Biznes i gospodarka

Korona leci na łeb na szyję i nie zamierza przestać. Co wiemy po miesiącach kiepskiego kursu?

Emil Bogumił

03 lipca 2023 12:38

Udostępnij
na Facebooku
9
Korona leci na łeb na szyję i nie zamierza przestać. Co wiemy po miesiącach kiepskiego kursu?

Od blisko roku korona norweska zmaga się z problemami, których nie potrafią wyjaśnić ekonomiści. Fot. materiały prasowe Norges Bank/Pixabay/Adobe Stock, licencja standardowa

Od niemal roku złoty umacnia się wobec korony. Kurs obserwowany w maju i czerwcu 2023 roku wskazuje na największy kryzys norweskiego pieniądza od pandemii koronawirusa. Kto zyskuje, a kto traci w dobie kryzysu?
3 lipca rano za każdą złotówkę Norwegowie płacili średnio 2,64 NOK. Pomiędzy 22 a 27 czerwca kwota wahała się w przedziale 2,65-2,67 NOK. To największe wartości od pandemii koronawirusa. 19 marca analitycy wyceniali polską walutę na średnio 2,72 NOK. Obecny kryzys norweskiego pieniądza rozpoczął się w drugiej połowie sierpnia 2022 roku. Złotówkę wyceniano wówczas blisko granicy 2,00 NOK. Rozpoczął się wówczas kryzys korony norweskiej, który – z nieznacznymi wahaniami – trwa do lata 2023 roku. Co wiemy po miesiącach spadków jednej z najpopularniejszych walut świata?

Korona norweska najsłabsza wśród najpopularniejszych

Ekonomiści nie potrafią wyjaśnić trudnej sytuacji norweskiego pieniądza. Korona nie ustabilizowała się pomimo stałej wartości baryłki ropy brent. Przypuszczają, że połączenie pomiędzy walutą a rynkiem surowców staje się coraz mniejsze. Ważniejszą rolę odgrywają m.in. odczucia inwestorów, którzy coraz rzadziej wybierają kraj fiordów. W czerwcu redakcja Bloomberga ogłosiła koronę norweską najsłabszą walutą w gronie G10 – najczęściej wymienianych środków płatniczych na świecie. Od początku 2023 roku straciła do dolara 9,44 proc. Wypadła gorzej od m.in. jena japońskiego i dolara nowozelandzkiego.

Polakom coraz mniej opłaca się zarabianie w Norwegii

W ciągu ostatnich pięciu lat korona norweska najdroższa była w marcu 2022 roku. Siódmego marca za każdą złotówkę Norwegowie płacili dwie korony. Od tamtej pory polska waluta systematycznie zyskuje wobec odpowiednika z kraju fiordów. Wyraźne zmiany nastąpiły w sierpniu 2022 roku, od kiedy utrzymuje się niemal ciągły spadek wartości norweskiego pieniądza. Zła passa przybrała na sile 13 lutego 2023 roku. Kurs wymiany wynosił wówczas 1,00 PLN – 2,27 NOK. W ciągu niespełna czterech miesięcy pogorszył się do poziomu 1,00 PLN – 2,65 NOK.

Ekonomiści rozpoczynają dyskusję o zmianie waluty

Analitycy rynku walut zwrócili uwagę, że największym problemem korony norweskiej nie jest niski kurs, a jej niestabilność i uzależnienie od czynników zewnętrznych. Wywołali tym samym dyskusję poświęconą zmiany waluty na euro – pewniejszy środek płatniczy. – Jeśli rynki międzynarodowe wciąż będą wyglądały podobnie jak teraz, generując dla nas koszty, to taka dyskusja na pewno utrzyma się – komentowali na przełomie maja i czerwca 2023 roku.
Niepewna waluta odstrasza potencjalnych inwestorów oraz sprawia problemy krajowym przedsiębiorcom.

Niepewna waluta odstrasza potencjalnych inwestorów oraz sprawia problemy krajowym przedsiębiorcom.Fot. Fotolia

Korona norweska napędza inflację w Norwegii?

W ostatnich miesiącach wojna o klientów największych sieci handlowych uchroniła mieszkańców Norwegii przed galopującym wzrostem cen żywności. Te pozostają jednak czynnikiem napędzającym inflację. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że nie mogą pomagać konsumentom przy transakcjach, których przedmiotem są towary importowane. Ceny tego typu produktów wzrosły najbardziej. – Słabsza korona sprawia, że towary importowane są coraz droższe. Są motorem napędowym majowego wzrostu cen artykułów spożywczych – skomentował Bendik Solum Whist, jeden z dyrektorów organizacji branżowej Virke. Norweskie przedsiębiorstwa importują m.in. owoce i warzywa. Te podrożały w maju średnio o 17,6 proc. Dostawcy przyznają, że w kolejnych miesiącach efekt słabej korony będzie jeszcze mocniej odczuwalny.

Norwegia przegrywa walkę z euro i dolarem

Na przełomie maja i czerwca mieszkańcy Norwegii płacili ponad 11 NOK za dolara amerykańskiego. To jeden z najgorszych wyników w historii waluta, która była słabsza jedynie w okresie pandemii koronawirusa. Dolar amerykański, w porównaniu z przełomem maja i czerwca 2023 roku, podrożał o:

  • średnio 35,89 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat,
  • średnio 17,90 proc. w ciągu ostatnich trzech lat,
  • średnio 16,93 proc. w ciągu ostatniego roku,
  • średnio 12,52 proc. od początku stycznia 2023 roku.

Podobnie wyglądają analizy innych walut. Euro podrożało średnio o:

  • średnio 24,31 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat,
  • średnio 11,35 proc. w ciągu ostatnich trzech lat,
  • średnio 16,70 proc. w ciągu roku,
  • średnio 12,47 proc. od początku 2023 roku.

Sytuację na rynku walut próbuje załagodzić Ministerstwo Finansów. Resort powołał specjalną grupę roboczą, która wyjaśni słabość korony norweskiej. Wezwał także Norges Bank do wzmocnienia działań na rzecz poprawy wartości waluty. Z trudnego momentu korzysta jedynie norweska turystyka. W maju 2023 roku przedsiębiorstwa odnotowały rekordową liczbę noclegów wśród przyjezdnych z zagranicy. Jako powód wymieniana jest większa opłacalność przyjazdu do kraju fiordów.

Przeczytałeś kolejną część cyklu artykułów poświęconych koronie norweskiej. Materiały poświęcone dogłębnej analizie waluty kraju fiordów ukażą się na portalu MojaNorwegia.pl w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mart enty

05-07-2023 00:26

Asikhb napisał:
Matt Em napisał:
Czekam na rzetelny artykuł z porządnymi prognozami ekonomistów. Pozdrawiam redakcję!
Serio? Wrzuć link do porządnej strony z prognozami ekonomicznymi. Nie czekaj tu na rzetelny w/w.



Ja też uwielbiam tych komentujących znafffcóf

Joanna Kuchnicka

04-07-2023 23:42

Matt Em napisał:
Czekam na rzetelny artykuł z porządnymi prognozami ekonomistów. Pozdrawiam redakcję!
Serio? Wrzuć link do porządnej strony z prognozami ekonomicznymi. Nie czekaj tu na rzetelny w/w.

Viking V

03-07-2023 19:38

Ekonomia jest prosta, poziom stop procentowych jest zbyt niski, powinien być wyższy niż poziom inflacji tak jak w USA. Dlatego dolar jest mocny i dlatego tak szybko poradzili sobie z kryzysem, złoty również się umacnia ponieważ stopa w Polsce jest również raz wyższa, żadnej logiki. Jakbyście nie szastali sianiem na lewo i prawo i nie zamykali ludzi w domach jak był Covid, nie mielibyśmy dzisiaj takiego kryzysu. Wartosc kursu jest przejsciowa ale minie sporo czasu zanim wróci na poziom 40-41 gr. Przy tak łagodniej polityce Norges Bank.

jan kaczmarek

03-07-2023 17:31

"Rysiu Dziuba" wszystko ok?To że jesteś eurosceptykiem to nie znaczy nic.
Twój głos się nie liczy...jest niczym.
Jednak nie wszystkie Rysie to fajne chłopaki...niektórzy są nawiedzeni i zaślepieni.
Rysiu...gdyby nie UE to nawet nie byłbyś w tej Norwegii...chłopie.

andrzej marecki

03-07-2023 16:34

ŻADNA ale to żadna grupa robocza nie ustali przyczyn słabości korony Wiedzą to tylko ci którzy trzymają sznurki. Oni są daleko stąd A manewry z testowaniem cyfrowego Yewro przez bank centralny uni dobiegły końca RĘSZTĘ mili Państwo sobie dopowiedzcie sami Pozdrawiam

Matt Em

03-07-2023 16:04

Nic ciekawego w artykule nie ma. Żadnych prognoz na najbliższe miesiące czy lata. Rynki są cykliczne i to samo przekłada się na kursy walut, przynajmniej tych z silnych i stabilnych gospodarek. Artykuł jeszcze utwierdza w niemal rozpaczy Polaków,a prognozy są takie że już szorujemy po dnie kursu i czekają nas lata wzrostu kursu korony do USD u Euro. Nie karmcie malkontentów Czekam na rzetelny artykuł z porządnymi prognozami ekonomistów. Pozdrawiam redakcję!

Omnadynowy Rycerz

03-07-2023 15:09

Wartosc w stosunku do zlotowki jest wazna dla rodakow, ale uzywanie tego jako "wyznacznika" sily waluty to analfabetyzm ekonomiczny. Zlotowka to tak samo stabilna smieciowaluta. "Sile" korony widac po kursie w stosunku to USD / EUR a jest to w tym artykule pokazana bardziej jako ciekawostka...

akwatomek

03-07-2023 13:34

Norki..czas wracac do szałasów.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok