Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Fagbrev będzie można zdać w pracy. Rząd wprowadza nowe rozporządzenie Praca i prawo pracy
Maja Zych 10 kwietnia 2018
12:57

Fagbrev będzie można zdać w pracy. Rząd wprowadza nowe rozporządzenie

2
Skomentuj
Wykwalifikowani pracownicy z dyplomem mogą liczyć na lepsze stawki. pxhere.com / CC0 Public Domain
Rząd wprowadził nowe rozporządzenie, które umożliwia osobom bez wykształcenia zawodowego zdać egzamin poświadczający ich kwalifikacje w danej dziedzinie – dzięki specjalnemu programowi do fagprøve przygotować się będzie można bez konieczności rezygnacji z pracy zarobkowej.
Grupą docelową są dorośli z ukończoną szkołą podstawową i minimum rocznym doświadczeniem w praktyce, którzy potrzebują jednak przygotowania, aby zdać państwowy egzamin. Rozporządzenie wejdzie w życie latem tego roku.
Reklama

Duże zapotrzebowanie na fachowców

W Norwegii, tak jak w wielu innych krajach, coraz częściej zwraca się uwagę na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na osoby z wykształceniem zawodowym. Rząd podjął w tym celu kroki i przygotował zarządzenie, które ułatwi pracownikom zdobycie dyplomu.

– Uważamy, że dyplom zawodowy (fagbrev) i rzemieślniczy (svennebrev) są równie ważne co tytuł magistra i musimy dlatego działać, aby więcej osób miało możliwość zdobycia takich kwalifikacji. Do tego ma się przyczynić nowe rozporządzenie – skomentowała Minister Finansów Siv Jensen.

Minister Edukacji Jan Tore Sanner przekonuje, że wiele osób, które pracują bez dyplomu, chce dokształcić się i zdać egzamin zawodowy – teraz będzie to łatwiejsze, ponieważ będą mogli to zrobić w płatnej pracy.

W 2035 roku Norwegia potrzebować będzie 71 tys. dodatkowych fachowców.

Dobre rezultaty

„Fagbrev på jobb” ma być połączeniem praktyki i teorii, bazując na próbnym projekcie, który dał dość dobre rezultaty – 80 proc. osób biorących w nim udział stało się lepszymi w swojej pracy – zapewnił Sanner. Forma pogodzenia pracy i nauki będzie różna – najprawdopodobniej kandydaci będą uczęszczać do szkoły jeden dzień w tygodniu i pracować w pozostałe. W przypadku uczestników projektu mają być stawiane dokładnie takie same wymagania, jak w przypadku praktykantów ze szkół zawodowych. 

Fagbrev nie jest tylko dowodem zawodowych kompetencji. Daje też większe bezpieczeństwo w pracy – podkreśla Minister Edukacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jahu201
jahu201 30-05-2018 10:52

Z kim , przez kogo kontaktowac sie w tej sprawie ?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas