Biznes i gospodarka

Wydadzą mniej pieniędzy z Funduszu Naftowego, ale dopłacą do rachunków. Norweskie plany na 2023 rok

Emil Bogumił

29 sierpnia 2022 18:30

Udostępnij
na Facebooku
Wydadzą mniej pieniędzy z Funduszu Naftowego, ale dopłacą do rachunków. Norweskie plany na 2023 rok

Za finanse Norwegii odpowiada przede wszystkim lider Partii Centrum, minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. Fot. Ragne B. Lysaker, Senterpartiet (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum zabrał głos w sprawie postępującego kryzysu energetycznego. Obiecał Norwegom, że rząd przedłuży program wsparcia dla gospodarstw domowych na tak długi okres, jaki będzie konieczny. Wyjawił też założenia budżetu państwa na 2023 rok.
– W przyszłym roku też będziemy mieli program wsparcia. Będzie trwał dłużej niż do marca 2023 roku. Nie został jeszcze oficjalnie przyjęty, ale będziemy go rekomendować Stortingowi – powiedział na łamach NRK Trygve Slagsvold Vedum (Partia Centrum). Minister nie wyjaśnił szczegółów projektu. Zaznaczył, że mają być znane wraz z przedstawieniem propozycji budżetowych na 2023 rok. – Ludzie mogą być pewni, że w obecnych nietypowych czasach będziemy ich wspierać – dodał szef resortu finansów.

Program dopłat do rachunków za prąd dla gospodarstw domowych zostanie zwiększony do 90 proc. od 1 września. Dotacje wynoszą obecnie 80 proc. powyżej ceny 70 øre za kWh i pierwotnie miały wzrosnąć do 90 proc. w październiku, listopadzie i grudniu.

Będzie bezpiecznie i oszczędnie

Koalicja Partii Pracy i Centrum przedstawi projekt ustawy budżetowej 6 października 2022 roku. Uzyskanie większości głosów będzie wymagało wypracowania poparcia od innych ugrupowań. Rząd zapowiedział, że podobnie jak przed rokiem, głównym partnerem mają być deputowani Socjalistycznej Lewicy. Trygve Slagsvold Vedum przedstawił, na jakich pięciu filarach mają opierać się finanse Norwegii w 2023 roku:

  • mniejsze wydatki środków pozyskanych ze sprzedaży ropy naftowej,
  • obniżka podatków dla osób o niskich i średnich dochodach,
  • wstrzymanie nowych i kosztownych inwestycji publicznych,
  • zmniejszenie dysproporcji w kraju,
  • wskazanie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego jako priorytetu.
Tłem uchwalania nowego budżetu ma być odniesienie do kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie.

Tłem uchwalania nowego budżetu ma być odniesienie do kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie. CC0

Minister finansów wyjaśnił, że walka z dysproporcjami ma dotyczyć zarówno wyrównywania szans w społeczeństwie, jak i pomiędzy regionami kraju. Dodał też, że walka z obecnym kryzysem różni się od działań, które podejmowano w dobie poprzednich, trudniejszych lat – w 2008, 2014 i 2020 roku. – Wtedy wydawaliśmy więcej pieniędzy [z Funduszu Naftowego – red.]. Teraz będzie odwrotnie – mówi na łamach NRK Trygve Slagsvold Vedum. Lider Centrum dodał też, że na niższe podatki mogą liczyć mieszkańcy Norwegii, których dochody nie przekroczą 750 tys. NOK w skali roku. Możliwe, że osoby zarabiające powyżej tej kwoty zapłacą w przyszłości wyższą daninę na rzecz państwa.
Jak wyjaśnił Trygve Slagsvold Vedum, wszystkie działania rządu mają służyć walce z kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie oraz kryzysem energetycznym. Jak wynika z szacunków Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej oraz Urzędu ds. Energii i Zasobów Wodnych, rachunki gospodarstw domowych wzrosły w pierwszej połowie roku o średnio 3,9 tys. NOK. Kwoty rządowych dopłat wynosiły około 10 tys. NOK na rodzinę. Tegoroczny koszt programu wsparcia oszacowano na ponad 40 mld NOK.

Źródła: NRK, NVE, Ministerstwo Energii i Ropy Naftowej, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok