Spiesz się, zostało tylko:

8
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Priorytet: stłumić ogniska mutacji covid-19. Sytuację komplikują opóźnienia w szczepieniach

Natalia Szitenhelm

26 stycznia 2021 15:37

Udostępnij
na Facebooku
7

Minister zdrowia uważa, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej Norwegia opanuje rozprzestrzenianie się mutacji. flickr.com/Statsministerens kontor/ Eirin Larsen, SMK/ CC BY-NC 2.0

Minister zdrowia Bent Høie poinformował, że narodowy program szczepień na koronawirusa opóźni się o ok. dwa miesiące z powodu problemów z produkcją szczepionki AstraZeneca. Mimo wszystko szef resortu uważa, że Norwegia ma szansę opanować rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnej mutacji wirusa SARS-CoV-2.
Reklama
- Uważamy, że nadal możliwe jest opanowanie transmisji mutacji koronawirusa - powiedział Bent Høie 26 stycznia podczas konferencji prasowej. Szef resortu dodał jednak, że mowa jest o zatrzymaniu rozprzestrzeniania się infekcji, bowiem mutacji całkowicie wyeliminować się już nie da.

Do niedzieli decyzja

Høie poinformował, że do niedzieli rząd zdecyduje, które restrykcje wprowadzone w 25 gminach w części kraju będzie można poluzować i czy będzie to w ogóle możliwe. Najbardziej surowe środki kontroli zakażeń obowiązują obecnie w dziesięciu gminach, w tym Oslo i Nordre Follo, gdzie wykryto pierwsze przypadki brytyjskiej mutacji - szef resortu zdrowia określił ten obszar jako Ring 1. Kolejne 15 gmin, w których obowiązują restrykcje to Ring 2. W ciągu kilku dni ma zapaść decyzja, czy w Ring 1 i Ring 2 zostanie przedłużony lockdown.

Musimy zachować kontrolę nad rozprzestrzenianiem się infekcji. Jednak przy rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwej odmiany ogólne obostrzenia krajowe i lokalne będą prawdopodobnie musiały być bardziej rygorystyczne niż te, do których byliśmy do tej pory przyzwyczajeni w Norwegii. Ważne jest, aby opóźnić możliwość rozprzestrzenienia się bardziej zaraźliwej odmiany, gdy jesteśmy w trakcie szczepienia populacji.
~Bent Høie

Opóźnienia w szczepieniach

Szef resortu zdrowia poinformował także, że o jeden lub dwa miesiące opóźni się narodowy program szczepień - wszystko przez problemy z produkcją szczepionki AstraZeneca, o czym informował wcześniej Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Norwegia miała w lutym otrzymać ok. 1,2 mln dawek tej szczepionki, jednak FHI spodziewa się, że do kraju fiordów dotrze zaledwie 200 tys. dawek. - Nasz cel, jakim jest zaszczepienie dużej części dorosłej populacji do lata, oddala się - powiedział Høie. Dodał jednak, że mimo wystąpienia mutacji covid-19 w Norwegii obecnie widoczna jest tendencja spadkowa infekcji. 

Zgodnie ze stanem na 25 stycznia w Norwegii pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęło ponad 78 tys. osób.

fhi

Opanować mutację

W zeszłym tygodniu w Nordre Follo wykryto pierwsze przypadki zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa. Sytuacja epidemiczna w gminie obecnie się pogarsza, bowiem spośród 250 pozytywnych testów na wirusa SARS-CoV-2 65 zawierało cząsteczki właśnie tej odmiany. Lokalne władze nadal nie wiedzą, gdzie leży źródło rozprzestrzeniania się infekcji. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


55555555 55555555

27-01-2021 20:43

A mnie " denerwuję mnie w tej pandemii przechodzenie przez zwłoki leżące na ulicach jak idę rano do" Kiwi....to tera powiedz ŚW. Gabrielu co ci IP pokazał ?... a może tarota postawisz?...jasnowidzu!

high octane

27-01-2021 19:46

Widze to samo. Same trupy w drodze do Lidla.

Onty_Ja_Gabriel_3.

27-01-2021 19:25

MiroMaro napisał:
najbardziej denerwuję mnie w tej pandemii przechodzenie przez zwłoki leżące na ulicach jak idę rano do biedronki.
Twoje IP wskazuje na centrum Torunia.
Pewnie codziennie jesteś na mszy u tego przygłupa/ który również neguje tego wiruska/ i dlatego masz takie przestawione postrzeżenie na aktualne wydarzenia na świecie.

NorweskiSinsen

27-01-2021 13:34

@MiriMaro
To w Norwegii mamy Biedronke??? Ciekawe. Nie wiem czy zauwazyles, ale jestes na stronie MojaNORWEGIA. Co robisz u siebie w Wymoczkowie Dolnym niezbyt pasuje tutaj.

MiroMaro

27-01-2021 09:44

najbardziej denerwuję mnie w tej pandemii przechodzenie przez zwłoki leżące na ulicach jak idę rano do biedronki.

Onty_Ja_Gabriel_3.

27-01-2021 07:51

MiroMaro napisał:
opanuj mutację głupoty w mózgu wpierwPoczekam aż ktoś w Twojej rodzinie zachoruje na tą twoją "głupotę" i co nie daj Satanowi UMRZE!
Może wtedy, wyjdzie z twojego kurzego móżdżku, inne nastawienie w tym niewesołym temacie.

MiroMaro

26-01-2021 17:29

opanuj mutację głupoty w mózgu wpierw

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram