Aktualności

Robi się coraz cieplej. Norwescy klimatolodzy przewidują, jakie będzie lato w 2070 roku

Agnieszka Wiśniewska

12 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Za pół wieku temperatury powyżej 25 stopni nie będą rzadkością w Norwegii? adobe stock/ licencja standardowa autor: samott

Wbrew różnym przekonaniom faktom nie da się zaprzeczyć. Zmiany klimatyczne nieustannie wpływają na sytuację globalną. Średnia temperatura w Norwegii, ale i na całej Ziemi, podniosła się o 0,7-0,8 stopnia Celsjusza, głównie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Norwescy klimatolodzy przygotowali długoterminową prognozę pogody dla kraju fiordów.
Według prognoz norweskiego Instytutu Meteorologicznego z początku lipca 2020 za 50 lat klimat w północnej części kraju fiordów będzie przypominał ten panujący obecnie na południu. Przewidywania oparte są na danych dotyczących prognoz klimatycznych MET o umiarkowanych emisjach gazów cieplarnianych.
Wizualizacja przedstawiająca prognozę pogody w Tromsø w 2070 roku.
Wizualizacja przedstawiająca prognozę pogody w Tromsø w 2070 roku. screenshot met.no

Tromsø

Obecnie średnia czerwcowa temperatura w Tromsø wynosi około 12,5 stopni Celsjusza, w lipcu 11 stopni. Przy obecnych zmianach klimatycznych w 2070 roku termometry będą wskazywały na przełomie tych miesięcy od 16 do 19 kresek powyżej zera.

W tej chwili na północy kraju fiordów temperatura przekracza 25 stopni ciepła średnio dwa razy w roku. Za 50 lat taka sytuacja może zdarzać się nawet trzy razy częściej. To oznacza, że klimat w Tromsø zacznie przypominać ten, który obecnie panuje w Stavanger lub Bergen.

Okolice 30

Temperatura zbliżona do 30 kresek powyżej zera nie będzie czymś niezwykłym za 50 lat w większości norweskich dużych miast.
Według klimatologów typowy dzień w norweskiej stolicy będzie gorący i deszczowy.
Według klimatologów typowy dzień w norweskiej stolicy będzie gorący i deszczowy. screenshot met.no
Przyszłość może przynieść Oslo nawet do 30 dni rocznie z temperaturami w okolicach 25 stopni Celsjusza. Teraz jest to średnio 18 dni. Klimatolodzy przewidują, że za 50 lat temperatura w ciągu roku może się podnieść o 2,5-3 stopnie nie tylko w norweskiej stolicy, ale także wysuniętym na zachód kraju Stavanger. Tam liczba dni z temperaturą powyżej 25 kresek na plusie może wzrosnąć z sześciu do nawet 15 w ciągu roku.

Nie inaczej rysuje się sytuacja Trondheim w środkowej części Norwegii. Tutaj również zdaniem klimatologów liczba gorących dni może się zwiększyć dwukrotnie (średnio 10 dni z temperaturą powyżej 25 stopni w 2019 do 20 dni w 2070 roku).
Twitt MET dotyczący zmian klimatycznych negatywie wpływających na Arktykę.

Będzie jeszcze cieplej?

W 2015 roku między innymi Norwegia stała się stroną tak zwanego Porozumienia paryskiego, którego celem jest między innymi kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na Ziemi do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasu sprzed epoki przemysłowej (temperatura tego okresu nie została dokładnie określona).
NASA, NOAA data show 2016 warmest year on record globally youtube.com
Aby zbliżyć się do realizacji postawionego celu, 187 krajów członkowskich porozumienia przedstawiło swoje plany dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, określane jako INDC (Intended Nationally Determined Contributions – Planowane Wkłady Zamierzone przez Kraje).
Artykuł 2 z porozumienia COP21. Dotyczący ograniczenia wzrostu temperatury.
Artykuł 2 z porozumienia COP21. Dotyczący ograniczenia wzrostu temperatury. screenshot undocs.org
Całość w języku angielskim dostępna tutaj
Czas realizacji planu obejmuje lata 2020-2030. Gdyby cel został zrealizowany, pozwoliłoby to na ograniczenie ocieplenia do 2,7-3,5 stopni Celsjusza do końca stulecia, co i tak może przynieść katastrofalne w skutkach zmiany klimatyczne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Keri H

12-07-2020 20:09

Czy ja dobrze przeczytalem ??? Norweski Instytut Meteerologii cos przewiduje, co bedzie za 50 lat ??? Nie jestem przeciw Norwegii, ale chyba kazdy, kto mieszka np. w Bergen wie, ze oni nie potrafia praewidziec pogody na jutro.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram