Biznes i gospodarka

Co może spowolnić norweską gospodarkę? Wojna w Ukrainie i nowe warianty koronawirusa

Monika Pianowska

21 marca 2022 16:40

Udostępnij
na Facebooku
Co może spowolnić norweską gospodarkę? Wojna w Ukrainie i nowe warianty koronawirusa

Niepewność co do rozwoju gospodarczego Norwegii w ostatnim czasie wzrosła. stock.adobe.com/licencja standardowa

Chociaż po kolejnym zniesieniu obostrzeń i otwarciu społeczeństwa norweska gospodarka wraca do poziomu aktywności sprzed pandemii, istnieją czynniki, które mogą ją znów spowolnić. W najnowszym raporcie Centralne Biuro Statystyczne (SSB) jako jeden z nich wskazuje wojnę w Ukrainie.
Reklama
To dlatego, że konflikt militarny na Wschodzie roztacza znacznie osłabione perspektywy rozwoju dla partnerów handlowych Norwegii w Europie. Z drogą energią energetyczną i wąskimi gardłami produkcji na arenie międzynarodowej, sankcje wobec Rosji tylko pogarszają sytuację.

Gospodarcza sinusoida

Już w listopadzie 2021 aktywność norweskiej gospodarki była zbliżona do poziomu uznawanego za normalny. Zahamował ją na powrót wybuch wariantu koronawirusa Omikron przed Bożym Narodzeniem i doprowadził do spadku PKB kontynentalnej Norwegii o 1,5 proc. ogółem w grudniu i styczniu.
Do ponownego ożywienia gospodarczego w lutym przyczyniło się zniesienie środków kontroli infekcji przez norweski rząd. Jak twierdzi badacz Thomas von Brasch cytowany w marcowym raporcie SSB, w przyszłości gospodarce Norwegii mają pomóc dodatkowo m.in. zwiększone inwestycje w ropę i eksport.

W Chinach lockdown, w Ukrainie wojna…

Niepewność co do rozwoju gospodarczego Norwegii w ostatnim czasie jednak wzrosła. Przede wszystkim pandemia jeszcze się nie skończyła. Na przeszkodzie poza koronawirusem, którego nowe ogniska zakażeń wykryto w Chinach, co poskutkowało lockdownem, pojawiła się kolejna poważna przeszkoda. Chodzi o inwazję Rosji na Ukrainę.
– Nasze prognozy zostały znacząco zrewidowane w dół. Rozsądne wydaje się założenie, że wojna połączona z wariantem omikronu i zamknięciem w Chinach pogorszy perspektywy – powiedział na konferencji prasowej Roger Hammersland z SSB.
W listopadzie ubiegłego roku norweską gospodarką zahamował wybuch infekcji wywołanych przez wariant omikron.

W listopadzie ubiegłego roku norweską gospodarką zahamował wybuch infekcji wywołanych przez wariant omikron.Źródło: fot. Adobe Stock, licencja standardowa

A jeśli konflikt potrwa dłużej?

Nowe prognozy powstają przy założeniu, że wojna w Ukrainie zakończy się za kilka miesięcy. Jeśli wojna potrwa dłużej, konsekwencje dla norweskiej gospodarki mogą być gorsze. Póki co norwescy analitycy obstawiają, że wąskie gardła handlowe to tymczasowe zjawisko. Jeśli jednak wojna z Rosją się przedłuży, perspektywy będą gorsze.
Jednym z przykładów może być wzrost cen żywności. Od stycznia do lutego br. produkty spożywcze i napoje bezalkoholowe w Norwegii znacznie podrożały, co zarówno producenci żywności, jak i sieci supermarketów tłumaczyli m.in. wyższymi kosztami transportu, surowców czy usług w obrębie rolnictwa. W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie oczekuje się dalszego wzrostu cen żywności na arenie międzynarodowej, w konsekwencji także w kraju fiordów.
– Zarówno Rosja, jak i Ukraina należą do największych światowych eksporterów pszenicy. Według ONZ ceny żywności mogą wzrosnąć od 8 do 22 proc. od obecnych poziomów z powodu niższej produkcji – mówi Thomas von Brasch.

Sytuacja może wpłynąć też na zatrudnienie

Konflikt militarny na Wschodzie może się również odbić na norweskim rynku pracy. Bezrobocie w Norwegii jest obecnie niższe niż średnia z dziesięcioletniego okresu 2010-2019, podaje SSB. Średnia stopa bezrobocia w okresie trzech miesięcy od listopada 2021 do stycznia 2022 wyniosła 3,3 proc.
Podczas gdy jednak zniesienie środków kontroli infekcji stwarza perspektywy normalizacji zatrudnienia w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem koronawirusowym, spowodowane przez wojnę negatywne impulsy popytowe w gospodarce międzynarodowej według analityków SSB mogą wpłynąć na zahamowanie rozwoju zatrudnienia.

Źdródła: SSB, E24.no
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram