Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Życie w Norwegii

2022 rokiem kultury queer: Norwegia świętuje dekryminalizację homoseksualizmu

Monika Pianowska

02 stycznia 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
2022 rokiem kultury queer: Norwegia świętuje dekryminalizację homoseksualizmu

21 kwietnia 1972 r. uchylono art. 213 norweskiego kodeksu karnego, który zakazywał aktów seksualnych między mężczyznami. stock.adobe.com/licencja standardowa

W tym roku mija 50 lat od dekryminalizacji homoseksualizmu w Norwegii. Właśnie dlatego 2022 ma się stać Rokiem Kultury Queer i czasem, w którym kraj fiordów będzie z tej okazji świętował przy okazji wielu imprez.
21 kwietnia 1972 r. uchylono art. 213 norweskiego kodeksu karnego, który zakazywał aktów seksualnych między mężczyznami. Muzeum Narodowe, Biblioteka Narodowa i Narodowe Norweskie Archiwum Historii Queer w Norwegii połączyły siły w ogólnokrajowej inicjatywie, aby zainicjować dyskusję o sztuce, kulturze i historii queer pół wieku po tym wydarzeniu.

Rok obfitujący w wydarzenia

Z okazji 50. rocznicy dekryminalizacji homoseksualizmu w Norwegii Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe i Narodowe Norweskie Archiwum Historii Queer przejrzą archiwa i zbiory instytucji, aby dowiedzieć się, które przedmioty i dokumenty ilustrują queerową historię kraju.
Przez cały jubileuszowy rok Norwegia wypełniona będzie działaniami, wystawami i wydarzeniami, które pozwolą spojrzeć na sztukę i kulturę z perspektywy queer.
Logo zawiera dłoń, która na różne sposoby wyraża walkę, wolność i świętowanie.

Logo zawiera dłoń, która na różne sposoby wyraża walkę, wolność i świętowanie.nasjonalmuseet.no/materiały prasowe

Norwegia w stronę tolerancji

Jak piszą inicjatorzy inicjatywy, queer obejmuje więcej niż seksualność. Chodzi o tworzenie wolnych stref: miejsc na bycie tym, kim się chce, kwestionowanie norm i dogmatów. Muzeum Narodowe we współpracy z Metric Design stworzyło pakiet identyfikacji wizualnej na Rok Kultury Queer. Logo zawiera dłoń, która na różne sposoby wyraża walkę, wolność i świętowanie.
W czerwcu 2021 roku norweski rząd przedstawił projekt ustawy w interesie społeczności LGBTQ. To element czteroletniego planu walki z dyskryminacją. Działania mają objąć takie obszary jak wychowanie i edukacja, zdrowie i bezpieczeństwo, życie zawodowe, wypoczynek i działania międzynarodowe. Latem 2020 roku o wprowadzenie zakazu tzw. terapii konwersyjnej apelowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pojęcie definiowane jest jako wszelkie praktyki, które dążą do wymuszenia zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej na drugiej osobie.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Daniel Rosinski

02-01-2022 18:27

Ja morderca i moje dzieci dlaczego (jesli nie o mnie chodzilo to nie odpisuj)?

Daniel Rosinski

02-01-2022 18:19

Tolereuje sie rzeczy ktorych sie nie da zakceptowac. Dlaczgo by nie akceptowac. Tak ciagle ktos musi byc obiektem tolerancji...

55555555 55555555

02-01-2022 16:59

Śmieszni Ci Norewdzy z ta "tolerancją" ... może doczekam dnia kiedy Polacy też będą przez nich tolerowani jak ludzie.

Stefbud Wukara

02-01-2022 14:37

A Ty - morderca, lub Twoje dzieci.

Daniel Rosinski

02-01-2022 12:13

Pora zabierac stad dzieci w nastepnym roku zbezczeszczony mikolaj symbol chrzescijanski dobroci przez panstwowy monopol posten moze byc juz pedofilem rozdajacym prezenty dla dzieci w zamian za cos. Taki stat. Lepiej jeszcze jest czas w Polsce wygonic tych cudakow co nam do szkol dopiero co weszli poki bedzie za pozno.

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok