Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Ceny żywności znowu wzrosły. Prawie 15 000 koron więcej na jedzenie

Monika Pianowska

04 lipca 2022 19:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Ceny żywności znowu wzrosły. Prawie 15 000 koron więcej na jedzenie

To, że od początku lipca 2022 produkty spożywcze w norweskich supermarketach podrożeją, zapowiadano od dawna. stock.adobe.com/fot. Tupungato/tylko do użytku redakcyjnego/

Początek lipca w Norwegii to czas, w którym producenci żywności i supermarkety mogą ustalać nowe ceny produktów. Tym razem żywność może podrożeć nawet o 5 proc. Jako powody podwyżek wymienia się większe ceny surowców i transportu spowodowane wojną w Ukrainie.
Reklama
Ceny surowców gwałtownie wzrosły po tym, jak wojna w Ukrainie stała się faktem. To z kolei powoduje, że produkcja i dostawa żywności są droższe, a dystrybutorzy tacy jak Orkla, Nortura, Tine i Mills muszą w związku z tym nakładać wyższe stawki na sieci spożywcze, a to z kolei odbija się na kieszeniach konsumentów.
Wzrost cen o kolejne 5 proc. dałaby podwyżkę kosztów żywności o 14 300 koron w tym roku.

Wzrost cen o kolejne 5 proc. dałaby podwyżkę kosztów żywności o 14 300 koron w tym roku.Źródło: Fot. Wolfmann / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Drożeją surowce i transport

Dostawcy mają co roku dwa okna cenowe: 1 lutego i 1 lipca. Wówczas mogą ustalać nowe stawki. To, że od początku lipca 2022 produkty spożywcze w norweskich supermarketach podrożeją, zapowiadano od dawna. Chociaż sami producenci nie podają dokładnych danych, analitycy szacują, że latem bieżącego roku wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniesie od 5 do 10 procent. Należy nastawić się szczególnie na większe ceny mięsa i jaj.
Ceny czynników wejściowych (jak koszty pakowania lub energii) dla producentów w europejskim rolnictwie wzrosły bowiem  między 25 a 40 proc. i ​​przyczyni się to podwyżek wartości produktu końcowego. Na przykład średnia cena hurtowa bydła wzrosła o 4 korony za kilogram, podczas gdy w przypadku jagniąt wzrost wynosi 5 koron za kilogram, podaje Nortura.
Ogółem, zdaniem ekonomistów, przeciętna rodzina prawdopodobnie wyda po podwyżce o ponad 7 tys. koron więcej na żywność. Wzrost cen o kolejne 5 proc. dałaby podwyżkę kosztów żywności o 14 300 koron w tym roku. Jak wynika z danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB), już tej zimy ceny żywności wzrosły o 4,5 proc. Jednym z powodów była podwyżka stawek za towary importowane, a także droższa produkcja za sprawą wyższych cen nawozów, paliw i energii elektrycznej.

Źródła: Nettavisen, ABCNyheter, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Egia Begietara

06-07-2022 18:11

Wszyscy uważają, że Norwegia jest droga. Mieszkam i w Szwecji i w Norwegii. Szwedzi nie dziwią się czemu norwedzy przyjeżdżają do Szwecją na zakupy, a w Norwegii dziwią się czemu ja z partnerką kupuje wszystko w Norwegii. Najlepsze okazje zawsze były w Norge. Najczęściej na Północy.

gregorek0078 Gradalski

05-07-2022 09:12

Dobrze że przeszedłem na dietę 600-800 kalorii.
Także po podwyżkach wyjdę na równo

Facebook Messenger YouTube Instagram