Biznes i gospodarka

Kierowcom w końcu będzie lżej? Rząd obiecuje walkę z wysokimi cenami paliw

Emil Bogumił

07 lipca 2022 16:00

Udostępnij
na Facebooku
9
Kierowcom w końcu będzie lżej? Rząd obiecuje walkę z wysokimi cenami paliw

Permanentny wzrost cen paliw w Norwegii trwa od lutego. W ciągu roku kwoty należne za litr benzyny wzrosły o około 10 NOK. Fot. materiały prasowe NAF

Minister finansów Trygve Slagsvold Vedum zabrał głos w sprawie kryzysu paliwowego. Zaznaczył, że za wzrost cen na stacjach paliw główną odpowiedzialność ponosi Rosja. Wyjaśnił też, czy rząd planuje wdrożenie programu chroniącego kierowców przed drożyzną.
Działania rządu w sprawie kryzysu paliwowego Trygve Slagsvold Vedum wyjaśnił 5 lipca. Odpowiedział wówczas na pytanie skierowane do resortu finansów przez deputowanego Partii Postępu – Roya Steffensena.

Na podstawie szacunków Ministra Finansów – ile osób będzie jeszcze miało problemy z płaceniem za paliwo, gdy cena wyniesie 27 NOK za litr. Czy minister finansów uważa, że ​​potrzeba środków łagodzących jest teraz większa niż w 2018?~Roy Steffensen

W uzasadnieniu pytania czytamy, że ostatnie szacunki dotyczące podwyżki cen paliw Ministerstwo Finansów przygotowało w 2018 roku. Resort zwrócił uwagę, że wielu mieszkańców Norwegii będzie miało problemy z opłaceniem paliwa przy cenie benzyny wynoszącej 16-17 NOK za litr. – Od tego czasu ceny paliw znacznie wzrosły i są obecnie często o 10 NOK wyższe – dodał polityk Partii Postępu.

Na rozwiązanie problemu trzeba poczekać

Minister finansów zwrócił uwagę, że kwestie paliw należy rozważyć priorytetowo i uwzględnić je w ogólnych ramach polityki finansowej państwowej. Odrzucił pomysł wprowadzenia chwilowych tzw. tarcz osłonowych. Dodał, że rząd już teraz jest obciążony podobnymi programami.

– Wydaje duże sumy pieniędzy na tymczasowe środki związane z pandemią, dopłaty do rachunków za energię, wzmocnienie cywilnej i wojskowej gotowości oraz przyjmowanie ludzi uciekających z Ukrainy. Aby polityka fiskalna nie przyczyniała się do zwiększenia presji na gospodarkę, rząd kładzie nacisk na znalezienie pokrycia zwiększonych wydatków bez wprowadzania cięć socjalnych lub dużych podwyżek podatków – czytamy w odpowiedzi szefa resortu finansów. Minister dodał też, że dodatkowe obciążenie gospodarki może doprowadzić do dodatkowego podniesienia stóp procentowych.
Norweska Federacja Samochodowa (NAF) zwraca uwagę, że wysokie ceny paliw wpływają na wszystkich mieszkańców Norwegii przez podwyższone koszty transportu towarów.

Norweska Federacja Samochodowa (NAF) zwraca uwagę, że wysokie ceny paliw wpływają na wszystkich mieszkańców Norwegii przez podwyższone koszty transportu towarów.Fot. materiały prasowe NAF

Jak wyjaśnił Trygve Slagsvold Vedum, mechanizmy walki z wysokimi cenami paliw zostaną wprowadzone w 2023 roku. Rządowy program ma być uwzględniony w ustawie budżetowej. – W budżecie państwa na 2023 rok rząd podejmie działania, które zapewnią ulgi podatkowe dla osób o niskich i zwykłych dochodach. [...] Rozważymy również środki, które poradzą sobie z wymagającą sytuacją w środowisku biznesowym – obiecuje minister finansów.

Vedum wskazał winnych

Szef resortu finansów zwrócił uwagę, że sytuacja jest szczególnie trudna, bo towarzyszy jej boom w norweskiej gospodarce. – Bezrobocie jest na najniższym poziomie od 2008 roku, [...] udział osób zatrudnionych w populacji jest na najwyższym poziomie od 2009 roku. [...] Liczba wakatów jest na rekordowym poziomie – zaznaczył. Dodał też, że wysokie ceny paliw nie zależą od rządu. – Sytuacja, w której się teraz znajdujemy, jest czymś, co zarówno ja, jak i rząd traktujemy bardzo poważnie. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego doprowadziła do globalnego wzrostu cen wielu towarów, w tym paliw – wskazał Trygve Slagsvold Vedum.
Program walki z rosnącymi cenami paliwa przygotowała Norweska Federacja Samochodowa. Według wyliczeń, koszty proponowanych przez aktywistów rozwiązań mogą sięgać 30 mld NOK.

Program walki z rosnącymi cenami paliwa przygotowała Norweska Federacja Samochodowa. Według wyliczeń, koszty proponowanych przez aktywistów rozwiązań mogą sięgać 30 mld NOK./zdjęcie poglądowe, fot. Grigory Bruev - stock.adobe.com, licencja standardowa

Obietnice rządu bez pokrycia?

Kryzys paliwowy podzielił norweskie społeczeństwo. Przeciwnicy samochodów z silnikiem diesla oraz „benzyniaków” zwracają uwagę, że obecne problemy są świetną okazją do zakupu pojazdów elektrycznych. Druga grupa przyznaje, że Norwegia nie jest gotowa na całkowitą rezygnację z aut napędzanych paliwami kopalnymi, i wdrożenie programów pomocowych jest niezbędne. Na łamach Dagsavisen ukazała się opinia redakcji, która wskazuje, że wprowadzenie rządowych ulg będzie niemożliwe lub nie pozwoli rozwiązać kryzysu. Wśród argumentów pojawiły się:

  • Problem z przekonaniem Partii Socjalistycznej Lewicy do przyjęcia programu. Rząd wymaga poparcia deputowanych ugrupowania do uchwalenia ustawy budżetowej. Parlamentarzyści partii są zwolennikami szybkiej rezygnacji z paliw kopalnych.

  • Obniżenie podatków paliwowych stanowi wysokie obciążenie dla finansów państwa. W skali roku może oznaczać utratę 20 mld NOK. Źródło rekompensaty środków nie jest jeszcze znane.

  • Pełna likwidacja podatków nie doprowadzi do powrotu cen sprzed kryzysu paliwowego. Opłaty z tego tytułu wynoszą 6,73 NOK od litra benzyny i 5,57 NOK od litra oleju napędowego. Koszty paliw, pomimo likwidacji części potrąconej przez państwo, nadal mogą przekraczać 20 NOK za litr.
Szczegóły wsparcia oferowanego przez rząd w 2023 roku nie są jeszcze znane. Pierwsze punkty programu poznamy jesienią. Będą omawiane wraz z założeniami ustawy budżetowej.

Źródło: Dagsavisen, Stortinget, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

8 godzin temu

Uderz w stół....


a jełopy z wiochy od razu dopytują ....

55555555 55555555

09-07-2022 08:39

Uderz w stół....

boj fra oszlo

2 godziny temu

Rafik71 napisał:
Ryszardzie ….czy możesz doprecyzowac kto to jest ….Polun ??

...z wykypedii...
...polun-poltus-polaczek

Czyli jełop z wiochy który chce wprowadzać porządki panujące w kraju z którego spier...sorki, uciekł.....

boj fra oszlo

08-07-2022 16:36

Rafik71 napisał:
Ryszardzie ….czy możesz doprecyzowac kto to jest ….Polun ??

...z wykypedii...
...polun-poltus-polaczek

Fatality

08-07-2022 11:29

Lutowe szacunki ze sprzedazy ropy i gazu w 2022 to 825 mld NOK. Podatek naftowy od firm wydobywajacych ropę i gaz wyniosł za 2021r 739 mld NOK - to są dane z innych artykułów ktore sie tu pojawiły na portalu. "Obniżenie podatków paliwowych stanowi wysokie obciążenie dla finansów państwa. W skali roku może oznaczać utratę 20 mld NOK. Źródło rekompensaty środków nie jest jeszcze znane." Niezła skala co...Ciemny lud to łyka, kochani politycy dbajacy tylko o dobro obywateli...

Rafik71

07-07-2022 21:07

Ryszardzie ….czy możesz doprecyzowac kto to jest ….Polun ??

SŁAWOMIR JAMROŻY

07-07-2022 18:46

Uważaj żebyś z tej nienawiści się nie zesrał kretynie

Ryszard Lwie Serce

07-07-2022 18:23

Dlaczego tak uważasz? Masz jakieś rzetelne informacje ma temat?Pracujesz dla rządu bądź firm paliwowych? Nie, jesteś zwykłym cebulakiem, polunem ze słoikami ale opinie na temat wszystkiego masz znakomite...Dowiedz się najpierw skąd się bierze paliwko które tankujesz a dopiero później mędrkuj...
Jak ja nie cierpię polunôw

SŁAWOMIR JAMROŻY

07-07-2022 17:33

Łżesz jak pies Trygve Slagsvold Vedum mówiąc że wysokie ceny paliw nie zależą od rządu.

Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram