Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Zmiany w dagpenger: 3,5 tys. osób może stracić prawo do zasiłku

Maja Zych

23 października 2017 11:52

Udostępnij
na Facebooku
Zmiany w dagpenger: 3,5 tys. osób może stracić prawo do zasiłku

W ciągu trzech lat rząd chce zaoszczędzić na zasiłkach dla bezrobotnych 700 milionów koron. MN

W rządowej propozycji budżetu na 2018 rok przedstawionej 12 października uwagę poświęcono także świadczeniom socjalnym. Sugerowane zmiany mogą dotknąć między innymi osoby, które będą ubiegać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger). Jeśli propozycja zaostrzenia kryteriów dochodowych wejdzie w życie, prawo do dagpenger może stracić nawet 3,5 tys. osób.
Dzięki zmianom rząd planuje zaoszczędzić w przyszłym roku 305 milionów koron.

Stawka G jest kwotą podstawową, w oparciu o którą obliczane są między innymi stawki emerytalne oraz renty w Norwegii. Ma ona również szczególne znaczenie przy określaniu wysokości niektórych zasiłków wypłacanych przez NAV oraz minimalnego dochodu, jaki należy osiągnąć, by zyskać prawo do świadczeń, np. zasiłku dla bezrobotnych czy zasiłku rodzicielskiego. Wysokość stawki G jest regulowana co roku.

Reklama

Co się zmieni?

Obecnie prawo do dagpenger mają osoby, które osiągnęły w poprzednim roku kalendarzowym dochód w wysokości minimum 1,5 stawki G lub w ciągu ostatnich trzech zakończonych lat kalendarzowych przynajmniej stawkę 3 G. Propozycja rządu zakłada zniesienie drugiej opcji, to znaczy możliwości udokumentowania dochodów z trzech lat.

Według nowych zasad do minimalnej kwoty dochodu mają być jednak wliczane świadczenia chorobowe i zasiłki. Jeśli tak się nie stanie, to prawa do dagpenger zostanie pozbawionych znacznie więcej niż 3,5 tys. osób.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapewnia jednak, że zmiany dotyczyć będą jedynie nowych świadczeniobiorców – żadnej z osób, która pobiera już zasiłek, nie zostanie on odebrany

Od 1 maja obowiązuje nowa wysokość stawki G, która w 2017 roku wzrosła o 1,14 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie stawka G wynosi 93 634 NOK.

Eksperci krytyczni

Eksperci ds. społeczno-gospodarczych obawiają się, że zmiany mogą mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Osoby, które zostaną pozbawione prawa do dagpenger, będą szukały innych świadczeń socjalnych, które mogłyby stanowić dla nich źródło dochodu. W ten sposób jeszcze ciężej będzie im wrócić do pracy i jest możliwe, że dla budżetu państwa będą to o wiele większe wydatki niż obecnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok