badaczka Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Branża turystyczna ma stanowić coraz ważniejszy element norweskiej gospodarki. Tylko w czwartym kwartale 2022 roku jej wartość wyniosła ponad 31 mld NOK.
Wraz ze słabnącym kursem korony, wakacje stają się coraz większym wydatkiem dla mieszkańców kraju fiordów. Największym wyzwaniem okazały się podróże do Ameryki Północnej. W ciągu 10 lat dolar amerykański podrożał o 100 procent. O ponad połowę – na niekorzyść mieszkańców Norwegii – zmieniła się wartość euro. W porównaniu ze złotówką, korona norweska potaniała o ponad 30 procent.

Źródła: SchengenVisaInfo.com, SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok