Biznes i gospodarka

Kryzys na rękę rządzącym? Budżet zyskał blisko 40 miliardów koron

Emil Bogumił

06 września 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
Kryzys na rękę rządzącym? Budżet zyskał blisko 40 miliardów koron

Na zdjęciu: spotkanie rządu i związków zawodowych poświęcone kryzysowi energetycznemu w Norwegii (8.08.2022). Fot. Ingrid Brandal Myklebust/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Budżet państwa zarabia dodatkowe 410 mln NOK tygodniowo dzięki wysokim cenom prądu, wynika z kalkulacji norweskich mediów. Według doniesień, do początku września krajowe finanse zyskały w wyniku kryzysu energetycznego dodatkowe 36 mld NOK. Z rewelacjami nie zgadzają się przedstawiciele rządu.
Szacunki dotyczące dochodów państwa stworzyła redakcja VG. Wykorzystuje w tym celu dane giełdy Nord Pool oraz informacje Energi Norge, organizacji skupiającej krajowe przedsiębiorstwa energetyczne. Jak wyliczają dziennikarze, do 5 września budżet zyskał 56 mld NOK z tytułu opłat towarzyszącym rachunkom za energię elektryczną. Kwota ma o 37 mld NOK przewyższać wartość środków, która wzmocniłaby finanse państwa w latach nieobjętych kryzysem.

Ponad 400 mln koron zysku tygodniowo?

Jak wynika z doniesień medialnych, na przełomie sierpnia i września norweski budżet zyskał 470 mln NOK w ciągu tygodnia. – Z powodu kryzysu energetycznego państwo zarobiło 410 mln NOK więcej niż zwykle – informują dziennikarze.

Jak informuje redakcja VG, szacunki mogą okazać się niedokładne, jednak ukazują skalę problemu. Kalkulacja opiera się na niedokładnych informacjach dotyczących cen spot oraz stałych kwot dopisywanych do rachunków za prąd. – Kalkulacje Energi Norge mają sens, ale założenia są niepewne – wyjaśnia czytelnikom Tor Reier Lilleholt, główny analityk firmy Volue Insight.

W maju 2022 roku Ministerstwo Finansów spodziewało się dodatkowych wpływów rzędu 25 mld NOK z tytułu wzrostu środków płynących z tytułu podatków oraz 10 mld NOK dywidendy od Statkraftu, państwowego przedsiębiorstwa energetycznego. Według szacunków mediów, kwotę 35 mld NOK przekroczono już latem.
Jak szacuje Energi Norge, 70 proc. energii wodnej w Norwegii sprzedawane jest po cenie spot (ustalanej codziennie). Wartość prądu przy stałych umowach waha się od 0,35 do 0,40 NOK, przypuszczają analitycy organizacji.

Jak szacuje Energi Norge, 70 proc. energii wodnej w Norwegii sprzedawane jest po cenie spot (ustalanej codziennie). Wartość prądu przy stałych umowach waha się od 0,35 do 0,40 NOK, przypuszczają analitycy organizacji. Fot. materiały prasowe Norsk Hydro ASA

Minister broni działań rządu

Do wyliczeń redakcji VG odniósł się minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. Zwrócił uwagę, że środki przeznaczone na wsparcie gospodarstw domowych w dobie kryzysu wyniosą 41 mld NOK w 2022 roku i przewyższają próg dodatkowych wpływów. – Dokładną kalkulację poznamy, gdy opublikujemy projekt budżetu państwa. Do tej pory wydaliśmy ponad 40 mld NOK na różne środki i wsparcie obywateli. Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców. To są ogromne kwoty – odniósł się do kalkulacji. Przyznał też, że koszt pełnego programu wsparcia przekracza kwoty ujawnione przez media.
Głównym elementem rządowego wsparcia jest program dopłat do rachunków za energię elektryczną. Ich wartość zwiększono do 90 proc. od 1 września. Wcześniej wynosiły 80 proc. powyżej ceny 70 øre za kWh i pierwotnie miały wzrosnąć do 90 proc. w październiku, listopadzie i grudniu. Środki antykryzysowe mają obowiązywać także w 2023 roku. 

Źródła: VG, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok