Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Więcej miejsc, mniej chętnych: pielęgniarstwo hitem tegorocznej rekrutacji

Emil Bogumił

29 lipca 2022 17:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Więcej miejsc, mniej chętnych: pielęgniarstwo hitem tegorocznej rekrutacji

Na zdjęciu: budynek Uniwersytetu w Oslo. Fot. Wolfmann, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Samordna opptak (Urząd ds. Przyjęć na Studia) opublikował wyniki tegorocznej rekrutacji. Na rok akademicki 2022/2023 poprawne wnioski złożyło 121 198 osób.
Reklama
– Bardzo mało kandydatów w ogóle nie otrzymało miejsca na uczelni. To pokazuje, że mamy ofertę, która trafia w sedno zainteresowanych studiami – komentuje minister nauki i szkolnictwa wyższego Ola Borten Moe. Norweskie uczelnie złożyły propozycje podjęcia studiów 105 216 kandydatom przy dostępności 62,5 tys. miejsc. – Doświadczenie pokazuje, że wielu kandydatów ostatecznie odrzuca możliwość podjęcia studiów lub w ogóle na nią nie odpowiada. Dlatego składamy więcej propozycji, niż posiadamy miejsc na norweskich uczelniach – wyjaśnia Urząd ds. Szkolnictwa Wyższego i Umiejętności (HK-dir).

Coraz więcej miejsc, coraz mniej kandydatów

Jak informuje Ministerstwo Edukacji, Urząd ds. Przyjęć na Studia zakwalifikował wnioski 121 198 kandydatów. To o blisko 10 proc. mniej niż przed rokiem (137 994). Liczba porównywalna jest z poziomem chętnych, który obserwowano przed pandemią (121 018). – Jedną z przyczyn spadku liczby aplikujących jest prawdopodobnie niska stopa bezrobocia, którą obecnie obserwujemy. Młodym ludziom łatwiej jest wziąć rok wolnego po ukończeniu szkoły średniej. Prawdopodobnie coraz mniej dorosłych, którzy utracili ostatnio pracę, decyduje się na dalszą edukację – komentuje wyniki naboru Sveinung Skule, dyrektor Urzędu ds. Szkolnictwa Wyższego i Umiejętności.
Urząd ds. Przyjęć na Studia dysponuje w roku akademickim 2022/2023 62,5 tys. miejscami na norweskich uczelniach. W ciągu 12 miesięcy liczba wzrosła o 643.

Urząd ds. Przyjęć na Studia dysponuje w roku akademickim 2022/2023 62,5 tys. miejscami na norweskich uczelniach. W ciągu 12 miesięcy liczba wzrosła o 643.Na zdjęciu: budynek Uniwersytetu w Tromsø. Fot. Autorstwa Edricson - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2772086

Studia o zdrowiu coraz popularniejsze

19 818 osób spośród ogólnej liczby kandydatów zdecydowało się zaaplikować na studia poświęcone zdrowiu. W ciągu roku zaobserwowano w tym obszarze wzrost o 4,7 proc. Najwięcej chętnych – ponad 10 223 osoby – chciałoby rozpocząć studia pielęgniarskie. Rywalizują o 5260 dostępnych miejsc. – Zainteresowanie tematyką zdrowotną jest wśród kandydatów nadal duże. Rząd wzmocnił możliwości kształcenia pielęgniarek, a uczelnie nieco zwiększyły liczbę miejsc na studiach. Jednocześnie wciąż nie osiągnęliśmy odpowiedniej liczby w tym zakresie. Myślę, że w kolejnych latach uniwersytety będą nad tym pracować – skomentował minister Ola Borten Moe.

Drugie miejsce wśród najpopularniejszych kierunków należy do grupy „ekonomia i administracja”. Na studia związane z taką tematyką aplikowało 17 567 osób.
Około 25 proc. przygotowanych miejsc na studiach związanych było z pedagogiką. Kolejne 15 proc. to miejsca na kierunkach technicznych.

Około 25 proc. przygotowanych miejsc na studiach związanych było z pedagogiką. Kolejne 15 proc. to miejsca na kierunkach technicznych.Fot. Fotolia.com

Jak poinformował Urząd ds. Przyjęć na Studia, na norweskie uczelnie wybierają się przede wszystkim kobiety. Odpowiadają za złożenie 60,7 proc. pozytywnie rozpatrzonych aplikacji. Na podobne dane wskazuje struktura norweskiego społeczeństwa. Kobiety mogą pochwalić się wyższym odsetkiem osób z wykształceniem wyższym (39,6 proc.). Ten sam wskaźnik dla mężczyzn wynosi 30,7 proc.
Według danych Urzędu ds. Przyjęć na Studia, wciąż trwa rekrutacja na uczelnie, które dysponują wolnymi miejscami. 26 lipca kandydaci nadal mogli skorzystać z oferty 330 kierunków w całym kraju. 

Źródła: Ministerstwo Edukacji, Urząd ds. Przyjęć na Studia, Urząd ds. Szkolnictwa Wyższego i Umiejętności
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

29-07-2022 22:47

Jak zwykle, masło maślane

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram