Biznes i gospodarka

Koniec z awaryjną polityką pieniężną. Norges Bank podnosi stopy procentowe

Monika Pianowska

23 września 2021 11:30

Udostępnij
na Facebooku

Kolejna podwyżka prawdopodobnie nastąpi w grudniu. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Centralny Norwegii podniósł referencyjną stopę procentową i w związku z normalizacją gospodarki zapowiedział kolejne podwyżki jeszcze w tym roku. Główna stopa procentowa, która od początku pandemii była utrzymywana na rekordowym poziomie zera procent, obecnie wynosi już 0,25 proc.
Komitet ds. Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej Norges Bank jednogłośnie zadecydował o podniesieniu głównej stopy procentowej z zera do 0,25 procent. – Normalizacja gospodarki wskazuje, że należy teraz rozpocząć stopniową normalizację kluczowej stopy procentowej – mówi cytowany w komunikacie z 23 września szef norweskiego banku centralnego Øystein Olsen.
Reklama
Dodał, że kolejna podwyżka prawdopodobnie nastąpi w grudniu. Komitet Polityki Pieniężnej stwierdził zaś, że prognoza czterech kolejnych podwyżek do końca 2022 r., do poziomu 1,25 proc., stała się jeszcze bardziej prawdopodobna.
Główna stopa procentowa od maja 2020 była utrzymywana na rekordowym poziomie zera procent.

Główna stopa procentowa od maja 2020 była utrzymywana na rekordowym poziomie zera procent. Źródło: flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/legalcode

Gospodarka wraca do życia

Na decyzję Norges Banku wpłynęła wyższa niż przed pandemią aktywność norweskiej gospodarki, której z kolei impuls dało ponowne otwarcie społeczeństwa. Dodatkowo wciąż spada bezrobocie w kraju fiordów, wykorzystanie mocy produkcyjnych wydaje się bliskie normalnego poziomu, inflacja bazowa jest niska, a duży odsetek zaszczepionych ograniczył potrzebę wprowadzenia zaostrzonych środków kontroli emisji koronawirusa mimo wzrostu odsetka infekcji. Oznacza to, że nie ma już potrzeby prowadzenia w Norwegii ostrożnej polityki pieniężnej z awaryjnym poziomem głównej stopy procentowej.
W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa Bank Centralny Norwegii zdecydował się w marcu 2020 na obniżenie głównej stopy procentowej o 0,75 pkt procentowych, wskutek czego jej poziom wynosił 0,25 proc. W maju natomiast Norges Bank postanowił obniżyć ją do zera procent, co stanowiło rekordowo niski poziom.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram