Komunikat prasowy

Polska warunkowo łagodzi obostrzenia. To się zmieni

Natalia Szitenhelm

12 lutego 2021 14:15

Udostępnij
na Facebooku

Zmiany będą obowiązywać na razie do końca lutego. / Na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji, na której ogłoszono luzowanie restrykcji. flickr.com/Kancelaria Premiera/CC BY-NC-ND 2.0/Fot: Krystian Maj/KPRM

Od 12 lutego w Polsce w reżimie sanitarnym wznowić działalność będą mogły m.in. kina, kasyna czy hotele.  Sprawdźcie, co od dziś się zmienia.
Reklama
Od 12 do 28 lutego obowiązują w Polsce nowe środki kontroli zakażeń. W reżimie sanitarnym działalność mogą wznowić: hotele, stoki narciarskie, kina, teatry, baseny i kasyna. 
Nowe obostrzenia obowiązywać będą wstępnie przez dwa tygodnie. Po tym czasie władze - na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej - zdecydują, czy należy je kontynuować.
Nowe obostrzenia:

1. Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
2. Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc.miejsc siedzących
3.Otwarte baseny - aquaparki nadal będą nieczynne.
4.Stoki otwarte.
5.Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu

Działalności wznowić nie mogą siłownie. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie. Restauracje hotelowe mogą serwować posiłki do pokoi hotelowych.
Hotele będą mogły udostępnić nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie, zaś w kinie, na widowni w teatrze czy operze zajęte będzie mogło być co drugie miejsc, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni widzowie mogą siedzieć przy zachowaniu odległości 1,5 m.

W kinie, teatrze, operze należy nosić maseczkę ochronną. Nie wolno spożywać jakichkolwiek posiłków lub napojów.

Otwarte również kasyna

Podczas konferencji prasowej, na której ogłaszano luzowanie obostrzeń, nie padła informacja o otwieraniu kasyn. Jednak w opublikowanym rozporzędzniu rząd i tym obiektom pozwala na warunkowe otwarcie. 

- Do dnia 28 lutego 2021 r. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna lub obiektu działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie - czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 lutego.

Dystans społeczny

W przestrzeni publicznej obowiązuje utrzymanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:
- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia)
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

źródło: gov.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram