Aktualności

Rekordowo ciepłe lato na Svalbardzie: takich upałów nie było tam od ponad 120 lat

Monika Pianowska

07 września 2020 14:32

Udostępnij
na Facebooku

Temperatura latem, czyli średnia temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu, na Svalbardzie zmienia się nieco z roku na rok. adobe stock/ licencja standardowa

Minione lato było na Svalbardzie najgorętszym w historii, informuje Norweski Instytut Meteorologiczny w komunikacie prasowym z 5 września. Odkąd na norweskim archipelagu rozpoczęto prowadzenie pomiarów temperatur – czyli od 1899 roku – nie trafiły się tam jeszcze aż tak ciepłe dni, jak w czerwcu, lipcu i sierpniu 2020.
Nowy rekord upałów padł na wyspie 25 lipca tego roku. Wówczas na Svalbardzie zmierzono 21,7 stopnia. To 0,4 więcej niż dotychczasowy najwyższy wynik z 1979 roku.
Chociaż arktyczny archipelag jest pokryty tzw. wieczną zmarzliną, okazuje się, że jej pokrywa z roku na rok staje się coraz cieńsza, a w okresie letnim na Svalbardzie zdarzają się już dni niemal tak ciepłe jak na południu kraju fiordów. Zdaniem pracowników Instytutu Meteorologicznego zmiany klimatyczne w przypadku norweskich wysp zaczęły być odczuwalne i widoczne szczególnie w ostatnich 30 latach.
Poniżej: tweet Instytutu Meteorologicznego odsyłający do nowego raportu o temperaturach na Svalbardzie.

Widoczne zmiany i odczuwalne konsekwencje

Temperatura latem, czyli średnia temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu, na Svalbardzie zmienia się nieco z roku na rok. Do około 1990 roku ta zmienność wynosiła zwykle od 0,5 do 1 stopnia, z pojedynczymi latami o 1,5 stopnia powyżej lub poniżej normy. Po 1997 r. nie odnotowano już jednak lat ze średnią temperaturą poniżej normy.
Jeśli wieczna zmarzlina nagrzeje się lub zacznie topnieć, przyczynia się to nie tylko do zwiększonego globalnego ocieplenia, lecz także wzrostu ryzyka osunięć ziemi i zmian krajobrazu. Zdaniem MET niesie to za sobą również wyzwania geotechniczne, ponieważ zarówno zmiana klimatu, jak i same instalacje czy budowle na Svalbardzie mogą prowadzić do nagrzewania się i obniżenia nośności gruntu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram