Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Polska szykuje się na trzecią falę epidemii: zakaz przyłbic, regionalizacja restrykcji

Natalia Szitenhelm

24 lutego 2021 15:25

Udostępnij
na Facebooku
6

Zmiany ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. /zdjęcie ilustracyjne flickr.com/Krystian Maj/KPRM/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

24 lutego na popołudniowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił najnowsze informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Jak poinformował szef resortu, z uwagi na różnice w poszczególnych regionach dotyczące liczby zakażeń, można się spodziewać regionalizacji obostrzeń. Najpoważniejsza sytuacja epidemiczna występuje w województwie warmińsko-mazurskim.
Reklama

Trzecia fala nabiera rozpędu

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala pandemii rozpędza się w Polsce. Te wzrosty stają się coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę z początku drugiej fali - poinformował szef resortu zdrowia. Niedzielski dodał, że z tygodnia na tydzien władze obserwują wzrost liczby nowych przypadków covid-19, rośnie także liczba obłożenia łóżek covidowych. 

Minister dodał, że największym zagrożeniem są mutacje koronawirusa. - Widzimy systematyczny udział mutacji brytyjskiej w liczbie próbek. Ten udział przekracza już 10 proc. - powiedział Adam Niedzielski.

Regionalizacja obostrzeń

- Najbardziej niepokojąca jest sytuacja woj. warmińsko-mazurskiego. Niestety, w tym regionie mamy do czynienia z blisko dwukrotnym przekroczeniem średniej krajowej. Na 100 tys. mieszkańców jest tam ponad 45 zakażeń - poinformował Adam Niedzielski. W związku z różną sytuacją epidemiczną w polskich województwach władze zarządzają regionalizację obostrzeń. 

Restrykcje, które do 28 lutego obowiązują w całym kraju, zostaną utrzymane. Wyjątek stanowi właśnie województwo warmińsko-mazurskie. Tam obowiązywać będą surowsze restrykcje. Nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury.

Zaostrzone zasady będą obowiązywać na razie przez 2 tygodnie.

Kwarantanna po powrocie

Adam Niedzielski poinformował również o wprowadzeniu od 27 lutego obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski - Czech i Słowacji -  z wyłączeniem osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu na COVID-19 ważny maksymalnie 48 godzin.

Zakaz noszenia przyłbic

Na konferencji potwierdzono to, o czym kilka godzin wcześniej informował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz - rząd zakazuje od soboty 27 lutego noszenia przyłbic. Nie wolno już także zasłaniać ust i nosa szalikiem bądź chustą. - Przyłbice i chusty mogą być stosowane jedynie dodatkowo. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę - powiedział szef resortu zdrowia.

Władze jednak nie precyzują, jakiego rodzaju maseczek obywatele powinni używać. Jak stwierdził rzecznik ministerstwa, rząd celowo nie rekomenduje niczego w tej kwestii ‘’ze względów ekonomicznych” - chodzi o ty, by producenci danego rodzaju maseczek nagle nie podnieśli cen produktów.

Rośnie liczba zakażeń

24 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano dziś w województwach: mazowieckim (1961), śląskim (1529) i pomorskim (1113).
1 661 109 wynosi łącznie liczba zakażonych koronawirusem. W Polsce z powodu covid-19 zmarło do tej pory 42 808 osób, podaje resort zdrowia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

28-02-2021 23:01

wojtekk802 napisał:
Zarażonych Ale nie chorych.
To ciekawe. Zarazony, ale nie chory. Mozesz rozwinac?

Wojciech Orlowski

28-02-2021 21:33

Na 100tys mieszkancow zarażonych jest 45 osób. Zarażonych Ale nie chorych. To jest mniej niż 0,05%. Dupki to pierdla wsadzić takich ministrów.

Onty_Ja_Gabriel_3.

27-02-2021 00:15

zarowa086 napisał:
I o to jest, naczelny wyznawca „teorii Bożeny”. Skoro już zacząłeś, to może będziesz w stanie tym razem odpowiedzieć na bardzo proste pytanie: czy Ty w ogóle potrafisz nie atakować i nie obrażać innych użytkowników z którymi zaczynasz dyskusje? Przecież ty sam siebie obraziłeś i nie tylko siebie, ale i innych.
Gość wyżej, jedynie to wypunktował, jednak jak widać z twojej riposty, ty tego nie zrozumiałeś, pewnie zgodnie z tym co sam wyżej napisałeś.
Ot, tak to już nieraz bywa, że kto siem przezywa... .

zarowa086

25-02-2021 21:50

I o to jest, naczelny wyznawca „teorii Bożeny”. Skoro już zacząłeś, to może będziesz w stanie tym razem odpowiedzieć na bardzo proste pytanie: czy Ty w ogóle potrafisz nie atakować i nie obrażać innych użytkowników z którymi zaczynasz dyskusje?

zarowa086

25-02-2021 12:41

Trzecia fala...w ludzkich, pustych głowach.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram