Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Premier przeprasza gejów. Norwegia świętuje 50 rocznicę dekryminalizacji homoseksualizmu

Monika Pianowska

21 kwietnia 2022 15:41

Udostępnij
na Facebooku
Premier przeprasza gejów. Norwegia świętuje 50 rocznicę dekryminalizacji homoseksualizmu

Jonas Gahr Støre wskazał między innymi, że 119 osób zostało skazanych i ukaranych za homoseksualizm. (Zdjęcie pochodzi ze zjazdu Partii Pracy) flickr.com/ Arbeiderpartiet/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

21 kwietnia mija 50 lat od zniesienia zakazu homoseksualizmu w Norwegii – momentu, od którego bycia gejem czy lesbijką w kraju fiordów nie traktuje się jako przestępstwa. Premier Jonas Gahr Støre wykorzystał rocznicę dekryminalizacji, by przeprosić osoby ze społeczności gejowskiej za to, jak były traktowane.
W miniony czwartek premier Støre i minister kultury i równości płci Anette Trettebergstuen zaprosili na spotkanie weteranów ruchu na rzecz homoseksualistów w Norwegii oraz kilkoro innych przedstawicieli środowiska queer. Podczas przemówienia premier wyraził żal w związku z tym, jak odnoszono się w Norwegii do osób o odmiennej orientacji seksualnej.
– W imieniu rządu norweskiego chciałbym przeprosić za to, że osoby queer były kryminalizowane i ścigane przez rząd norweski. Przepraszam za to także w imieniu społeczności norweskiej – mówi premier Jonas Gahr Støre.

Homoseksualizm był przestępstwem i chorobą

Dokładnie 50 lat temu uchylono art. 213 norweskiego kodeksu karnego, który zakazywał aktów seksualnych między mężczyznami. Przed 1972 rokiem homoseksualizm był w Norwegii przestępstwem, co dla gejów i lesbijek oznaczało zarówno ryzyko, że zostaną ukarani za swoją orientację, jak i zdiagnozowani jako chorzy. Dopiero 3 lata po dekryminalizacji homoseksualizm przestał widnieć w psychiatrii jako schorzenie.
Jonas Gahr Støre wskazał między innymi, że 119 osób zostało skazanych i ukaranych za homoseksualizm. Przeszły one zarówno przez procesy sądowe, jak i kary pozbawienia wolności po usłyszeniu wyroku. Premier uznał, że było to poważne naruszenie najważniejszych norweskich wartości: równości, sprawiedliwości i wolności.
W ramach obchodów 50-lecia dekryminalizacji homoseksualizmu w Norwegii cały 2022 ogłoszono rokiem kultury queer w Norwegii. Muzeum Narodowe, Biblioteka Narodowa i Narodowe Norweskie Archiwum Historii Queer w Norwegii połączyły siły w ogólnokrajowej inicjatywie, aby zainicjować dyskusję o sztuce, kulturze i historii queer pół wieku po tym wydarzeniu.

Źródła: stortinget.no, nrk.no, mojanorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok