Biznes i gospodarka

Korona norweska umocniła się wobec euro. To najlepszy wynik do kwietnia

Monika Pianowska

06 października 2021 13:53

Udostępnij
na Facebooku

Poprawa sytuacji korony norweskiej na giełdzie okazała się następstwem podwyżki stóp procentowych Norges Banku oraz wzrostu cen ropy. stock.adobe.com/licencja standardowa

5 października norweska waluta znajdowała się w najmocniejszej pozycji w stosunku do euro od kwietnia tego roku. Korona umocniła się również wyraźnie wobec dolara amerykańskiego. Poprawa sytuacji korony norweskiej na giełdzie okazała się następstwem podwyżki stóp procentowych Norges Banku oraz wzrostu cen ropy.
Reklama
W miniony wtorek rano jedno euro kosztowało 9,93 korony, informuje portal e24.no. To najtaniej od końca kwietnia i o około 30 øre mniej niż w dniach przed podniesieniem stóp procentowych, o którym Bank Centralny Norwegii zadecydował 23 września. Norges Bank dokonał ich podwyżki po raz pierwszy od czasu pandemii do 0,25 proc. Przez półtora roku znajdowały się one na rekordowym poziomie zera procent.
Do tej pory w tym roku korona umocniła się w stosunku do euro o ponad 5 proc., podczas gdy wykres kursu wymiany wobec dolara jest prawie płaski. Jak tłumaczy e24.no, stało się tak, ponieważ dolar amerykański umocnił się w tym samym czasie co korona norweska.

Trzeba poczekać do grudnia?

Na łamach norweskiej prasy analitycy podkreślają, że chociaż obecnie z perspektywy stóp procentowych inwestowanie pieniędzy w Norwegii wydaje się nieco bardziej atrakcyjne niż w USA, korona nie jest „bezpieczną przystanią” i łatwo może się osłabić, jeśli nastroje na rynku się pogorszą.
Mimo to niektóre domy maklerskie przewidują, że sytuacja korony norweskiej znów może się poprawić w grudniu, ponieważ Norges Bank zapowiedział kolejne możliwe podniesienie stóp procentowych pod koniec 2021 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram