Rząd Norwegii jest posądzany o nadmierną eksploatację na Morzu Barentsa
fotolia, creative commons, autor: momentscatcher
14 listopada rozpoczyna się proces wytoczony rządowi Norwegii przez pro-ekologicznych aktywistów. Norwegia musi odeprzeć zarzuty łamania międzynarodowych postanowień i niszczenia środowiska naturalnego.
Historyczna chwila
Greenpeace oraz organizacja Natura i Młodość (Natur og Ungdom) zarzucają Norwegii nadmierną eksploatację środowiska naturalnego przez odwierty naftowe na Morzu Barentsa. Ugrupowania są szczególnie niezadowolone z wydania licencji na odwierty dla koncernów paliwowych, takich jak Lukoil, OMV czy Statoil.
Przedstawiciele organizacji zarzucają Norwegom łamanie nie tylko własnej konstytucji, ale też zobowiązań wobec Porozumienia Paryskiego z 2015 roku.
Paryskie porozumienie klimatyczne jest globalną umową z 12 grudnia 2015 r. poświęconą zmianie klimatu.
Najważniejsze cele paryskiego porozumienia klimatycznego:
– utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C i dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C
– jak najszybsze osiągnięcie punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji ~Komisja Europejska
– Ostatnie postanowienia w sprawie kolejnych odwiertów w rejonie Arktyki są jawnym pogwałceniem konstytucji i Porozumienia Paryskiego, i wykorzystamy wszelkie argumenty w sądzie – twierdzi Truls Gulowsen z norweskiego odziału Greenpeace.
Norweski rząd odpiera zarzuty. Według polityków pozew jest wynikiem błędnego odczytania panujących praw.
Greenpeace oraz Natura i Młodość prowadzą intensywną kampanię w mediach społecznościowych, która ma pozyskać potrzebne wsparcie.
Uratujmy Arktykę przed firmami paliwowymi!Greenpeace Polska; Youtube
Norwegowie chętnie wspierają całą akcję, również pieniężnie. Dotychczas na pokrycie kosztów postępowań sądowych zebrano 750 tys. koron norweskich.
Kwestie związane ze środowiskiem są bardzo kosztowne w Norwegii. […] Poprzez kampanię na rzecz zbierania dotacji, w ubiegłym i w tym roku otrzymaliśmy prawie 750 000 koron. To cudowne uczucie stwierdzić, że w Norwegii jest wielu ludzi, którzy uważają, że słuszne jest wniesienie sprawy do sądu.~Truls Gulowsen, Greenpeace Norwegia
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.