Norwegia wzmocni ochronę osób LGBTQ. Kościół popiera zakaz terapii konwersyjnej

Norwegia w edycji 2021 raportu Rainbow Europe znalazła się na 5. miejscu. Fot. Ida Toldnæs/Oslo Pride
Rada proponuje, by zakaz tzw. terapii konwersyjnej obowiązywał wszystkie osoby do 18. roku życia. Wskazuje to na zaostrzenie przepisów rządowego projektu, w którym wiekiem granicznym jest 16. rok życia. Ze wspólną opinią członków Rady nie zgodziła się jedna osoba, Therese Egebakken. Poddała w wątpliwość sposób egzekwowania przepisów. – Uważam, że to całkowicie niemożliwe. Czy w salach modlitewnych będą musieli znaleźć się nadzorujący spotkania mężowie stanu? A może kamery? – pytała członkini instytucji.
Element planu walki z homofobią i wykluczeniem
Terapia konwersyjna, nazywaną również reparatywną, jest próbą zmiany orientacji seksualnej danej osoby z (najczęściej) homoseksualnej na heteroseksualną. W tym celu stosuje się szereg zabiegów, które mogłyby w tym pomóc. „Terapeuci” korzystają zazwyczaj z szeregu metod behawioralnych, które mają oduczyć osobę „leczoną” zachowań homoseksualnych. Wprowadzane są również nowe skojarzenia, które w pozytywnym świetle stawiają osoby przeciwnej płci.
W terapii konwersyjnej wykorzystywane były również drastyczne metody, od których stopniowo odchodzą lub już odeszli „terapeuci”. Praktykowane były tzw. gwałty naprawcze oraz stosunki seksualne z osobami płci przeciwnej. Spotykano również zalecenia dotyczące ślubów osób homoseksualnych z przedstawicielami płci przeciwnej. Terapia reparatywna stosowana jest również w ośrodkach religijnych oraz wykorzystywana przez duchownych. Zdarza się, że egzorcyści próbują zmienić orientację poprzez modlitwę.
Regjeringen lanserte ny handlingsplan for lhbtiq-befolkningen og går inn for forbud mot konverteringsterapi https://t.co/BCUdwc2N8K
— Kulturdepartementet (@Kulturdep) June 24, 2021
Kolejny krok w walce o prawa osób nieheteronormatywnych?
Norwegia od lat znajduje się w czołówce państw, które najlepiej zabezpieczają prawa osób nieheteronormatywnych. Równość małżeńską wprowadzono w kraju fiordów w 2008 roku. Pięć lat później wprowadzono prawny zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz tożsamość płciową. Pierwsze próby uregulowania przepisów zostały podjęte w 1978 roku i znalazły odzwierciedlenie w ustawie o równości płci.
To może Cię zainteresować
08-10-2021 23:08
2
0
Zgłoś
07-10-2021 23:01
2
0
Zgłoś
04-10-2021 19:22
0
-39
Zgłoś