Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Budżet państwa na 2018 rok: może zniknąć druga klasa podatkowa. Kto na tym straci?

Iga Jaruszewska

13 października 2017 08:06

Udostępnij
na Facebooku
4
Budżet państwa na 2018 rok: może zniknąć druga klasa podatkowa. Kto na tym straci?

Kjell Ingolf Ropstad, przedstawiciel KrF w Stortingu, jest przeciwny propozycji. MN

12 października rząd Erny Solberg przedstawił propozycję budżetu państwa na 2018 rok (Statsbudsjettet 18). Wśród pomysłów znajduje się m.in. likwidacja skatteklasse 2 (drugiej klasy podatkowej), która zapewnia korzystniejsze opodatkowanie dla małżeństw, w których jeden ze współmałżonków osiąga minimalny lub zerowy dochód.
Jak podaje NRK, w nowym budżecie państwa rząd proponuje usunięcie tzw. skatteklasse 2.

Brak drugiej klasy podatkowej. Kto na tym straci?

Osoby rozliczające się z podatku w Norwegii mogą uzyskać dodatkową korzyść z tytułu osiągnięcia niskiego dochodu przez współmałżonka, tzw. drugą klasę podatkową, jeżeli tylko spełnią poniższe warunki:

– współmałżonek osiągnął zerowy dochód lub nie przekroczył minimalnego progu na dany rok;

– związek małżeński został zawarty nie później niż w październiku roku poprzedzającego rok podatkowy, za który petent ubiega się o odpis drugiej klasy podatkowej;

– przez cały dany rok podatkowy małżonkowie byli zameldowani pod jednym adresem.

Zgodnie z planem budżetowym, zlikwidowanie skatteklasse 2 doprowadziłoby m.in. do zachęcenia osób, które na co dzień nie pracują i przebywają w domu, do podjęcia pracy.

Skatteklasse 2 w pigułce

Przypomnijmy, że o przyznanie dodatkowej ulgi podatkowej mogła wnioskować dla przykładu osoba, której współmałżonek w 2016 roku zarobił mniej niż 45 870 NOK brutto (ok. 21 540 PLN brutto). Pary, które żyją w konkubinacie, nie mają prawa do rozliczania się w drugiej klasie podatkowej.

Zmiana proponowana przez rząd byłaby kolejną, która dotyczy tej ulgi podatkowej, ponieważ w 2013 roku została zniesiona druga klasa podatkowa dla samotnych rodziców.

Więcej na temat skatteklasse 2 można przeczytać TUTAJ.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

KrF na nie

Propozycji rządu sprzeciwia się partia KrF (Chrześcijańska Partia Ludowa). Według cytowanego na portalu NRK Kjella Ingolfa Ropstada, przedstawiciela KrF w Stortingu: „zaostrzenie opodatkowania dla rodzin nie jest czymś, za czym KrF zagłosuje, ani czego sobie życzy (...)”. Ropstad zwrócił także uwagę, że likwidacja drugiej klasy podatkowej będzie trudna z „perspektywy wyrównawczej”. Jak tłumaczy polityk, z tej opcji najczęściej korzystają osoby, których małżonkowie zarabiają bardzo niewiele lub wcale, ale z drugiej strony – w ten sposób rozlicza się także spora część imigrantów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kiler1

14-10-2017 07:27

oplaca sie tu pracowac ale trzeba miec normalna stawke okolo 250nok wtedy wystarcza na wszystko

high octane

13-10-2017 15:02

Powoli dochodzi do tego, ze juz nigdzie nie oplaca sie pracowac. Polska i Niemcy pelne zatrudnienie, a zarobki leza. Norwegia zatrudnienie na smiecowej umowie. Pracuj dzisiaj gdzies na etacie.

kiler1

13-10-2017 12:50

bardzo dobrze niech wywala do kosza druga klase w koncu zony januszy rusza sie do pracy

Jan Kowalski

13-10-2017 12:29

Mysle, ze sa wazniejsze propozycje w podatkach niz likwidacja 2 klasy podatkowej.
Proponuja obnizenie podstawowej stawki podatkowej do 23%, ale za to podwyzszaja stawki topskatu. Czyli dla wiekszosci bedzie wiecej do placenia, ale pozornie obnizaja.
Proponuja podwyzki akcyzy na samochody hybrydowe I elektryczne, podwyzke oplaty na NRK itp itd. zeby Norwegia rosla w sile, a ludzie zyli dostatniej.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok