Biznes i gospodarka

Plany budżetu 2023: bezpieczeństwo narodowe i przygotowanie do kryzysu priorytetem

Emil Bogumił

15 marca 2022 12:16

Udostępnij
na Facebooku
1
Plany budżetu 2023: bezpieczeństwo narodowe i przygotowanie do kryzysu priorytetem

Zmiana filarów polityki finansowej doprowadzi do zmian w realizacji obietnic wyborczych. fot. materiały prasowe Partii Pracy

Norweska Rada Ministrów rozpoczęła trzydniowe spotkanie poświęcone projektowi ustawy budżetowej. Politycy debatują nad zagadnieniami, które w 2023 roku będą kreowały finanse państwa. Jak twierdzą przedstawiciele rządu, wydatki skupią się wokół pięciu filarów.
Reklama
Trzydniowe rozmowy rozpoczęły się 14 marca w hotelu Klækken pod Hønefoss (Viken). Ich efektem będzie projekt budżetu po raz pierwszy przygotowany przez rząd Jonasa Gahr Støre. Pierwsze omawiane zagadnienia wyjawił minister finansów Trygve Slagsvold Vedum. – Podczas spotkania będzie jedno główne zagadnienie, czyli bezpieczeństwo – wyjawił lider Partii Centrum w rozmowie z agencją NTB. Wyjaśnił, że pod pojęciem kryje się pięć filarów, które będą wyznaczały cele norweskiej polityki w 2023 roku:

  • obronność,
  • zabezpieczenie działań policji, służby zdrowia i służby cywilnej,
  • zabezpieczenie dostaw żywności,
  • zabezpieczenie miejsc pracy i finansów,
  • zaopiekowanie się uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekli do Norwegii przed wojną.

Rząd nie zrealizuje wyborczych obietnic?

W rozmowie z VG opublikowanej 12 marca premier Jonas Gahr Støre przyznał, że obecna sytuacja wewnętrzna i międzynarodowa zmusiła rząd do zmiany politycznych założeń wypracowanych w październiku 2021 roku w Hurdal. – Teraz na szczycie mojej listy jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego. Doskonale wiem, że ludzie martwią się o stan portfela – przyznał Prezes Rady Ministrów. – Kiedy mamy wojnę w Europie, musimy zmierzyć się z nowymi wyzwaniami – powiedział Støre.
Podczas trwających od 14 marca rozmów rząd ma wskazać, które z koalicyjnych obietnic zostaną niezrealizowane lub odłożone w czasie.

Podczas trwających od 14 marca rozmów rząd ma wskazać, które z koalicyjnych obietnic zostaną niezrealizowane lub odłożone w czasie./zdjęcie poglądowe, Fot. materiały prasowe Partii Pracy

Premier oraz minister finansów zwracają także uwagę, że rosnące wpływy z tytułu handlu surowcami muszą zostać mądrze wykorzystane. Dodają też, że sytuacja ekonomiczna Norwegii uzależniona jest również od inflacji i siły korony norweskiej. Z kolei niepewność na rynku międzynarodowym sprawiła, że spadła wartość norweskiego funduszu emerytalnego. – Od nowego roku stracił nawet 1000 mld koron – podsumował Jonas Gahr Støre.

Głównym zadaniem polityków będzie w najbliższym czasie zapewnienie dodatkowych środków na obronność. Nie wiadomo jednak, czy wydatki z tego tytułu zwiększą się do dwóch proc. PKB, czyli poziomu zalecanego przez NATO. Obecnie Norwegia wydaje na wojsko i zbrojenia około 1,7 proc. produktu krajowego brutto.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z norweskich gazet : Ceny paliw na stacjach benzynowych, w/g analityków to ok 40kr za litr w czerwcu br. Po wakacjach spadek cen i stabilizacja na poziomie 30 kr. Kolejna grupa wąsów spakuje zabawki i wyjedzie hehehehehe.

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram