Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Aktualności

Stomatolog dla seniorów i nowy podatek dla posiadaczy ciężarówek. Od tego może zależeć budżet 2024

Emil Bogumił

14 września 2023 09:14

Udostępnij
na Facebooku
2
Stomatolog dla seniorów i nowy podatek dla posiadaczy ciężarówek. Od tego może zależeć budżet 2024

Ekologia oraz dystrybucja środków z budżetu mają być głównymi założeniami programowymi Socjalistycznej Lewicy. Fot. Pixabay/PxHere

Uzupełnianie magazynów zbożowych, budowa nowego tunelu Oslofjord oraz 1500 nowych miejsc w domach opieki to pierwsze rządowe propozycje, które znajdą odzwierciedlenie w projekcie uchwały budżetowej. Przyjęcie dokumentu uzależnione jest jednak od głosów polityków Socjalistycznej Lewicy. Ugrupowanie przekazało postulaty, które muszą zostać spełnione do uchwalenia nowych finansów państwa.
– Teraz kolej na seniorów – przyznała 9 września Kirsti Bergstø, liderka Socjalistyczna Lewicy. Dodała, że partia będzie domagała się wprowadzenia kolejnego etapu reformy opieki zdrowotnej, jeśli rządzący liczą na głosy ugrupowania podczas uchwalania ustawy budżetowej. Politycy chcą, by leczenie stomatologiczne osób powyżej 75 roku życia zostało objęte finansowaniem państwowym. W 2021 roku Socjalistycznej Lewicy udało się wynegocjować program, na mocy którego osoby do 24 roku życia pokrywają do 25 proc. wydatków na usługi dentystyczne.

Kirsti Bergstø dodała także, że negocjacje nad ustawą budżetową dotyczyć będą kwestii lepszej redystrybucji środków budżetowych oraz zwiększenia nakładów na realizację założeń polityki klimatycznej. Domagają się także wprowadzenia darmowych zajęć pozaszkolnych dla uczniów trzecich klas.

Długa lista programowa lewicy

Najważniejsze postulaty, których spełnienia domagać się będzie Socjalistyczna Lewica, przedstawiła Kari Elisabeth Kaski, odpowiadająca za politykę fiskalną ugrupowania. Zwróciła nacisk na realizację założeń polityki klimatycznej oraz wprowadzenia podatków, które będą sprzyjać zadaniu:

  • podatek od samochodów ciężarowych i autobusów zasilanych paliwami kopalnymi,
  • inwestycje w zakłady tzw. zielonego przemysłu,
  • reforma systemu rekompensat emisji dwutlenku węgla.

Kolejnym filarem Socjalistycznej Lewicy mają być zmiany w systemach świadczeń:

  • zmiany w systemie wypłat świadczeń mieszkaniowych,
  • reforma wypłat renty inwalidzkiej,
  • reforma założeń zasiłku rodzicielskiego.
W ciągu ostatnich tygodni rządzący przedstawili pierwsze założenia projektu ustawy budżetowej na 2024 rok. Państwo rozpocznie finansowanie uzupełniania magazynów zbożowych oraz utworzenie 1500 nowych miejsc w domach opieki. Rozpocznie również długo wyczekiwaną inwestycję w Oslo – budowę nowego tunelu Oslofjord. Rozważane są także przyspieszenie wymogu zerowej emisji autobusów miejskich, zwiększenie obrotu biopaliwami w transporcie masowym oraz nowe wymogi emisyjne w branży akwakultury.

Źródła: NTB, Dagbladet, Nettavisen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

21-09-2023 22:58

ina48 napisał:
Ha,ha dobre ,tylko ze w tym wieku to juz malo kto ma wszystkie zemby.

Co to za stereotypy? Halina! Skończyły się czasy tłumaczeń - kobiety : ciąża , faceci : wojsko. Nie dbasz to nie masz. Jak ze wszystkim. Na szczęście w Polsce, Norwegii ( o czym wiem z autopsji) i na świecie ( zasłyszane od znajomych mieszkańców innych kontynentów) poziom usług stomatologicznych to jedno, ale ogromnie wzrosła świadomość pacjenta. Idąc do gabinetu wiemy czego oczekiwać. Oczywiście przysłowiowy holywood\'dzki uśmiech sporo kosztuje, ale nie ma NIC wspólnego z leczeniem albo co gorsza
utratą zębów. Rozumiem ogromny strach przed dentystą, ale dziś naprawdę NIE MA BÓLU!

halina hansen

14-09-2023 17:04

Ha,ha dobre ,tylko ze w tym wieku to juz malo kto ma wszystkie zemby.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok