Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W Norwegii żyje prawie 10 tysięcy niewolników. „Raczej nie chodzi o handel ludźmi” Aktualności
Monika Pianowska 03 sierpnia 2018
15:00

W Norwegii żyje prawie 10 tysięcy niewolników. „Raczej nie chodzi o handel ludźmi”

1
Skomentuj
Skoro nie handel żywym towarem wpływa na wskaźnik współczesnego niewolnictwa w Norwegii, to może warunki zatrudnienia u nieuczciwych pracodawców? MN
Opublikowany w lipcu Globalny Ranking Niewolnictwa (Global Slavery Index) 2018 nie pozostawia złudzeń: zjawisko to wciąż ma się na świecie dobrze. Nawet najbardziej liberalne i rozwinięte gospodarczo kraje, jak w przypadku Europy np. nordyckie, nie uchroniły się przed niechlubnymi statystykami.
Zgodnie z tabelami zawartymi w raporcie w Norwegii żyje szacunkowo 9 tysięcy niewolników, podobnie w Finlandii i Danii, w Szwecji natomiast – proporcjonalnie do liczby ludności – ok. 15 tysięcy. W Polsce z kolei przyjmuje się, że nawet 128 tysięcy spośród ponad 38 milionów mieszkańców może uchodzić za niewolników.
Reklama
Chociaż oficjalnie niewolnictwo zniesiono – jako ostatnia zdelegalizowała je Mauretania w 1981 roku – jego problem wciąż istnieje, tyle że we współczesnym wymiarze. Obozy pracy, handel ludźmi, przymusowe małżeństwa, prostytucja: m.in. te zjawiska składają się na alarmujący wynik ponad 40 milionów niewolników na świecie.

Każdy ma coś na sumieniu

Wśród krajów z największym odsetkiem zamieszkujących je współczesnych niewolników królują te afrykańskie i azjatyckie. Najmniej zaszczytne miejsce zajmuje Korea Północna, gdzie średnio co 10 obywatel to niewolnik (ponad 2,5 miliona na 25 milionów mieszkańców), tuż za nią w tabeli plasują się także Erytrea, Burundi czy Afganistan.

W pierwszej dziesiątce zabrakło krajów europejskich, ale i one mają coś na sumieniu. Według statystyk przykładowo w Norwegii ok. 9 tys. osób może wieść niewolniczy tryb życia. Jak podkreślają komentatorzy, na wynik nie złożył się raczej „handel żywym towarem”, ponieważ przykładowo w 2016 roku jednostka koordynacyjna policji zajmująca się ofiarami tego typu wyzysku (Koordineringsenhet for ofre for Menneskehandel, KOM) odnotowała 262 przypadki nadużyć. Nie podano jednak prawdopodobnych innych przyczyn zjawiska niewolnictwa w kraju fiordów.

Norwegia wyróżniona

W tegorocznej edycji rankingu Global Slavery Index jego autorzy, fundacja Walk Free działająca w imię walki z wyzyskiwaniem ludzi, skupiła się na członkach grupy państw G20, zasilających nieświadomie współczesny niewolniczy biznes, np. kupując produkty wytworzone przez pracowników azjatyckich fabryk.

Wyszczególniła również skalę działań wszystkich uwzględnionych w raporcie 167 krajów, mających na celu walkę z niewolnictwem. Norwegia została wyróżniona jako jedno z aktywnych pod tym kątem państw, Polska natomiast zarówno w tym przypadku, jak i odsetka potencjalnych niewolników żyjących w jej granicach, na tle Europy wypada przeciętnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mirosław1
Mirosław1 07-08-2018 09:16

Najwięcej niewolników żyje w Polsce,to niewolnicy religijni,czy ktoś pyta dzieci czy chcą wierzyć w żydowskiego boga i komunistyczną ideologię-nie tylko chrzczą,a pòźniej każą chodzić do kościoła,dawać na tacę i wierzyć w niestworzone opowieści.

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas