Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Wraca temat członkostwa Norwegii w UE. Tymczasem rząd nie jest zainteresowany

Udostępnij
na Facebooku
5
Wraca temat członkostwa Norwegii w UE. Tymczasem rząd nie jest zainteresowany

Rząd Jonasa Gahr Støre nie jest zainteresowany działaniami, które przyczynią się do wstąpienia Norwegii do UE. Fot. Philip Meisner, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Parlamentarzyści Zielonych (MDG) chcą powrotu debaty dotyczącej członkostwa Norwegii w Unii Europejskiej. Politycy mają zamiar doprowadzić do kolejnego referendum w tej sprawie. Zwracają uwagę, że wymaga tego obecna sytuacja międzynarodowa.
Reklama
– Inwazja na Ukrainę z dnia na dzień zmieniła Europę. Uważamy, że teraz, gdy Unia Europejska stała się jeszcze ważniejszą areną współpracy, musimy powrócić do tej dyskusji – stwierdziła na łamach NRK Lan Marie Nguyen Berg, deputowana Zielonych. Politycy partii twierdzą, że trudna sytuacja w Ukrainie i pogłębiający się kryzys klimatyczny są wystarczającymi powodami, by wstąpić do wspólnoty. – UE jest wiodącą siłą na świecie, która wprowadza założenia polityki klimatycznej – dodaje Rasmus Hansson (MDG).

„UE to znacznie więcej niż NATO”

Zieloni wskazują, że minęło zbyt sporo czasu od poprzedniego referendum, by powoływać się na jego wyniki. – To dyskusja, której nie mieliśmy od 1994 roku. Ludzie, w tym ja, przez 28 lat nie mogli decydować, czy chcą Norwegii w Unii Europejskiej – zwraca uwagę Berg. Zieloni zaznaczają, że Unia Europejska to obecnie najważniejsza organizacja międzynarodowa w regionie. – Nasz kontynent płonie. UE to gwarant polityki bezpieczeństwa, kultury, biznesu i przede wszystkim klimatu. Jesteśmy w NATO, ale UE to znacznie więcej niż NATO – podsumowuje potrzebę debaty Rasmus Hansson.
28 listopada 1994 roku mieszkańcy Norwegii po raz drugi odrzucili w referendum możliwość wejścia do Unii Europejskiej.

28 listopada 1994 roku mieszkańcy Norwegii po raz drugi odrzucili w referendum możliwość wejścia do Unii Europejskiej.

Jak przyznają deputowani Zielonych, w najbliższym czasie w Stortingu powinna odbyć się debata, która pozwoliłaby wynegocjować ewentualne warunki przystąpienia Norwegii do Unii Europejskiej. Propozycja przygotowana przez parlamentarzystów miałaby zostać przedstawiona obywatelom. O ewentualnej akcesji mieliby zdecydować w referendum.

Obecny rząd nie chce wejść do Unii

Tymczasem pomimo rozwijającej się debaty na temat członkostwa Norwegii w Unii Europejskiej obecny rząd pod przewodnictwem Jonasa Gahr Støre nie planuje składania wniosku o członkostwo w UE i odbiegania od założeń zawartych w programie politycznym.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapytane przez naszą redakcję, czy Norwegia ma zamiar ubiegać się dołączenie do wspólnoty i przeprowadzić referendum, odsyła do tzw. platformy Hurdal.

„W rozdziale o sprawach zagranicznych stwierdza się, że polityka europejska będzie oparta na porozumieniu EOG i rząd ten nie będzie ubiegał się o członkostwo Norwegii w UE”, pisze w mailu do MojejNorwegii Mathias Rongved, starszy doradca z norweskiego MSZ.

Źródła: MojaNorwegia, NRK, 
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


lilyerikson

23-05-2022 11:12

Pewnie, lepiej przyłączyć się do ROsji) na szczęście coraz mniej jest myślących w ten sposób.

io500

22-05-2022 21:29

lewusy i multi to juz sa i beda....jak akwizytor. Jak wywalisz drzwiami to przez okno wejdzie. To taka k....ska menda, ze bedzie ci wiercil dziure w brzuchu tak dlugo i tyle razy az bedzie ,,na jego,,. To Ja Wam zadam pytanie(zebyscie wiedzieli jak sie czuje przeciwnik wejscia ktory juz pare razy odmawial!) Gdyby tak pojawili sie nagle zwolennicy partii nazistowskiej i powiedzieli swoje kredo....zrobilibyscie raban prawda? Lecz Oni za pewnien czas znowu probuja i znowu i kolejny raz chca ,,wrocic do rozmow,,- Nie wnerwialoby Was to kretynskie zachowanie? Wlasnie tacy jestescie ze swoimi klapami na oczach i wypranym saganem w ktory buczy tylko Unia,Unia,Unia i nic wiecej a Unia...........Unia powoli ale ciagle nabiera wody i tonie. Tam chcecie ludzi wciagac? Mysle, ze tylko debili.

Jarek Ka

22-05-2022 19:25

I tak trzymać !

jan kaczmarek

21-05-2022 17:49

Ale stowarzyszenie z UE ci pasuje coooo?
Zasiłki, emerytura itd, itp.
Śni ci się narodowe, ksenofobiczne, religijne, nietolerancyjne państwo?
No to wypad do Polski.

Wojciech Peterson

21-05-2022 08:23

"członkostwo Norwegii w UE" .Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie przyłączył by się do UE .

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram