Biznes i gospodarka

Drożyzna szaleje nad fiordami. Norwegowie płacą za paliwa 40 procent więcej

Emil Bogumił

19 kwietnia 2022 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Drożyzna szaleje nad fiordami. Norwegowie płacą za paliwa 40 procent więcej

Nic nie wskazuje na to, by wysokie ceny paliw i energii miały w najbliższym czasie zmienić trend na spadkowy. zdjęcie poglądowe, fot. Pixsels

Centralny Urząd Statystyczny (SSB) opublikował nowe dane dotyczące cen w Norwegii. Uśredniony wskaźnik CPI był w ubiegłym miesiącu o 4,5 proc. wyższy niż w marcu 2021 roku. Za drożyznę odpowiadają przede wszystkim towary i usługi z sektora energetycznego oraz paliwowego.
Reklama
Wskaźnik wzrasta od stycznia, kiedy wynosił 3,2 proc. w skali roku. W lutym wzrósł do 3,7 proc., by w marcu 2022 roku sięgnąć 4,5 proc. – Powodem zwiększonego tempa wzrostu są przede wszystkim wzrastające ceny energii elektrycznej i paliw. W marcu ubiegłego roku te same towary taniały – tłumaczy Espen Kristiansen, jeden z kierowników SSB. CPI skorygowane o produkty energetyczne i paliwowe wyniosło 2,1 proc. i nie zmieniło się w porównaniu z lutym 2022 roku.

CPI to wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wskazuje na ewentualną zmianę cen, jaka zaszła w państwie. Uznawany jest za najpopularniejszą metodę ukazania inflacji lub deflacji.

Ceny energii i paliw wciąż rosną

Wpływ na norweską gospodarkę mają przede wszystkim kryzys energetyczny oraz wahającą się wartość ropy naftowej. Te, wywołane m.in. rosyjską agresją na Ukrainę, oddziałują m.in. na ceny paliw oraz koszty transportu. – Wzrost cen paliw przyspieszył w ostatnim miesiącu z i tak wysokiego poziomu. Widzimy to, patrząc na niedawny wzrost cen ropy naftowej, które wzrosły również w marcu w wyniku niepewności co do międzynarodowej podaży surowca – tłumaczy Espen Kristiansen.

Od lutego do marca 2022 roku towary z grupy paliw podrożały o 16,8 proc. Najwyższy wzrost odnotowały ceny oleju napędowego – o 20,8 proc. Za benzynę kierowcy płacili 14,3 proc. więcej.
W ciągu roku ceny paliw w Norwegii wzrosły o ponad 40 proc., poinformowało 11 kwietnia SSB.

W ciągu roku ceny paliw w Norwegii wzrosły o ponad 40 proc., poinformowało 11 kwietnia SSB.Fot. materiały prasowe NAF

Norwegowie muszą również zmagać się z wysoką ceną prądu, która od marca 2021 do marca 2022 roku wzrosła o 23,8 proc. W lutym wskaźnik wynosił 14,8 punktu procentowego mniej. Bez rządowego systemu wsparcia i obniżki podatków kwota, którą mieszkańcy Norwegii płaciliby za energię elektryczną, byłaby w skali roku o 84 proc. większa, analizują eksperci SSB.
W marcu potaniały dwie grupy produktów. Największy spadek cen odnotowano w grupie żywność i napoje bezalkoholowe. Wyniósł 1,4 proc. Za alkohol i produkty tytoniowe mieszkańcy Norwegii płacili średnio 0,1 proc. mniej.

Komunikat Centralnego Urzędu Statystycznego
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram