Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ramadan i koronawirus: muzułmańskie tradycje zwiększają ryzyko zakażenia? Aktualności
Emil Bogumił 30 kwietnia 2020
10:04

Ramadan i koronawirus: muzułmańskie tradycje zwiększają ryzyko zakażenia?

1
Skomentuj
Ramadan jest święty, bo w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu. fotolia.com/ royalty free
24 kwietnia rozpoczął się święty, dziewiąty miesiąc według kalendarza muzułmańskiego, czyli Ramadan. W okresie tym wyznawcy islamu nie spożywają pokarmów oraz płynów od wschodu do zachodu słońca. Okazuje się, że zwyczaje wyznawców Allaha mogą być sprzeczne z zaleceniami służb, dotyczącymi walki z koronawirusem.
O problemie poinformowała norweska immunolog Anne Spurkland. Według profesor Uniwersytetu w Oslo, tradycja muzułmanów może zwiększyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Chodzi o saum, czyli zwyczajowy post od świtu do zachodu słońca. Zgodnie ze zwyczajem, mahometanie nie mogą spożywać napojów, w tym wody, przez kilkanaście godzin. Według Spurkland, takie działanie może doprowadzić do wysuszenia błony śluzowej, które zwiększa ryzyko infekcji.

Albo post, albo picie wody

– Jeśli wyschnie błona śluzowa, zwiększa się szansa, że ​​wirus przedostanie się przez barierę ochronną organizmu i dostanie się do naszych komórek – twierdzi Anne Spurkland. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) nie wystosował osobnych porad dla muzułmanów. Ze zdaniem Spurkland zgadzają się jednak osoby pracujące dla FHI. – To prawda, że ​​suche błony śluzowe mogą zwiększać podatność organizmu na infekcje. Nie znamy jednak znaczenia tego dla zarażenia chorobą COVID-19 – uważa Didrik Vestrheim, starszy konsultant Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.
W Norwegii mieszka niespełna 180 tys. wyznawców Islamu.
W Norwegii mieszka niespełna 180 tys. wyznawców Islamu. fot. Centrum Kultury Islamskiej w Oslo, Helge Høifødt CC BY-SA 4.0
Islamska społeczność w Norwegii reprezentowana jest m.in. przez Rady Islamskie oraz Sieć Dialogu Muzułmańskiego. Obie instytucje zaznaczają, że nie polecają pić muzułmanom wody podczas postu. – Jeśli pijesz wodę, nie pościsz – zaznaczył Basim Ghozlan z Sieci Dialogu Muzułmańskiego. Dodał również, że tego typu kwestie są sprawą prywatną i zależną od zdrowia konkretnej osoby. Chorzy, dzieci oraz kobiety w ciąży są zwolnione z obowiązku zachowania saum. Rada Spurkland została również skrytykowana przez Islamską Radę Norwegii. Jej przedstawiciele twierdzą, że teza badaczki nie została naukowo udowodniona.
W Norwegii zarejestrowano ponad 7700 przypadków zakażenia koronawirusem. 40 osób przebywa na oddziałach intensywnej terapii. Służby medyczne informują o 207 zgonach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Grzes malinowski
Grzes malinowski 30-04-2020 15:55

to przejdz na islam

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas