Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Małpia ospa dotarła do Norwegii. Osoba z objawami przebywała w Oslo

Emil Bogumił

22 maja 2022 12:34

Udostępnij
na Facebooku
2
Małpia ospa dotarła do Norwegii. Osoba z objawami przebywała w Oslo

Najbardziej dokuczliwym objawem małpiej ospy są zmiany skórne. (zdjęcie poglądowe) Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że w Oslo przebywała osoba z objawami małpiej ospy. To cudzoziemiec, u którego rozpoznano chorobę po powrocie do domu.
Reklama
FHI, w trosce o prywatność, nie informuje o płci, wieku i miejscu zamieszkania zainfekowanej osoby. Wiadomo, że przebywała w Oslo od 6 do 10 maja. W trakcie pobytu w norweskiej stolicy wykazywała objawy małpiej ospy. Zakażenie zdiagnozowano po powrocie do domu – miejsca, w którym już wcześniej informowano o występowaniu małpiej ospy. Oslo współpracuje ze służbą zdrowia, by sprawdzić, z kim miała kontakt zainfekowana osoba. Mieszkańcy stolicy, którzy mogli być narażeni na kontakt z cudzoziemcem, zostaną poproszeni o obserwowanie stanu zdrowia.

Najczęstsze objawy małpiej ospy to gorączka, wysypka, obrzęk węzłów chłonnych i pogorszenie samopoczucia. Do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez bezpośredni długi kontakt, m.in. drogą kropelkową.

Chorobę pierwotnie zdiagnozowano u małp laboratoryjnych, stąd pochodzi jej nazwa. W rzeczywistości, to nie małpy a gryzonie są zwierzętami najczęściej roznoszącymi wirus.

FHI nie dopuści do epidemii?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opracował już procedury i zalecenia, które wskazują, jak postępować z osobami zakażonymi małpią ospą oraz narażonymi na zachorowanie. – Nie jest dla nas niespodzianką, że zakażeni przebywali w Norwegii. Służba zdrowia musi być na taką sytuację przygotowana. Obecnie pomagamy Oslo informować osoby, z którymi osoba chorująca na małpią ospę miała bliski kontakt. Jest za wcześnie, by ocenić ryzyko zakażenia. Uważamy, że szansa na rozprzestrzenianie się infekcji w populacji jest bardzo nisko – zaznaczył 21 maja Preben Aavitsland, główny lekarz FHI.
Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca. Głównym miejscem występowania są tropikalne obszary lasów deszczowych Afryki Środkowej i Zachodniej.

Małpia ospa to wirusowa choroba odzwierzęca. Głównym miejscem występowania są tropikalne obszary lasów deszczowych Afryki Środkowej i Zachodniej.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Lekarze twierdzą, że wirus małpiej ospy dotarł do Europy wskutek poluzowania restrykcji covidowych i zwiększonej liczby wycieczek pomiędzy krajami kontynentu a Afryką. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała 20 maja, że w Europie odnotowano już ponad 100 przypadków zachorowania. Zdiagnozowane osoby pochodzą m.in. z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także USA, Australii i Kanady.

Komunikat prasowy FHI
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

22-05-2022 20:55

Za chwilę wymyślą kilka odmian małpiej ospy, tak jak było z covidem...???

Peter Bitter

22-05-2022 13:11

I kolejny cyrk na nowo

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram