Biznes i gospodarka

Bezrobocie najniższe od 14 lat. Wśród zatrudnionych cudzoziemców dominują Polacy

Emil Bogumił

06 czerwca 2022 16:05

Udostępnij
na Facebooku
Bezrobocie najniższe od 14 lat. Wśród zatrudnionych cudzoziemców dominują Polacy

Norweski rynek pracy charakteryzuje się obecnie niskim bezrobociem i dużym zapotrzebowaniem na pracowników z zagranicy. Fot. Pixabay

Bezrobotni stanowią 2,9 proc. siły roboczej w Norwegii, poinformowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Z danych instytucji wynika, że uzyskany w marcu wynik jest najniższy od 2008 roku.
Reklama
Od grudnia 2021 do marca 2022 wskaźnik bezrobocia spadł z 3,3 do 2,9 proc. Liczba osób bez pracy zmniejszyła się o około 10 tys. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 15-74 lata wzrósł jednocześnie o 0,8 punktu procentowego. – Na rynku pracy widoczna jest bardzo duża aktywność – charakteryzuje ostatnie miesiące Tonje Køber z SSB. Dodał też, że spadek bezrobocia w I kwartale 2022 roku zauważalny jest przede wszystkim wśród młodych osób.
Bezrobotni jako procent siły roboczej w Norwegii.

Bezrobotni jako procent siły roboczej w Norwegii.Il. SSB

Norweski rynek pracy coraz silniejszy

W raporcie z 25 maja SSB zwróciło także uwagę, że zatrzymało się stopniowe spłaszczanie norweskiego rynku pracy. Negatywny trend zatrzymał się, a liczba miejsc pracy wzrosła. Od lutego do marca poprawiła się o 18 700 ofert, czyli 0,6 proc. – Wstępne dane za kwiecień pokazują, że trend wzrostowy utrzyma się – komentuje Tonje Køber.
Liczba miejsc pracy w Norwegii.

Liczba miejsc pracy w Norwegii.Il. SSB

Do Norwegii coraz chętniej wracają także dojeżdżający do pracy cudzoziemcy. W porównaniu z marcem 2021 roku ich liczba zwiększyła się o 19,6 proc. Biorąc pod uwagę ostatni analogiczny okres przed pandemią – marzec 2019 – wskaźnik pozostaje niższy o 10,1 proc. W ciągu roku liczba dojeżdżających do pracy z zagranicy zwiększyła się o ponad 12,5 tys. osób.
W marcu 2022 roku trzy największe grupy pendlerów stanowili Polacy, Szwedzi i Litwini. Najbardziej wzrósł procent osób dojeżdżających znad Wisły. W I kwartale 2022 roku wynosił 35,9 procent.

W Norwegii brakuje rąk do pracy

Choć statystyki SSB dają powody do zadowolenia, norweski rynek pracy zmaga się także z problemami. Pomimo wyjątkowo niskiego wskaźnika bezrobocia, przedsiębiorcy mają problemy z pozyskaniem pracowników. W połowie maja NAV informował, że tylko od stycznia do kwietnia bieżącego roku w systemie pojawiło się 38 400 ogłoszeń o pracę w sezonie letnim – to 63 proc. więcej niż w 2021, a ponad dwa razy więcej ofert niż dwa lata temu.

Z jeszcze trudniejszą sytuacją zmagają się pracodawcy, którzy chcą zatrudnić pracowników na stałe. Około 11 tys. norweskich firm boryka się z brakami kadrowymi. Łącznie brakować ma około 70 tys. osób. Największy niedobór dotyczy służby zdrowia (15 750) oraz sektora budowlanego (11 500). – Nigdy wcześniej nie zarejestrowano więcej wakatów niż do tej pory w tym roku – podsumowuje NAV.

Dane Centralnego Biura Statystycznego
Reklama
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram