Aktualności

Swobodne podróże nad fiordy wciąż odległe. Rząd chce przedłużyć restrykcje

Monika Pianowska

29 maja 2020 13:38

Udostępnij
na Facebooku

Pierwotnie restrykcje miały być utrzymane do 20 sierpnia. Nowe postanowienia ogłosiła premier Erna Solberg. flickr.com/Statsministerens kontor/https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Podczas konferencji prasowej 29 maja premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła nowe postanowienia dotyczące wjazdu do kraju fiordów. Od 15 czerwca restrykcje wiązane z przekraczaniem norweskiej granicy w celach turystycznych będą zniesione dla mieszkańców Danii.
Tego samego dnia rząd złożył jednak w Stortingu propozycję nowelizacji ustawy, na mocy której obostrzenia dla pozostałych krajów zostałyby automatycznie wydłużone do 31 października.

Restrykcje możliwe do jesieni

Ma to być kwestia wygody: po przyjęciu ustawy władze nie musiałyby czekać na kolejną decyzę parlamentu, gdyby okazało się, że istnieje konieczność przedłużenia restrykcji. Zgodnie z postanowieniami przekazanymi do informacji publicznej 15 na razie obowiązują do 20 sierpnia. Solberg podkresliła podczas konferencji, że równie dobrze mogą zostać zniesione wcześniej, jeśli sytuacja z zarażeniai koronawirusem w Europie na to pozwoli.
Poniżej: Tweet ambasadora Danii w Norwegii z fragmentem wiadomośći NRK i konferencji prasowej z udziałem norweskiej premier.
Jednocześnie Norwegia prowadzi rozmowy z innymi krajami nordyckimi, z którymi możliwe byłoby zawarcie umowy bilateralnej, jak ta z Danią. Dzięki niej mieszkańcy Norwegii mogą jeździć do sąsiadów na wakacje bez konieczności odbycia kwarantanny. Następne na norweskiej liście są inne bliskie kraje europejskie. Kolejne informacje o podróżach za granicę w celach turystycznych rząd powinien ogłosić przed 20 lipca.
Reklama
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram