Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Aktualności

Zbliżają się ferie zimowe w Norwegii: rząd przedstawił zalecenia dla podróżnych

Monika Pianowska

12 lutego 2021 14:30

Udostępnij
na Facebooku

Ferie zimowe w Norwegii (vinterferie) wypadają w roku szkolnym 2020/2021 w lutym lub marcu. stock.adobe.com/ licencja standardowa

12 lutego minister zdrowia i opieki Bent Høie poprowadził konferencję prasową na temat zaleceń i środków ostrożności na nadchodzące ferie zimowe. W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Norweskiego Urzędu ds. Zdrowia i Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Oto, czego zgodnie z najnowszymi postanowieniami władz należy przestrzegać, aby uniknąć ponownego wzrostu infekcji w Norwegii.
Przede wszystkim, mimo że ferie zimowe to dla wielu mieszkańców kraju fiordów upragniona przerwa i okazja do uropu, norweskie władze nie przewidują wyjątków w podróżach zagranicznych w tym okresie i stanowczo odradzają takie wyjazdy. – Wyjazd za granicę w czasie ferii byłby sprzeczny z naszymi zasadami kontroli dotyczącymi podróży. Ryzyko jest zbyt wysokie: zarówno w kwestii zarażenia się, jak i powrotu ze względu na częste zmiany przepisów w odwiedzanych krajach i odwoływane loty – powiedział minister Høie.

Można podróżować między gminami

Dopuszczalne są za to wyjazdy do hytty, własnej lub wynajętej, lub hotelu na terenie kraju. Jeśli to możliwe, zaleca sie jednak unikanie transportu ublicznego. Osoby podróżujące do gmin, w których obowiązują mniej rygorystyczne środki, powinny co do zasady postępować zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w gminie, w której mieszkają. Jeśli na przykład w gminie zamieszkania istnieje wymóg używania maseczki na twarz, powinno się ją nosić w tych samych sytuacjach w gminie, do której się wyjeżdża, nawet jeśli nie ma tam odpowiedniego wymogu. Gdy podróżny zarazi się koronawirusem w hotelu, musi w nim zostać i poddać się kwarantannie.
Każdy powinien ograniczyć liczbę osób, z którymi ma kontakt, i nie przebywać ze zbyt wieloma różnymi osobami w ciągu tygodnia. Najlepiej zbierać się na zewnątrz, gdzie ryzyko infekcji jest mniejsze, szczególnie jeśli ktoś należy do narażonej grupy.
Zalecenie dotyczące liczby odwiedzających i odległości w hytcie dotyczy również noclegów.

Zalecenie dotyczące liczby odwiedzających i odległości w hytcie dotyczy również noclegów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Krajowe zalecenia dotyczące wizyt w domu mają również zastosowanie do wizyt np. w hytcie w okresie ferii zimowych. Oznacza to, że warto spotykać się z innymi osobami na świeżym powietrzu i nie przyjmować więcej niż pięciu gości, przy czym cały czas należy zachowywać co najmniej metr odległości od gości. Jeśli wszyscy goście pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego, może być ich więcej. Zalecenie dotyczące liczby odwiedzających i odległości dotyczy również noclegów.

Zakupy najlepiej przed wyjazdem

Przed wyjazdem do innej gminy najlepiej zrobić zapas potrzebnych produktów i unikać zakupów w miejscu pobytu, a jeśli zajdzie potrzeba wybrania się do sklepu, należy korzystać z mało uczęszczanych godzin, by uniknąć tłumów. Odwiedzając ośrodki narciarskie, parki wodne lub inne miejsca rekreacji, należy przestrzegać obowiązujących zaleceń dotyczących kontroli zakażeń. Należy unikać odwiedzania miejsc, w których gromadzi się wiele osób i nie jest łatwo zachować dystans, takich jak restauracje w ośrodkach narciarskich.
Ogólnie każdy musi być przygotowany na zmianę planów na ferie zimowe, jeśli w miejscu zamieszkania lub podróży wystąpią lokalne ogniska zakażeń covid-19. Wówczas mogą pojawić się nowe lokalne rady i przepisy, których należy przestrzegać.
Odwiedzając ośrodki narciarskie, parki wodne lub inne miejsca rekreacji, należy przestrzegać obowiązujących zaleceń dotyczących kontroli zakażeń.

Odwiedzając ośrodki narciarskie, parki wodne lub inne miejsca rekreacji, należy przestrzegać obowiązujących zaleceń dotyczących kontroli zakażeń. stock.adobe.com/licencja standardowa

Ferie zimowe w Norwegii 2021

22- 26 lutego 2021 (8. tydzień roku):
 • Oslo
 • Agder
 • Troms og Finnmark:
 • Vestland: Sogn og Fjordane plus gminy Odda i Voss
 • Møre og Romsdal
 • Trøndelag
 • Vestfold i Telemark
 • Viken: Akershus i Østfold
1-5 marca 2021 (9. tydzień roku):
 • Viken: Buskerud
 • Vestland: Hordaland (oprócz gmin Voss i Odda)
 • Innlandet
 • Rogaland
 • Nordland
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram