Na zdjęciu: Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Wielu Polaków wraca w grudniu do ojczyzny na święta. Polska, podobnie do Norwegii, wprowadziła obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Restrykcje wjazdowe nie są jednak tak surowe, jak w przypadku kraju fiordów.
Wszyscy podróżujący ze Strefy Schengen, w tym także z Norwegii, podlegają 10-dniowej kwarantannie. Nie ma znaczenia, czy granicę przekraczają indywidualnie, czy korzystając z transportu zbiorowego.
Jak uniknąć kwarantanny wjazdowej w Polsce?
Polski rząd, inaczej niż norweski, nie korzysta z mapy, która wskazywałaby np. na brak konieczności poddania się izolacji po przekroczeniu granicy. Jednakowe przepisy dotyczą wszystkich podróżujących ze strefy Schengen. W Polsce obowiązuje szereg wyjątków, które pozwalają uniknąć 10-dniowej kwarantanny wjazdowej. Są z niej zwolnieni:
- Osoby w pełni zaszczepione na COVID-19, preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od podania ostatniej dawki musi minąć minimum 14 dni (liczone od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki).
- Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 , nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski.
- Podróżujący legitymujący się negatywnym wynikiem diagnozy na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy
Wskazane osoby muszą posiadać unijne, cyfrowe zaświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej (tzw. green pass) albo inny dokument poświadczający fakt zaszczepienia, przejścia COVID-19, czy otrzymania negatywnego wyniku testu na COVID-19, akceptowany przez władze Polski i wystawiony w języku polskim lub angielskim.
Dzieci do 12 roku życia, podróżujące pod opieką osób dorosłych zwolnionych z kwarantanny, nie podlegają 10-dniowej izolacji. Szczególne odstępstwa od przepisów wjazdowych zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Obowiązuje mnie kwarantanna w Polsce. Czy mogę ją szybciej zakończyć?
Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, osoby, na które nałożono 10-dniową kwarantannę, mogą wykonać test na COVID-19 najwcześniej 48 godzin po przekroczeniu granicy. Negatywny wynik diagnozy zwalnia z obowiązku dalszej izolacji. Akceptowane są testy PCR oraz antygenowe. Diagnoza nie jest refundowana.
Od początku pandemii odnotowano w Polsce 3 596 491 zakażeń koronawirusem.Fot. Direct Media, StockSnap.io
Lecę z Norwegii do Polski samolotem. Czy obowiązują mnie dodatkowe restrykcje?
Każdy podróżujący, który wybiera się do Polski samolotem, przed odprawą musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Dokument wysyła się w postaci elektronicznej lub w formie papierowej przekazuje personelowi pokładowemu. Dane otrzymuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.
Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest pod tym
>>>LINKIEM<<<.
Wracam do Polski promem. Czy przekraczając granicę szwedzko-norweską, muszę przygotować specjalne dokumenty?
Osoby podróżujące z Norwegii do Szwecji nie są objęte ograniczeniami wjazdu. Sytuacja zmienia się, gdy przekraczamy granicę, wracając z Polski do Norwegii. Wówczas, na granicy polsko-szwedzkiej należy okazać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej lub zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19, lub dokument poświadczający przebyte zakażenie koronawirusem.
Obostrzenia obowiązujące w Polsce
Osoby przebywające w Polsce muszą stosować się do kilku zasad, które obowiązują w przestrzeni publicznej. Wstęp do większości instytucji, kościołów, sklepów, miejsc rozrywki itp. ogranicza limit, dostosowany do powierzchni lokalu. Limity nie dotyczą jednak osób w pełni zaszczepionych. Wewnątrz lokali władze wprowadziły nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Podobnych przepisów należy przestrzegać w środkach transportu. Na wniosek dyrekcji danej placówki, zmienione mogą być zasady funkcjonowania urzędów, szkół, przychodni i szpitali. Ograniczeniom podlegają także organizowane imprezy, konferencje i wydarzenia sportowe.
W Polsce 51,75 proc. osób uznaje się za w pełni zaszczepione. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ostatnim zaostrzeniu przepisów 29 listopada. Obowiązują one do 17 grudnia. Mogą zostać zmienione w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej w kraju.
Reklama
05-12-2021 13:05
0
-5
Zgłoś