Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Wybrano najgorszego szefa na świecie: to Michael O’Leary z Ryanaira

Natalia Szitenhelm

12 grudnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Wybrano najgorszego szefa na świecie: to Michael O’Leary z Ryanaira

Szef Ryanaira zbudował swoją firmę na modelu biznesowym, w którym wykorzystuje się zatrudnianych, płacąc im niewielkie stawki. wikimedia.org/World Travel & Tourism/CC BY 2.0

Wyzysk i łamanie praw pracowników, zakaz zrzeszania się w związki zawodowe, oferowanie zbyt niskich stawek, niepewność zatrudnienia – według Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) to właśnie Michael O’Leary z linii lotniczych Ryanair najbardziej „zasłużył się” się w tych kategoriach, dzięki czemu zyskał mało zaszczytny tytuł najgorszego szefa świata 2018.
Zwycięzcę ogłoszono na początku grudnia podczas czwartego światowego kongresu ITUC  w Kopenhadze, w którym wzięło udział ok. 1200 delegatów spośród 132 krajów.

„Prędzej piekło zamarznie”

Sekretarz generalna ITUC, Sharan Burrow, krótko podsumowała wybór O’Leary’ego na najgorszego szefa świata: – To człowiek, który przez ostatnie 30 lat powtarzał, że prędzej piekło zamarznie niż w jego firmie powstaną związki zawodowe. Burron dodała też, że szef Ryanaira zbudował swoją firmę na modelu biznesowym, w którym wykorzystuje się zatrudnianych, płacąc im niewielkie stawki. – [O’Leary – przyp.red.] zwolnił swoich pracowników za to, że utworzyli związek zawodowy. To człowiek, który stanął w obliczu największych strajków w historii swojej firmy – skomentowała Burron.

ITUC – International Trade Union Confederation – największe światowe zrzeszenie związków zawodowych. ITUC reprezentuje ok. 207 milionów pracowników na całym świecie.

Rzeczywiście, w ciągu roku przez irlandzkie linie lotnicze przetoczyła się fala strajków, w wyniku których odwołano kilka tysięcy lotów m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii czy Hiszpanii. Poszkodowani byli także pasażerowie z innych krajów, bowiem strajki przyniosły międzynarodowe skutki. Cały świat śledził walkę pilotów Ryanaria, którzy domagali się umowy precyzującej długość urlopów, zmian w polityce płac czy określenia zasad transferowych załóg między bazami przewoźnika w Europie i Afryce. Na jaw wyszły także skandaliczne warunki pracowników, którzy pracowali ponad miarę – bez etatu czy prawa do urlopu.
Michael O’Leary tytuł zdobył także za to, że od początku swojej pracy w Ryanairze promował nieuczciwe praktyki w stosunku do swoich pracowników. – To wiadomość dla O’Leary’ego. Sprawdzimy, czy twoi pracownicy są traktowani z godnością i szacunkiem, czy zapewniliście im bezpieczne warunki pracy – podsumował Stephen Cotton, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITWF).

O’Leary gorszy od gwałciciela z Hollywood

W gronie laureatów, którzy również „wysoko” uplasowali się w rankingu, znaleźli się też: Jeff Bezos z Amazon, Dara Khosrowshahi z Ubera, Doug McMillon z Wallmart czy Arne Sorenson z Mariott International. Michael O’Leary gorszym szefem okazał się nawet od Harvey’a Weinsteina, byłego szefa Weinstein Company i założyciela Miramax. To przez hollywoodzkiego producenta rozpoczął się ruch #meetoo, gdy na jaw zaczęły wychodzić wielokrotne przypadki jego nadużyć seksualnych i gwałtów na aktorkach czy modelkach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sebastian_34

12-12-2018 22:32

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Ireneusz Drohomirecki

12-12-2018 20:41

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok