Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Zaostrzona kwarantanna dla zakażonych omikronem. Certyfikat covidowy nie zwalnia z restrykcji

Emil Bogumił

30 listopada 2021 16:30

Udostępnij
na Facebooku
3
Zaostrzona kwarantanna dla zakażonych omikronem. Certyfikat covidowy nie zwalnia z restrykcji

Na zdjęciu: minister zdrowia Ingvild Kjerkol. Fot. Sandra Skillingsås, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Rada Ministrów podjęła kolejne kroki w celu zahamowania ewentualnej fali zakażeń odmianą omikron. W rozporządzeniu wydanym 29 listopada zwracają uwagę, że kolejna mutacja koronawirusa może być bardziej zaraźliwa od delty. W związku z tym, władze Norwegii postanowiły zaostrzyć przepisy dotyczące kwarantanny.
Reklama
– Bardzo prawdopodobne, że omikron jest bardziej zaraźliwy od wariantu delta. Z naszych doświadczeń wynika, że tego typu mutacje rozprzestrzeniają się na wszystkie kraje, również Norwegię. Aby ograniczyć i spowolnić ten proces, wprowadzamy szereg obostrzeń – poinformowała minister zdrowia Ingvild Kjerkol.

Nowe obostrzenia obejmujące osoby, u których zaszło ryzyka zakażenia odmianą omikron:

- Okres izolacji wydłuża się do siedmiu dni, jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny.

- 10-dniową kwarantannę objęte są wszyscy bliscy i członkowie gospodarstwa domowego, którzy mieszkają z osobą zagrożoną zakażeniem odmianą omikron. Zobowiązani są do jak najszybszego wykonania testu metodą PCR. Kolejnej diagnozie powinni poddać się siedem dni po rozpoczęciu kwarantanny. Jeśli wynik będzie negatywny, okres izolacji można zakończyć.

- W przypadku podejrzenia zakażenia wariantem omikron, wprowadza się obowiązek wykonania testu dla osób, które miały z nami styczność. Diagnoza powinna zostać wykonana pomiędzy trzecim a siódmym dniem od kontaktu. Rząd wskazuje także, by w takich sytuacjach unikać kontaktu z innymi tak długo, aż służba zdrowia nie poinformuje o negatywnym wyniku diagnozy.

- Środki mają zastosowanie bez względu na fakt posiadania certyfikatu covidowego.

Norwegia bez lockdownu

Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej norweski rząd postanowił nie wprowadzać lockdownu. Premier Jonas Gahr Støre chce uniknąć ponownego ciosu wymierzonego w norweską gospodarkę. Zwrócił jednak uwagę, że na obecnym etapie pandemii szczególną rolę odgrywają szczepienia.
Ewentualne obostrzenia mogą wprowadzać samorządy. Wiele miast nie zdecydowało się jednak na daleko idące zmiany w środkach przeciwpandemicznych. 30 listopada w Oslo odnotowano 831 przypadków zakażenia koronawirusem. To rekord dziennej liczby nowych przypadków. W związku z pogorszeniem sytuacji w stolicy oraz wprowadzeniem nowych restrykcji w kraju, burmistrz postanowił zwołać konferencję prasową. Tematem wydarzenia, które odbędzie się 30 listopada po południu, będą obostrzenia w Oslo.
Do 30 listopada odnotowano w Norwegii 263 798 przypadków koronawirusa.

Do 30 listopada odnotowano w Norwegii 263 798 przypadków koronawirusa.Fot. Pixabay

Zarówno premier, jak i minister zdrowia, przyznają, że główną bronią w walce z pandemią są szczepienia. – Nowy wariant koronawirusa podkreśla potrzebę szybkiego tempa szczepienia pierwszą i drugą dawką wszystkich, którzy ich nie przyjęli oraz dawką przypominającą  tych, którzy powinni ją otrzymać. Szczepienia muszą być traktowane priorytetowo – podsumowała działania rządu minister zdrowia Ingvild Kjerkol.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marek Drodowski

05-12-2021 13:24

Pani Premier i Pani minister,musi obowiazkowo obejrzec ostatnie wystapienie dyrektora firmy Moderny,on tam wyraznie mowi ,ze dotychczasowe szczepionki nie dzialaja na zjadliwego wirusa omikron.To niech Pani minister zdrowia,wyjasni Nam Wszystkim po co dalej sie szczepic!!!!!,chyba ,ze Pani minister zdrowia,wie wiecej od Pana DYREKTORA MODERNY!!!!W takim Razie niech Pani minister wyjasni,po co sa potrzebne dotychczasowe paszporty covidowe,jak dotychczasowe szczepionki moderny i phfizera nie dzialaja i nie chronia wcale przed zjadliwym wirusem OMIKRON!!!!!COS JEST NIE TAK Z MYSLENIEM LOGICZNYM!!!!!Pozdrawiam logicznie myslacych!!!!!!!!

Don!

4 godziny temu

Przecież już wiadomo ,że omikron wywołuje zakażenia bezobjawowe i skąpoobjawowe a obecne szczepionki pewnie są już nieskuteczne. (tak jak przeciw grypie musi być przygotowywana szczepionka co sezon) .Znowu za leczenie biorą się politycy a nie fachowcy praktycy

Jesteś wykształcony w tym kierunku? Tzn. wirusolog, czy raczej youtube albo tweeter źródłem twej wiedzy jest??? A tak na marginesie, gdyby to fachowcy praktycy jak to ująłeś, brali się za to a nie politycy , to siedział byś w domu aż do całkowitego wyeliminowania problemu. Polecam zapoznać się z efektami pracy fachowców praktyków zamiast powielać bzdury zamieszczone przez "geniuszy" na portalach....Pozdrawiam.

Don!

01-12-2021 16:00

Przecież już wiadomo ,że omikron wywołuje zakażenia bezobjawowe i skąpoobjawowe a obecne szczepionki pewnie są już nieskuteczne. (tak jak przeciw grypie musi być przygotowywana szczepionka co sezon) .Znowu za leczenie biorą się politycy a nie fachowcy praktycy

Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram