Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Rekordowe temperatury na Północy: norweska jesień coraz cieplejsza

Emil Bogumił

06 października 2021 17:42

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowe temperatury na Północy: norweska jesień coraz cieplejsza

Na zdjęciu: Helgelanda. Fot. Odd Børge Husmo, materiały prasowe Norweskiego Instytutu Meteorologicznego

Przełom września i października to zwyczajowy okres høstferie, czyli ferii jesiennych norweskich uczniów. Jak informują meteorolodzy, udanemu wypoczynkowi coraz bardziej sprzyja pogoda. Różnica zauważalna jest m.in. w odczytach temperatury. W poniedziałek 4 października synoptycy zanotowali historyczny odczyt w pięciu miejscowościach.
Rekordy październikowego ciepła padły w Mo i Rana, Tromsø, Vardø, Vadsø oraz Kirkenes. W zależności od miejsca, temperatury przekraczały nawet 17 stopni Celsjusza.
Wysokie temperatury obserwowane są w całej Norwegii. – W najbliższych dniach będzie cieplej, niż wskazywały prognozy na tą porę roku – informują synoptycy Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

Więcej słońca i ciepła na ferie

Aby wskazać na ewentualny wzrost temperatury, norwescy klimatolodzy porównują ze sobą okresy 30-letnie. Obecnie zestawiają ze sobą lata 1961-1990 oraz 1991-2020. Zwracają uwagę, że największe różnice obserwowane są na północy kraju fiordów. W minionym trzydziestoleciu okolice Sihccajavri, Kautokeino i Kirkenes charakteryzowała w październiku temperatura wyższa o jeden stopień Celsjusza w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem. W innych regionach Norwegii występuje również większa liczba dni z temperaturą powyżej 15 stopni Celsjusza.
Bodø (Nordland) miało 20 dni z temperaturami powyżej 15 stopni w październiku w okresie 1991-2020, w porównaniu z ośmioma w poprzednim 30-letnim okresie. Podobny wzrost odnotowano w Bardufoss (Troms og Finnmark), gdzie odnotowano 16 ciepłych dni (pięć w poprzednim badanym okresie).
Synoptycy obserwują także ocieplenie klimatu w miejscach, gdzie temperatura nie osiąga na co dzień 15 stopni Celsjusza. W tego typu miejscowościach biorą pod uwagę liczbę dni, w których termometry pokazują ponad 10 stopni. Zwrócili uwagę na:

  • Kautokeino – 29 dni w październiku z temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza w latach 1991-2020 (21 w latach 1961-1990),
  • Karasjok – 52 dni w październiku z temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza w latach 1991-2020 (33 w latach 1961-1990),
  • Cuovddatmohkki – 31 dni w październiku z temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza w latach 1991-2020 (dziewięć w latach 1961-1990).
Jak mówi klimatolog Helga Therese Tilley Tajet z Norweskiego Instytutu Meteorologii, globalne ocieplenie najbardziej odczuwalne jest na północy. W Arktyce postępuje trzykrotnie szybciej niż w pozostałej części globu.

Jak mówi klimatolog Helga Therese Tilley Tajet z Norweskiego Instytutu Meteorologii, globalne ocieplenie najbardziej odczuwalne jest na północy. W Arktyce postępuje trzykrotnie szybciej niż w pozostałej części globu. Fot. Pixabay

Analizowany przez meteorologów październik, a przede wszystkim 40. i 41. tydzień roku, to zwyczajowy termin ferii jesiennych w Norwegii. Uczniowie odpoczywają od zajęć tydzień.

Ferie jesienne 40. tydzień: 4-8 października

- Agder
- Odda w okręgu Vestland (pozostałe gminy z okręgu ferie ustaliły na tydzień 41)
- Oslo
- Viken
- Troms og Finnmark
- Nordland: 6-8 października
- Svalbard: ferie jesienne potrwają na przełomie 40. i 41. tygodnia - 8-12 października

Ferie jesienne 41. tydzień: 11-15 października

- Innlandet
- Møre og Romsdal
- Rogaland
- Trøndelag
- Vestfold og Telemark
- Vestland (oprócz Oddy)

Na północy w niektórych placówkach uczniowie nie mają ferii jesiennych, tylko od dwóch do czterech dni wolnych, które czasem łączy się z planleggingsdager – tzw. dniami organizacyjnymi.

Planleggingsdager – dni organizacyjne w placówkach; w każdym roku szkolnym jest ich 5. Uczniowie w tych dniach mają wolne od nauki. Szkoły same ustalają daty planleggingsdager – często jest to dzień przed/po weekendzie czy danym święcie.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok