Biznes i gospodarka

Equinor z miliardami na koncie. W ciągu roku poprawił wyniki czterokrotnie

Emil Bogumił

28 lipca 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Equinor z miliardami na koncie. W ciągu roku poprawił wyniki czterokrotnie

Na zdjęciu: infrastruktura złoża Johan Sverdrup. Fot. Daniel Ashby&Anders Håheim, materiały prasowe Equinor

Wysokie ceny gazu i ropy sprzyjają norweskiemu przemysłowi wydobywczemu. Z sytuacji na rynku korzysta m.in. największe przedsiębiorstwo naftowe w krajach nordyckich – Equinor. Spółka kolejny kwartał z rzędu odnotowała wzrost zysków.
Od kwietnia do czerwca 2022 roku dochód operacyjny Equinora – przed opodatkowaniem – wyniósł 17,6 mld USD. W ciągu roku wynik poprawił się o blisko 380 proc. Ten sam wskaźnik w II kwartale 2021 roku zatrzymał się na poziomie 4,64 mld USD. Z kolei wykazany zysk netto wyniósł dla ostatnich trzech miesięcy 6,76 mld USD.

Spółka korzystała w ostatnich miesiącach z wysokich cen surowców. W szczytowym momencie za baryłkę ropy brent płacono 123,6 USD. Dobre wyniki Equinora przyczyniły się do poprawy sytuacji giełdowej przedsiębiorstwa. Akcje norweskiego giganta wzrosły 27 lipca o 1,72 proc.

Wszystko przez wojnę

Ostatnie trzy miesiące działalności Equinora skomentował dyrektor generalny Anders Opedal. Zwrócił uwagę, że spółka uzależniona jest od sytuacji międzynarodowej. Głównym celem ma być wspieranie państw europejskich, które rezygnują z rosyjskich dostaw surowców. – Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na i tak mocno napięte rynki energetyczne i wywołała kryzys, w wyniku którego wysokie ceny dotykają ludzi i wszystkie sektory gospodarki. Equinor dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne dostawy energii do Europy, jednocześnie kontynuując inwestowanie w transformację energetyczną – opisał działania spółki Anders Opedal.

Nie tylko ropa i gaz

Jak wynika z raportu, Equinor zwiększył również produkcję z odnawialnych źródeł energii. W ciągu roku ta część miksu energetycznego przedsiębiorstwa odnotowała wzrost o 15 proc. – To głównie dzięki produkcji z elektrowni słonecznej Guanizuil IIA w Argentynie – informuje spółka. Norweski potentat podsumował także inwestycje na arenie międzynarodowej. W drugim kwartale 2022 roku podpisał umowę, która pozwoli wykorzystać technologię wodorową w brytyjskiej elektrowni Saltend. Przejął także jeden z amerykańskich magazynów akumulatorów.
28 lipca cena ropy brent wynosiła średnio około 107,91 USD. Była 6,5 proc. tańsza niż w tym samym okresie czerwca. W ciągu roku podrożała o 44 proc.

Komunikat prasowy Equinor
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok