Branża budowlana: należy znieść kwarantannę dla pracowników EOG Biznes i gospodarka
Natalia Szitenhelm 26 maja 2020
13:37

Branża budowlana: należy znieść kwarantannę dla pracowników EOG

5
Skomentuj
Dla wielu firm budowlanych kwarantanna pracowników oznacza przestój. stock.adobe.com/standardowa/ANADEL
Szef Krajowego Stowarzyszenia Branży Budowlanej (BNL) uważa, że władze powinny znieść kwarantannę dla obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy są zatrudnieni w sektorze budowlanym - tak, jak uczyniono to w przypadku osób dojeżdżających do pracy ze Szwecji i Finlandii.
Reklama
- Wszyscy obywatele EOG powinni być zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny, tak samo jak osoby dojeżdżające do pracy ze Szwecji i Finlandii, jeśli zostaną ustalone normy, które nie stanowią ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji - mówi Jon Sandnes, szef BNL, cytowany w komunikacie prasowym z 25 maja.

To wyzwanie dla firm

Sandnes uważa, że obecna obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Norwegii stanowi duże wyzwanie dla funkcjonowania przedsiębiorstw. - Kilka firm zatrudnia pracowników rotacyjnych, co jest wyzwaniem przy obecnych przepisach dotyczących kwarantanny - komentuje. Szef Stowarzyszenia sądzi także, że należałoby wprowadzić wyjątki od obowiązku poddania się kwarantannie dla zagranicznych techników-serwisantów, którzy wykonują niezbędną dla danych firm konserwację maszyn.

Odnosi się także do rządowych zapowiedzi, zgodnie z którymi od 1 czerwca mają być ponownie rozpatrywane zasady kwarantanny w przypadku podróży służbowych z regionu nordyckiego do Norwegii. - Branża budowlana nie może czekać do lata - podsumowuje krótko Sandnes.
Poniżej: stanowisko Sandnesa jest szeroko komentowane w norweskich mediach. Niektóre serwisy uważają, że dzięki wypowiedzi szefa BNL rząd szybciej wprowadzi zmiany w obowiązujących przepisach.

Najpierw kwarantanna, potem praca

Obecne przepisy nakazują, aby każdy podróżny, z wyjątkiem osób zwolnionych z tego obowiązku, poddał się 10-dniowej domowej kwarantannie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MB MB
MB MB 30-05-2020 00:53

@TSSI zadzwon do mnie to Ci wyjasnie 46345753
zapraszam tez do grupy Kot Prawnik - prawo pracy Norwegia na fb

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
TSSI
TSSI 29-05-2020 12:33

Witam
Kto według Was powinien brać odpowiedzialność i pokryć czas kwarantanny ... posłużę się tu moim przykładem. Pracuję w rotacji 4/6 ... i teraz tak po 4 tygodniach pracy jadę do Polski na 6 tygodni wolnego ... i tu robią się 3 opcje ...
1. Pracodawca uważa, że ja mam obowiązek wstawić się do pracy za 6 tygodni czyli sam muszę zaplanować przyjazd do Norwegii 10 dni wcześniej .... tracąc w tym przypadku część swoich dni wolnych.
2. Czy aby nie powinno być tak, że wracam do Norwegi po 6 tygodniach ... siedzę na kwarantannie 10 dni i potem idę do pracy na 4 tygodnie.
3. Ostatnia możliwość to przyjadę do Norwegii po 6 tygodniach ... i mam pracować 4 tyg ale 10 dni siedzę na kwarantannie czyli idę do pracy okolo 2,5 tygodnia i jadę do Polski.
Zaznaczam, że nie mam płacone na godzinę tylko mam pełny stały kontrakt w wypłatą miesięczną ... czyli niezależnie ile pracuję w danym miesiącu zawsze 26 mam pełną wypłatę ...
Jak to powinno być ... wiadomo pracodawca ciągnie w swoją stronę pracownik w swoją ... ma ktoś namiar na prawnika co by konkretnie odpowiedział jakie są zasady w tym przypadku ?
Pozdrawiam

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MarcinSpala
MarcinSpala 26-05-2020 19:50

Nareszcie !!! Może się coś ruszy.

49
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Keri H
Keri H 26-05-2020 15:27

4 tygodnie urlopu, potem 2 kwarantanny, tj. 6 tygodni. Wiadomo, ze w wiekszosci firmach wiekszosc stanowia polacy, a wiec urlopy przedluzyly by sie do 6 tygodni.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marcel bojka
marcel bojka 26-05-2020 15:16

W końcu mądry przedstawiciel pracodawców w Norwegii się wypowiedział sensownie na temat bezsennośći kwarantany po powrocie

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas