Biznes i gospodarka

Duże podwyżki cen. Najbardziej podrożała spożywka i paliwo

Natalia Szitenhelm-Smeja

12 lipca 2022 08:49

Udostępnij
na Facebooku
3
Duże podwyżki cen. Najbardziej podrożała spożywka i paliwo

Za jedzenie, prąd i paliwo trzeba zapłacić najwięcej. stock.adobe.com/standardowa/Trygve - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego

W ciągu roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 6,3 proc., informuje Centralne Biuro Statystyczne. Produkty spożywcze, prąd i surowce drożeją najbardziej.
Z danych opublikowanych przez SSB na początku tygodnia wynika, że konsumenci muszą w sklepach płacić coraz więcej za jedzenie. W ciągu roku spożywka podrożała o 5,6 proc., a tylko od maja do czerwca o 2 proc. Tak duża podwyżka w skali miesiąca to z jednej strony nowość, zazwyczaj bowiem wzrost cen obserwowano w okresie tzw. okien cenowych - 1 lutego i 1 lipca, gdy dostawcy ustalają nowe stawki, wyjaśnia Espen Kristiansen, kierownik działu w SSB.

Z drugiej strony, jak dodaje Jarle Hammerstad, szef ds. polityki przemysłowej w Konfederacji Norweskich Przedsiębiorstw (Virke), obecne podwyżki nie powinny nikogo dziwić. Wpływ na wzrost cen ma przecież inflacja, a tę z kolei kształtuje m.in. destabilizacja na rynku energetycznym. - Jeśli weźmie się pod uwagę ogólny wzrost cen i zwiększone wydatki, z jakimi borykają się producenci, takie liczby nie są zbyt zaskakujące. Ceny nawozów, frachtu, a zwłaszcza energii, które są częścią produkcji żywności, w ostatnich miesiącach systematycznie rosły, zwłaszcza po wojnie w Ukrainie. Wcześniej czy później koszty te wpłyną na ceny żywności i napojów - komentuje.

Droższe m.in. chleb i mięso

SSB podaje, że do grup artykułów, które podrożały najbardziej, należą mięso i pieczywo, a także produkty zbożowe czy owoce. Ceny wzrosły tu kolejno o 9,8 proc. i 5,2 proc. w skali roku. Za owoce trzeba zapłacić z kolei o 8,4 proc. więcej w porównaniu do czerwca 2021.
Zdaniem ekonomistów przeciętna rodzina prawdopodobnie wyda po lipcowej podwyżce cen o ponad 7 tys. koron więcej na żywność.

Zdaniem ekonomistów przeciętna rodzina prawdopodobnie wyda po lipcowej podwyżce cen o ponad 7 tys. koron więcej na żywność. Źródło: Tupungato - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Oprócz artykułów spożywczych mocno podrożały też surowce. Zaledwie w ciągu miesiąca ceny paliw i smarów poszły w górę o 12,8 proc., zaś w porównaniu do czerwca 2021 -  są o 56,4 proc. wyższe, podaje SSB.

Pierwsza taka sytuacja od 1995

Wskaźnik CPI uznaje się za miarę inflacji lub deflacji. SSB podaje, że inflacja bazowa, wykluczająca zmienne - ceny paliw i energii elektrycznej, również wzrosła w ciągu roku. Centralne Biuro podkreśla, że to największy wzrost wartości w ciągu dwunastu miesięcy, jaki zmierzono od połowy lat 90., czyli momentu kiedy SSB zaczął prowadzić pomiary, i wynosi 3,6 proc. W ciągu miesiąca wzrosła zaś o 0,2 p.p..
Wykres pokazuje wzrost wskaźnika CPI (kolor zielony) od grudnia  2020 do czerwca 2022. Czarnym kolorem oznaczono wskaźnik wzrostu inflacji bazowej.

Wykres pokazuje wzrost wskaźnika CPI (kolor zielony) od grudnia 2020 do czerwca 2022. Czarnym kolorem oznaczono wskaźnik wzrostu inflacji bazowej. ssb

Wskaźnik CPI systematycznie rośnie od stycznia 2022 - wynosił wówczas 3,2 proc. w skali roku. W lutym wzrósł do 3,7 proc., by w marcu 2022 roku sięgnąć już 4,5 proc.
SSB, Virke, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jahu201

17-07-2022 12:30

Norwegia sprowadza ropę naftową? Skąd takie ceny w Norwegii ?

Megip

13-07-2022 22:31

Fantomas napisał:
CDo to jest \"spozywka\", o pozywce to slyszalem.

Sprawdź w Google, to dowiesz się ...

Jan Kowalski

12-07-2022 10:32

CDo to jest "spozywka", o pozywce to slyszalem.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok