Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rząd stawia na wyspecjalizowanych pracowników. „Po co, skoro taniej i lepiej pracują Polacy?” Aktualności
Hanna Jelec 09 października 2018
11:34

Rząd stawia na wyspecjalizowanych pracowników. „Po co, skoro taniej i lepiej pracują Polacy?”

30
Skomentuj
W Norwegii jedna trzecia pracowników budowlanych pochodzi z zagranicy, w większości z Polski. Coraz więcej internautów podkreśla, że przez dużą liczbę polskich pracowników w kraju fiordów brakuje stanowisk dla młodych Norwegów. MN / Katerina Lukina
„Norwegia potrzebuje specjalistów” – wzywa Minister Finansów. W 2019 rząd przeznaczy ponad 93 miliony koron na wsparcie przedmiotów zawodowych. Siv Jensen tłumaczy, że specjaliści z dyplomem zawodowym powinni zarabiać w kraju wielkie pieniądze. Innego zdania są norwescy internauci. Pytają wprost: „Po co płacić młodym, skoro taniej i lepiej zrobi to Europa Wschodnia?”.
Partia Postępu (FrP) od lat podkreśla, że Norwegia nie poświęca wystarczającej uwagi i środków finansowych osobom, które posiadają dyplom zawodowy (norw. fagbrev) zamiast tytułu magistra. Zdaniem polityków i obecnego rządu, specjaliści w konkretnych dziedzinach są przyszłością Norwegii. Siv Jensen podkreśla, że ci bez „magisterki” powinni zarabiać równie wiele, co dobrze opłacani magistrzy. Na dofinansowanie walki z bezrobociem i efektywną edukację – w tym w dużej mierze przedmioty zawodowe – rząd w 2019 r. przeznaczy sporą część budżetu. Nie wszyscy jednak podzielają zdanie polityków. Internauci pytają bez ogródek: „Po co dofinansowywać dziedziny, w których lepiej i taniej pracują Polacy?”.
Reklama

Rząd stawia na fagbrev

8 października w Stortingu przedstawiono plan budżetu rządowego na rok 2019. Minister Finansów Siv Jensen podkreślała, że w przyszłym roku Norwegia chce stawiać na edukację i walczyć z bezrobociem, by zaktywizować Norwegów – w każdym wieku. Jensen mówiła o digitalizacji społeczeństwa, a także o przedmiotach i umiejętnościach, które nie wyjdą z obiegu: umiejętnościach zawodowych i rzemieślniczych. Te założenia bezpośrednio łączą się z postulatem Siv Jensen sprzed kilku lat – by dyplom zawodowy, tzw. fagbrev, w końcu zacząć stawiać na równi z tytułem magistra. Rząd zadeklarował, że przeznaczy na ten cel ponad 93 miliony koron – po to, by młodzi Norwegowie wybierali przedmioty zawodowe i radzili sobie na polach związanych z konkretnymi umiejętnościami czy rzemiosłem.

Internauci: „A ekonomia? Polacy zrobią to lepiej i taniej”

Wielu Norwegów zgadza się ze stanowiskiem Jensen, przyznając, że złoty czas fachu w ręku już dawno minął. „Młodzi w życiu nic nie potrafią, a wszyscy kończą studia. Po co?” – pyta retorycznie jeden z komentujących najświeższy wpis minister finansów na jej profilu w mediach społecznościowych. W komunikacie FrP czytamy, że Jensen chce, by zdolni specjaliści zarabiali miliony – tak, jak dzieje się to w przypadku dobrze wykształconych absolwentów uczelni wyższych.

Reakcja niektórych Norwegów potrafi jednak zadziwić. Pod postem Jensen i artykułem FrP pojawiają się komentarze: „Po co płacić młodym, skoro lepiej i taniej zrobią to Polacy? Trzeba myśleć o ekonomii!”. Internauci wyliczają, że to właśnie polscy stolarze, spawacze czy malarze o niebo lepiej znają się na remontach, pracach rzemieślniczych i niemal wszystkim, co wymaga pracy fizycznej.

„Kształćcie młodych, niech Polacy jadą do domu!”

Wśród komentujących pod postem Jensen i komunikatem FrP nie brakuje też zwolenników propozycji o wspieraniu pozycji osób z fagbrevem. Choć minister finansów w przemówieniu z 8 października mówiła o tym, że norweskie firmy przeżywają swój złoty czas, a do kraju fiordów wciąż przybywają nowi pracownicy-imigranci, wielu odebrało propozycję Jensen o wzmacnianiu nacisku na fagbrev jako sygnał, by za prace fizyczne związane z przedmiotami zawodowymi odpowiadali tylko i wyłącznie rdzenni mieszkańcy. Jeden z komentujących temat edukowania młodych w przedmiotach zawodowych pisze: „Bardzo dobrze, kształćcie ich, niech Polacy jadą do domu!”. Inny dodaje: „No to Europa Wschodnia nie będzie miała tu już pracy…”.
Część internautów zauważa, że w obecnych czasach Norwegowie z fagbrevem nie mają czego szukać w swoich zawodach – bo ich miejsca zajmują właśnie pracownicy z Europy Wschodniej, którzy dumpingują ceny na rynku pracy. Dzięki naciskowi na ważność fagbrevu u pracodawców, zdaniem komentujących, młodzi mogliby w końcu spełnić się zawodowo na polach opanowanych przez pracowników zagranicznych.

Pod postem Jensen nie brakuje skrajnych reakcji i dyskusji wśród komentujących. Wielu w odpowiedzi na zarzuty pod adresem polskich pracowników wysuwa najcięższy oręż: argument o hipokryzji norweskiego społeczeństwa. „W naszym państwie nie ma bezrobocia. Chodzi tylko o to, że oddajemy norweskie stanowiska pracy połowie Polski. Narzekacie, że wasze dzieci nie mogą znaleźć pracy sezonowej, a w międzyczasie zamiast dać im zadanie, wynajmujecie polską firmę, żeby pomalowała wam dom” – podsumowuje jeden z internautów, Terje Leeds Andersen.

W 2018 rząd wprowadził nowe rozporządzenie, które umożliwia osobom bez wykształcenia zawodowego zdanie egzaminu poświadczającego ich kwalifikacje w danej dziedzinie – dzięki specjalnemu programowi do fagprøve przygotować się będzie można bez konieczności rezygnacji z pracy zarobkowej.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
G G
G G 11-10-2018 20:26

PS. Zwykli ludzie mają max 15 zeta na łapę, panowie także kalkulator i liczymy bo może nie warto spać się kłaść lub o niedzielę zachaczyć by na piątaka wydolić

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
G G
G G 11-10-2018 20:21

Napisze wam po ludzku jak do przeciętnych zjadaczy chleba, bajki o wysokich zarobkach zostawimy w spokoju. Bo można zarobić wiadomo tylko jakim kosztem. Ci co twierdzą że w Warszawie budowlaniec zarobi piątala w Krakowie podobnie a we Wrocławiu i szustaka . Średnia stawka w południowej Polsce dla budowlanego wykidajło to max 20 polniszy (PLN) brutto czyli jak zapłacisz podatek od najniższej (reszta pod stołem w szatnio-jadalni) to ci z 18 polniszy zostanie. 5000/18= 277 godzin, średnio jest 22 dni roboczych + 4 soboty. Pracując po 12 godzin od 7-20 (bo w polniszy mało kto przerwy płaci) musisz zachaczyć jeszcze 2 soboty po 6,5 godziny. Doliczając dojazd z aglomeracji podmiejskich średnio 1 godzinę w każdą stronę to wyjeżdżasz o 5:30 wracasz na 21:30. W Warszawce max 20 na łapę, na działalności ci ciutke dołożą. Taki to nasz budowlany raj finansowy Panowie. A ile stresu przynosi czekanie czy 20 nasz polish company boss raczy nas wypłatą uraczyć . A i warto rosyjski i mandaryński szlifować by z kolegami z pracy dalsze bajki se opowiadać. Pozdrawiam

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 10-10-2018 19:37
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 10-10-2018 19:32

...za dyszke w Polsce?
...chyba ,,zadyszke,, dostaną jak dostaną dyszke...
...a jak tak wszystkie słoiki wyjadą do Warszawki
...to czy nie bedzie brakowało fawchowców w ich stronach?
...wybory samorządowe sie zbliżają czy co ,że tak wszyscy pierd... brednie?

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Henryk Wachala
Jan Henryk Wachala 10-10-2018 19:15

Jade z tobą .Też czekam na namiary.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wojciech Peterson
Wojciech Peterson 10-10-2018 19:09

Xx1: Daj kolego adres " W Warszawie budowlańcy maja przeciętnie 5000 lub więcej a jak ktoś ma lepszy zawód to jeszcze więcej zarobi. Jest ciagle niedobór specjalistów w stolicy. Znam takich co już dawno temu zarabiali w wawie ponad 10000 a nawet kilkadziesiąt."Chętnie się zatrudnie tam .

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
czesio. oj tam nazwisko...
czesio. oj tam nazwisko... 10-10-2018 18:35

bojfraoszlo napisał:
czesio2009 napisał:
Quad napisał:
...co się stało ..z boj fra ...oslo..
..dziwne..ze się nie...dopisał do faktów.. które...codziennie... Polacy Rodacy .... tutaj....MAZGROLĄ....

Pewnie robi fagbrev...na szybkiego

...fagbrev ?...tylko z czego?
.
..
może z polonorkoznawstwa?obcykany jesteś w temacie

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
czesio. oj tam nazwisko...
czesio. oj tam nazwisko... 10-10-2018 18:33
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 10-10-2018 17:40

czesio2009 napisał:
Quad napisał:
...co się stało ..z boj fra ...oslo..
..dziwne..ze się nie...dopisał do faktów.. które...codziennie... Polacy Rodacy .... tutaj....MAZGROLĄ....

Pewnie robi fagbrev...na szybkiego...fagbrev ?...tylko z czego?

.
..

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas