Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rośnie liczba narkomanów na ulicach. Stolica nie radzi sobie z problemem Aktualności
Maja Zych 06 listopada 2018
13:31

Rośnie liczba narkomanów na ulicach. Stolica nie radzi sobie z problemem

2
Skomentuj
W centrum Oslo z łatwością można zobaczyć osoby bezdomne i uzależnione od narkotyków. MN
Mimo że narkotyki są w Norwegii nielegalne, problem narkomanii od lat widoczny jest na terenie Oslo i innych norweskich miast. Zgodnie z najnowszymi danymi Uteseksjonen – grupy działającej na rzecz zapobiegania uzależnieniom – liczba osób przynależących do środowiska narkomanów na ulicach stolicy z roku na rok wzrasta. Tego lata zarejestrowano 119 takich osób, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było ich 73 – najbardziej niepokojący jest rosnący odsetek osób poniżej 25 roku życia.
Problem narkomanii daje się we znaki także mieszkańcom stolicy, którzy na co dzień muszą zmagać się z brudnymi strzykawkami na trawnikach czy osobami pod wpływem na dworcach i w centrum miasta.
Reklama

Problem narasta

Wyraźny problem z narkomanią to jedna z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy osobom przyjeżdżającym do Oslo. Tego lata na ulicach pracownicy Uteseksjonen zarejestrowali rekordową liczbę 119 narkomanów, z których coraz większy odsetek stanowią ludzie poniżej 25 roku życia. Jako jeden z powodów zwiększonej obecności uzależnionych osób na ulicach stolicy podaje się reformę policji i ograniczenie patroli w najbardziej narażonych częściach miasta. Szef komendy głównej przyznaje, że zmagają się od jakiegoś czasu z brakiem środków i zasobów ludzkich, jednak starają się zwiększyć nakłady przeznaczone na ten cel. 

Sytuacja nad fiordami jest poważna również na tle innych państw – zgodnie z danymi Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN) Norwegia jest trzecim krajem w Europie pod względem liczby zgonów powiązanych z narkotykami. W 2016 roku na milion mieszkańców zmarło tam 81 osób – w tym niechlubnym rankingu wyżej znalazły się jedynie Estonia i Szwecja. W zestawieniu o wiele lepiej wypadła Polska, gdzie na milion obywateli odnotowano 9 zgonów.

Metamfetaminowa stolica Europy

Kontakt z nielegalnymi substancjami mają w Norwegii nie tylko osoby ze środowisk widocznych na ulicach miasta. W 2016 roku Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstitutet) poinformował, że zgodnie z badaniami aż 1 na 4 imprezowiczów z najpopularniejszych klubów w Oslo w ciągu ostatnich 48 godzin zażywał narkotyki – głównie kokainę i marihuanę. W związku z ogromnym spożyciem zabronionych substancji miasto zostało nawet okrzyknięte „metamfetaminową stolicą Europy” – na podstawie analizy ścieków ze stolicy ECMNiN obliczyło, że dwa lata temu na 1000 mieszkańców przypadało tam średnio aż 237 mg metamfetaminy.

Mieszkańcy odczuwają skutki

Problem narkomanii daje się także we znaki zwyczajnym mieszkańcom stolicy. Z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami muszą zmagać się m.in. przedszkola. W ubiegłym roku podczas zabawy dwie dziewczynki w wieku czterech i pięciu lat mocno ukłuły się znalezioną na terenie placówki strzykawką. Ponadto pracownicy niemal codziennie muszą przeszukiwać okolicę – wielokrotnie na placach zabaw znajdowano bowiem odchody, wymiociny, zużyte igły, a nawet śpiących narkomanów.

Dotychczasowe środki nie wystarczają

Mimo że temat narkomanii jest poruszany w debacie od wielu lat, wciąż nie udało się znaleźć rozwiązania tej kryzysowej sytuacji. Do tej pory norwescy politycy podjęli jednak szereg środków, które miałyby pomóc kontrolować osoby uzależnione i zapobiegać przedawkowaniom. W 2014 roku utworzono m.in. tzw. bezpieczne pokoje (trygge rom), w których narkomani w skrajnych przypadkach mogą zażyć heroinę pod okiem sanitariuszy. Dodatkowo państwo udostępnia rocznie prawie 3 miliony czystych igieł w ramach specjalistycznych programów, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Najnowszy pomysł zmian w polityce narkotykowej zasygnalizował w sierpniu tego roku Minister Zdrowia Bent Høie. Norweski resort zdrowia zaproponował uruchomienie programu udostępniania heroiny wybranym narkomanom w celu m.in. zmniejszenia odsetka śmierci z przedawkowania i zniwelowania poziomu przestępczości związanej z narkotykami. Więcej na ten temat czytaj >>> TUTAJ <<<
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 07-11-2018 21:56

Wloczykijaszlak napisał:
Skutki wspaniałych czasów. Zbyt szybkie przejście z dymania owiec do bogactwa.

...nie interesuja Nas twoje zainteresowania!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paweł Z.
Paweł Z. 07-11-2018 19:39

Skutki wspaniałych czasów. Zbyt szybkie przejście z dymania owiec do bogactwa.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas