Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Powrót na święta z Norwegii do Polski: te restrykcje obowiązują w 2021

Emil Bogumił

02 grudnia 2021 11:59

Udostępnij
na Facebooku
1
Powrót na święta z Norwegii do Polski: te restrykcje obowiązują w 2021

Na zdjęciu: Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Wielu Polaków wraca w grudniu do ojczyzny na święta. Polska, podobnie do Norwegii, wprowadziła obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Restrykcje wjazdowe nie są jednak tak surowe, jak w przypadku kraju fiordów.
Wszyscy podróżujący ze Strefy Schengen, w tym także z Norwegii, podlegają 10-dniowej kwarantannie. Nie ma znaczenia, czy granicę przekraczają indywidualnie, czy korzystając z transportu zbiorowego.

Jak uniknąć kwarantanny wjazdowej w Polsce?

Polski rząd, inaczej niż norweski, nie korzysta z mapy, która wskazywałaby np. na brak konieczności poddania się izolacji po przekroczeniu granicy. Jednakowe przepisy dotyczą wszystkich podróżujących ze strefy Schengen. W Polsce obowiązuje szereg wyjątków, które pozwalają uniknąć 10-dniowej kwarantanny wjazdowej. Są z niej zwolnieni:

  • Osoby w pełni zaszczepione na COVID-19, preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej. Od podania ostatniej dawki musi minąć minimum 14 dni (liczone od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki).
  • Ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 , nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski.
  • Podróżujący legitymujący się negatywnym wynikiem diagnozy na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy

Wskazane osoby muszą posiadać unijne, cyfrowe zaświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej (tzw. green pass) albo inny dokument poświadczający fakt zaszczepienia, przejścia COVID-19, czy otrzymania negatywnego wyniku testu na COVID-19, akceptowany przez władze Polski i wystawiony w języku polskim lub angielskim.

Dzieci do 12 roku życia, podróżujące pod opieką osób dorosłych zwolnionych z kwarantanny, nie podlegają 10-dniowej izolacji. Szczególne odstępstwa od przepisów wjazdowych zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Obowiązuje mnie kwarantanna w Polsce. Czy mogę ją szybciej zakończyć?

Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, osoby, na które nałożono 10-dniową kwarantannę, mogą wykonać test na COVID-19 najwcześniej 48 godzin po przekroczeniu granicy. Negatywny wynik diagnozy zwalnia z obowiązku dalszej izolacji. Akceptowane są testy PCR oraz antygenowe. Diagnoza nie jest refundowana.
Od początku pandemii odnotowano w Polsce 3 596 491 zakażeń koronawirusem.

Od początku pandemii odnotowano w Polsce 3 596 491 zakażeń koronawirusem. Fot. Direct Media, StockSnap.io

Lecę z Norwegii do Polski samolotem. Czy obowiązują mnie dodatkowe restrykcje?

Każdy podróżujący, który wybiera się do Polski samolotem, przed odprawą musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego. Dokument wysyła się w postaci elektronicznej lub w formie papierowej przekazuje personelowi pokładowemu. Dane otrzymuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest pod tym >>>LINKIEM<<<.

Wracam do Polski promem. Czy przekraczając granicę szwedzko-norweską, muszę przygotować specjalne dokumenty?

Osoby podróżujące z Norwegii do Szwecji nie są objęte ograniczeniami wjazdu. Sytuacja zmienia się, gdy przekraczamy granicę, wracając z Polski do Norwegii. Wówczas, na granicy polsko-szwedzkiej należy okazać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej lub zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19, lub dokument poświadczający przebyte zakażenie koronawirusem.

Obostrzenia obowiązujące w Polsce

Osoby przebywające w Polsce muszą stosować się do kilku zasad, które obowiązują w przestrzeni publicznej. Wstęp do większości instytucji, kościołów, sklepów, miejsc rozrywki itp. ogranicza limit, dostosowany do powierzchni lokalu. Limity nie dotyczą jednak osób w pełni zaszczepionych. Wewnątrz lokali władze wprowadziły nakaz zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Podobnych przepisów należy przestrzegać w środkach transportu. Na wniosek dyrekcji danej placówki, zmienione mogą być zasady funkcjonowania urzędów, szkół, przychodni i szpitali. Ograniczeniom podlegają także organizowane imprezy, konferencje i wydarzenia sportowe.
W Polsce 51,75 proc. osób uznaje się za w pełni zaszczepione.

W Polsce 51,75 proc. osób uznaje się za w pełni zaszczepione. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ostatnim zaostrzeniu przepisów 29 listopada. Obowiązują one do 17 grudnia. Mogą zostać zmienione w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej w kraju.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek Drodowski

05-12-2021 13:05

Drodzy uzytkownicy tego portalu,prosze zobaczyc,ostatnie wystapienie dyrektora firmy moderny,on wyraznie mowi ze dotychczasowe szczepionki nie działaja na wariant Omikron.Z tej wypowiedzi wyraznie wynika,ze kto posiada green pass,z automatu ten paszport powinien byc nie wazny,poniewaz nie chroni ,przed zjadliwym wirusem .Omikron

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok