Aktualności
Pierwsza fala epidemii została opanowana. Jest nowy raport
5

W Norwegii utrzymuje się niski przyrost nowych zakażonych. fot. Pixabay
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) opublikował 21 kwietnia nowy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w Norwegii. Według zawartych w nim informacji, pierwsza fala zakażeń koronawirusem w Norwegii została opanowana. Instytut wyznaczył również kroki, które należy podjąć, aby zminimalizować negatywne skutki kolejnych zachorowań.
Jak czytamy w opracowaniu raportu zamieszczonym przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, podjęte w ostatnim czasie środki przyniosły pozytywne skutki. Pierwsza fala zakażeń koronawirusem w Norwegii została opanowana. FHI pracuje obecnie nad zminimalizowaniem kolejnych kosztów i strat wynikających z walki, którą podejmują norweskie instytucje oraz rząd.
Wynalezienie leku i szczepionki pokona COVID-19
Raport skomentował szef Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Geir Bukholm. – Chociaż pierwsza fala w kraju została opanowana, epidemia na świecie trwa, a ludność Norwegii nie jest odporna na zakażenia. Konieczne jest znalezienie realnej drogi dla służby zdrowia i społeczeństwa. W przyszłości środki zapobiegawcze muszą być stale dostosowywane do rozwoju epidemii i dostępnej wiedzy – skomentował Bukholm.
Dyrektor FHI odniósł się również do metod walki z koronawirusem. – Tylko odporność populacji, zdobyta naturalnie lub po szczepieniu, ostatecznie powstrzyma epidemię [...]. Obraz naszej walki z epidemią może również zmienić wynalezienie skutecznego lekarstwa – przyznał Geir Bukholm.
Badacze zajmujący się tematyką koronawirusa są zgodni, że po obecnej fali zachorowań na COVID-19 nadejdą kolejne. Część z nich uważa, że koronawirus powróci już zimą. Według naukowców Uniwersytetu Harvarda, należy utrzymać nadzór nad SARS-CoV-2, ponieważ odrodzenie zakażeń może być możliwe nawet w 2024 roku.
Cztery obszary walki z koronawirusem
Szef Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego przyznał również, że skuteczną walkę z koronawirusem zagwarantuje podążanie czterema krokami: zwiększenie liczby testów i możliwości monitorowania zachorowań, lepsze kierowanie środków na walkę z epidemią, przygotowanie służby zdrowia do przyjmowania kolejnych chorych oraz dobra komunikacja ze społeczeństwem. Geir Bukholm uważa, że walkę z COVID-19 należy oprzeć na strategii zaproponowanej przez WHO: ratować życie, minimalizować zakłócenie życia społecznego, chronić gospodarkę.
Według FHI, wdrożone środki sprawiły, że wskaźnik zakażeń spadł poniżej poziomu 1. Oznacza to, że infekcja w społeczeństwie nie wzrasta. 22 kwietnia rano odnotowano w Norwegii 7241 cierpiących na COVID-19. Służby informowały o 182 zgonach.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
23-04-2020 06:18
0
-25
Zgłoś
22-04-2020 22:04
22-04-2020 19:41
7
0
Zgłoś
22-04-2020 19:27
7
0
Zgłoś